Wilczomlecz lśniący (korona cierniowa) - wymagania, uprawa w doniczce, pielęgnacja

2022-01-28 7:42

Wilczomlecz lśniący z powodu powyginanych i kolczastych pędów jest potocznie zwany koroną cierniową. Do niedawna był popularną dekoracją wnętrz, obecnie jego znaczenie nieco zmalało. A szkoda, bo to łatwa w uprawie roślina, ozdobna z pędów, liści i kwiatów. Jak uprawiać wilczomlecz lśniący?

Wilczomlecz lśniący
Autor: GettyImages Wilczomlecz lśniący

Wilczomlecz lśniący (wilczomlecz okazały, łac. Euphorbia milii) pochodzi z Madagaskaru. Ma duże wymagania cieplne, dlatego w Polsce uprawia się go wyłącznie w pomieszczeniach. Zachwyca efektownym, egzotycznym wyglądem. Może być wspaniałą ozdobą widnych pomieszczeń, tym bardziej, że poradzi sobie nawet tam, gdzie wilgotność powietrza jest niska. To dobra roślina dla osób zapominalskich i zapracowanych. Podpowiadamy jak uprawiać wilczomlecz lśniący.

Spis treści

  1. Wilczomlecz lśniący – jak wygląda?
  2. Ciekawe odmiany wilczomlecza lśniącego
  3. Wilczomlecz lśniący - wymagania
  4. Wilczomlecz lśniący - uprawa i pielęgnacja

Wilczomlecz lśniący – jak wygląda?

Wilczomlecz lśniący w środowisku naturalnym jest krzewem osiągającym nawet do 2 m wysokości, ale w uprawie pokojowej dorasta do kilkudziesięciu centymetrów. Pokrój jest mało zwarty, dlatego potrzebuje przestrzeni.

  • Szarozielonkawe pędy wilczomlecza lśniącego są wzniesione, ale wyginają się w różne strony i mają tendencję do pokładania się. Pokrywają je duże, kłujące, gęsto osadzone ciernie.
  • Liście wilczomlecza lśniącego są odwrotnie jajowate lub podługowate. Mają atrakcyjną, żywozieloną barwę.
  • Kwiaty wilczomlecza lśniącego są drobne, zebrane w wierzchotkowate kwiatostany. U podstawowego gatunku mają barwę czerwoną. W sklepach można dostać także odmiany o kwiatach żółtych, różowych lub dwubarwnych. Korona cierniowa najczęściej kwitnie wiosną lub latem. 

Roślina po uszkodzeniu wydziela sok mleczny (podobnie jak inne wilczomlecze) - należy unikać kontaktu ze skórą i błonami śluzowymi (może powodować podrażnienia).

Ciekawe odmiany wilczomlecza lśniącego

  • 'Sakura kiss' – odmiana o kwiatach białych, nakrapianych na różowo.
  • 'King yellow' – odmiana o kwiatach jednolicie żółtych.
  • 'Moonlight' – odmiana o kwiatach żółtych z ciemniejszym, pomarańczowym środkiem.

Przeczytaj też: Kaktusy doniczkowe – jak pielęgnować kaktusy w domu >>>

Wilczomlecz lśniący - wymagania

Wilczomlecz lśniący należy uprawiać w miejscu jasnym, dobrze nasłonecznionym - wtedy szybko rośnie, ma dużo liści i obficie kwitnie. Znosi bezpośrednie nasłonecznienie. Można go ustawić na parapecie okna o wystawie południowej. Nie wymaga osłony przed słońcem w czasie upałów. Latem dobrze czuje się na balkonie, tarasie lub w ogrodzie. Odpowiadają mu wysokie temperatury (20-24ºC) przez cały rok. Nie potrzebuje zimowego spoczynku w chłodzie.

Wilczomlecz lśniący znosi suche powietrze. Nie toleruje natomiast niskich temperatur - trzeba na to uważać w czasie zimowego wietrzenia pomieszczeń.

Jak mroźne powietrze szkodzi domowym roślinom doniczkowym? >>>

Podłoże do uprawy wilczomlecza lśniącego powinno być mało żyzne i mocno przepuszczalne. Stosowanie uniwersalnej ziemi dla roślin pokojowych (bez dodatków, np. piasku i keramzytu) to częsty błąd. Najbardziej odpowiednia jest specjalistyczna ziemia dla kaktusów i sukulentów.

Przeczytaj też: Trujące kwiaty doniczkowe w domu. Jakie rośliny doniczkowe są niebezpieczne >>>

Wilczomlecz lśniący
Autor: GettyImages Wilczomlecz lśniący

Wilczomlecz lśniący - uprawa i pielęgnacja

  • Wilczomlecz lśniący: sadzenie i przesadzanie. Wilczomlecz zaleca się sadzić wiosną lub po prostu poza okresem kwitnienia. Roślina nie ma dużych wymagań względem donicy – wystarczy mały pojemnik. Przesadzanie wykonuje się nie częściej niż raz na kilka lat. Kolejna donica powinna być jedynie o numer większa od poprzedniej. Drastyczna zmiana warunków nie jest wskazana (możliwe zahamowanie wzrostu rośliny). Na dnie pojemnika usypuje się warstwę drenażu (nawet 1/3 wysokości). Roślinę po przesadzeniu zaleca się przyciąć.
  • Wilczomlecz lśniący: podlewanie. Rzadkie, dopiero gdy ziemia w donicy przeschnie. Nieco częściej podlewa się w czasie kwitnienia. Nadmiar wody jest bardziej szkodliwy niż krótkotrwały jej niedobór.
  • Wilczomlecz lśniący: nawożenie. Raz na kilka tygodni można zaaplikować specjalistyczny nawóz dla kaktusów i sukulentów, ewentualnie nawóz dla storczyków. Ważne, aby dawki nie były duże (oba rodzaje nawozów spełniają to kryterium).
  • Wilczomlecz lśniący: rozmnażanie. Wilczomlecz lśniący rozmnaża się przez sadzonki wierzchołkowe (łatwo ukorzeniają się). Po przycięciu trzeba odstawić sadzonkę na 1-2 godziny, aby wysechł wydzielający się z rany sok mleczny. Można wcześniej wypłukać go w letniej wodzie. Jeśli jesteśmy uczuleni na tę substancję, w czasie zabiegów pielęgnacyjnych wiążących się z uszkodzeniem wilczomlecza, trzeba używać rękawic lateksowych.
  • Wilczomlecz lśniący: inne zabiegi pielęgnacyjne. Wilczomlecz jest rzadko porażany przez choroby i atakowany przez szkodniki. Główną przyczyną pojawiających się problemów są błędy wynikające ze zbyt obfitego podlewania oraz za niskiej temperatury uprawy. Rośliny nie należy zraszać! W nadmiernie wilgotnym powietrzu wilczomlecz lśniący traci liście.

Poznaj też inne gatunki wilczomleczy:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.