Wilczomlecz trójżebrowy - wymagania, uprawa w domu, pielęgnacja

2023-12-13 12:32

Wilczomlecz trójżebrowy (Euphorbia trigona) to jeden z najwyższych, najbardziej okazałych sukulentów, które można uprawiać w domu. Jest efektowną dekoracją wnętrz. Ma niewielkie wymagania i jest łatwy w uprawie. Poznaj go bliżej, naprawdę warto!

Spis treści

  1. Wilczomlecz trójżebrowy – jak wygląda?
  2. Galeria zdjęć: Wilczomlecz trójżebrowy
  3. Wilczomlecz trójżebrowy - wymagania
  4. Jak pielęgnować wilczomlecz trójżebrowy?
  5. Wilczomlecz trójżebrowy rozmnażanie
  6. Problemy w uprawie wilczomlecza trójżebrowego

Wilczomlecz trójżebrowy (Euphorbia trigona) to znana i cenna dekoracja salonów i innych widnych pomieszczeń. Nie wymaga szczególnej pielęgnacji, zajmuje mało miejsca (dzięki wąskiemu pokrojowi), a po latach uprawy staje się wyjątkowo atrakcyjny. Jednocześnie jest to dobra roślina dla zapominalskich.

Wilczomlecz trójżebrowy – jak wygląda?

Wilczomlecz trójżebrowy uprawiany w pomieszczeniach zwykle przekracza 1 m wysokości (czasem dorasta nawet do 2 m). Ma kolumnowy lub cylindryczny pokrój. Jego ozdobą są grube, trójżebrowe, kanciaste łodygi. Na ich wierzchołkach występują drobne listki, które z czasem opadają. Przy mechanicznym uszkodzeniu z łodyg wycieka charakterystyczne, lekko trujące, gęstawe „mleczko”, które może powodować podrażnienia skóry lub oczu.

Wilczomlecz trójżebrowy ma ciemnozieloną barwę, lecz przy mocnym nasłonecznieniu częściowo przebarwia się na bordowo lub fioletowo. Natomiast intensywne barwy w tych odcieniach ma odmiana 'Rubra'  (w tym wypadku nie jest to nie wynik nasłonecznienia, a cecha odmianowa).

Galeria zdjęć: Wilczomlecz trójżebrowy

Wilczomlecz trójżebrowy - wymagania

  • Wilczomlecz trójżebrowy - stanowisko

Wilczomlecz trójżebrowy lubi dużą ilość światła, dlatego stanowisko dla niego powinno być nasłonecznione lub z dużą ilością światła lekko rozproszonego. Młode egzemplarze najczęściej uprawia się na parapecie (okna południowe, zachodnie, wschodnie), starsze ustawia w pobliżu okna. Roślina znosi lekkie zacienienie, natomiast nie należy ustawiać jej w cieniu - w takich warunkach świetlnych pędy są słabe, nieatrakcyjnie przechylają się, roślina traci ozdobny pokrój, a dodatkowo jest słabiej ulistniona.

  • Wilczomlecz trójżebrowy - podłoże i donica

Podłoże dla wilczomlecza trójżebrowego powinno być średnio żyzne, ale przepuszczalne. Najlepiej wykorzystać specjalistyczną ziemię dla kaktusów i sukulentów wymieszaną z odrobiną uniwersalnej ziemi dla roślin pokojowych. Na dnie zaleca się usypać warstwę drenażu (np. 2-4 cm), co ochroni korzenie przed gniciem (przy zbyt intensywnym podlaniu).

Wilczomlecze, zwłaszcza rozrośnięte egzemplarze, warto sadzić w ciężkich donicach, np. ceramicznych. To ogranicza ryzyko wywracania (np. przy przeciągu). Oczywiście donica powinna mieć otwory w dnie.

  • Wilczomlecz trójżebrowy - temperatura

Wilczomlecz radzi sobie przez cały rok w ogrzewanym pomieszczeniu, ale przeniesienie go na zimę do chłodniejszego miejsca (12-15°C) pozytywnie wpłynie na jego kondycję.

Przeczytaj też:

Wilczomlecz trójżebrowy
Autor: Konrad Kalbarczyk Wilczomlecz trójżebrowy

Jak pielęgnować wilczomlecz trójżebrowy?

  • Podlewanie wilczomlecza trójżebrowego - powinno być umiarkowane, nie można zapominać, że wilczomlecz trójżebrowy jest sukulentem. Podłoże powinno dobrze przeschnąć przed kolejnym podlewaniem. Nadmiar wody jest bardziej szkodliwy dla wilczomlecza trójżebrowego niż krótkotrwały jej niedobór. Oznaką niedoboru wody jest lekkie marszczenie kanciastych łodyg. Przy dłuższym braku wody może też dojść do opadania liści na wierzchołkach. Nie czyni to roślinie szkody, poza obniżeniem walorów dekoracyjnych. Do podlewania warto używać przegotowanej wody. Wodę z podstawki powinno się usunąć. Zimą podlewanie ogranicza się do minimum.
  • Nawożenie wilczomlecza trójżebrowego - można wykonywać, ale sporadycznie, np. raz na 4-6 tygodni, od wiosny do jesieni. Stosuje się mocno rozcieńczone, specjalistyczne nawozy do kaktusów i sukulentów. Używa się nawozów z niską zawartością azotu. Zimą wilczomlecza (podobnie jak większości roślin) nie nawozimy.
  • Zraszanie wilczomlecza trójżebrowego - nie jest potrzebne, gatunek dobrze znosi suche powietrze.
  • Sadzenie i przesadzanie wilczomlecza trójżebrowego - młode egzemplarze zwykle przesadza się co około 3 lata, starsze rzadko. Czasem wystarczy wymiana wierzchniej warstwy podłoża. Kolejna donica powinna być tylko o numer większa od poprzedniej. Przy przesadzaniu wysokiego okazu zaleca się skorzystać z pomocy drugiej osoby (roślina jest ciężka i może się wywrócić). Zabieg najlepiej wykonywać wiosną.

Wilczomlecz trójżebrowy rozmnażanie

Wilczomlecz trójżebrowy łatwo rozmnaża się przez sadzonki wierzchołkowe. Można je pozyskać ścinając pędy sekatorem lub nożem. Po ścięciu sadzonki zaleca się odłożyć w suchym miejscu na 2-3 godziny (aby wydzielający się z rany sok mleczny zdążył wyschnąć). Następnie umieszcza się je w podłożu. Szybko ukorzeniają się.

Problemy w uprawie wilczomlecza trójżebrowego

Wilczomlecz trójżebrowy raczej nie sprawia problemów w uprawie, chociaż nie można wykluczyć chorób i szkodników. Zdarza się, że pojawiają się zgnilizny (za dużo wody) i powszechne szkodniki (np. przędziorki). Przy nadmiarze wody w podłożu pojawia się także pleśń. Warto roślinę wtedy przesadzić do tej samej donicy wymieniając część podłoża. Ponadto można umieścić w ziemi sproszkowany cynamon, który ma właściwości grzybobójcze.

Uwaga! Zabiegi pielęgnacyjne przy wilczomleczu zaleca się wykonywać w lateksowych rękawicach.

Poznaj też inne gatunki wilczomlecza:

Czy rozpoznajesz te sukulenty? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 7
Jaki to sukulent?
Aloes barbadoski
Jak mądrze kupować rośliny doniczkowe