Cynamon – zastosowanie cynamonu w ogrodzie i uprawie roślin doniczkowych

2019-01-29 13:48 Michał Mazik
Cynamon
Autor: GettyImages Cynamon to przyprawa o wielu zastosowaniach

Cynamon jest znany głównie jako aromatyczna przyprawa kompotów, wypieków i deserów. Czy wiecie, że cynamon znajduje także zastosowanie w ogrodzie i uprawie roślin? Cynamon chroni rośliny w domu i ogrodzie!

Dobroczynne właściwości cynamonu wynikają ze zróżnicowanego składu chemicznego, bogatego w substancje aktywnie czynne. Cynamon zawiera m.in. aldehyd cynamonowy, epikatechinę, polifenole kumaryny, kwasy tłuszczone i witaminy. Wiele związków pozytywne oddziałuje nie tylko dla człowieka, ale także na rośliny. Cynamon działa przeciwgrzybicznie, przeciwwirusowo i antybakteryjnie. Poznaj zastosowanie cynamonu w ochronie i pielęgnacji roślin.

Cynamon w ogrodzie - ochrona przed szkodnikami

Zmielony cynamon warto nasypać do doniczek. W ten sposób chroni się rośliny przed różnorodnymi szkodnikami. Ze względu na cenę przyprawy raczej jest to praktykowane w obszarze mikro, tzn. w przypadku uprawy roślin pokojowych i balkonowych. W szczególności zaleca się traktować cynamonem gatunki podatne na szkodniki, m.in. fuksje czy cytrusy. Ponadto rośliny można opryskiwać preparatem z cynamonu (o tym poniżej) lub podlewać.

Cynamon w ogrodzie - lek na pleśń i inne grzyby

W przypadku obfitego podlewania roślin czy zastosowania w uprawie nadmiernie żyznej gleby, na wierzchniej warstwie często pojawia się biała lub szarawa pleśń (nie mylić z osadem z twardej wody). Z reguły nie jest ona szczególnie szkodliwa dla roślin (ogranicza wymianę gazową jedynie w skrajnych przypadkach), wygląda natomiast nieestetycznie i jest bolączką miłośników „kwiatów”. Ten problem można rozwiązać w sposób naturalny, nieinwazyjny dla domowej przestrzeni i środowiska. To właśnie posypywanie powierzchni ziemi w doniczce cynamonem. Czasem czynność trzeba kilkukrotnie powtarzać. Korzystne może być wymieszanie cynamonu z wierzchnią warstwą gleby, to sprawi że zabieg będzie skuteczniejszy.

Przeciwgrzybowe właściwości cynamonu warto wykorzystać przygotowując ekologiczne środki ochrony roślin. 3-4 łyżki przyprawy należy zalać odstaną, chłodną wodą. Roztwór odstawia się na noc. Potem po przecedzeniu (np. przez watę) stosuje się bez rozcieńczenia zapobiegawczo i interwencyjnie na choroby grzybowe.

Cynamon na uszkodzenia i rany

Człowiek wykorzystuje cynamon na drobne zranienie, ukąszenia przez owady, ból i swędzenie. Jednocześnie podobnie właściwości można wykorzystać w pielęgnacji roślin ogrodowych i doniczkowych. Jeśli podczas wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych roślina zostanie uszkodzona (np. lekko nadłamana), pomocny może być cynamon. Posypanie rany pozwoli na szybsze zagojenie, a jednocześnie zapobiegnie porażeniu przez patogeny grzybowe lub infekcjom przez mikroorganizmy.

Przeczytaj też:

Cynamon przydatny w ukorzenianiu roślin

W przypadku wielu gatunków roślin sadzonki pędowe i wierzchołkowe nie sadzi się od razu do donicy, lecz wcześniej umieszcza w wodzie. Tak postępuje się przede wszystkim z gatunkami trudno ukorzeniającymi się, np. fikusem dębolistnym.

Przeczytaj też:

Do roztworu można dodać ukorzeniacz lub posilić się środkami dostępnymi w kuchni. To m.in. aspiryna oraz cynamon. Oba środki stymulują rozwój korzeni a jednocześnie zmniejszają niebezpieczeństwo skażenia wody drobnoustrojami. Można to wykorzystać także przy podziale kęp czy bulw. Posypanie cynamonem przyśpieszy gojenie i ograniczy infekcje.

Cynamon w ogrodzie - odstraszacz mrówek i komarów

Mrówki pełnią pożyteczną rolę w przyrodzie, ale w domu i ogrodzie mogą być prawdziwym utrapieniem. Ich inwazje niestety czasem zmuszają nas do rozpoczęcia bezpośredniej walki. Aby pozbyć się niechcianych owadów, a jednocześnie nie czynić im krzywdy, można skorzystać z właściwości cynamonu. Jego zapach odstrasza mrówki, dlatego cynamonem warto posypywać ścieżki, tworzyć bariery lub obsypać nimi rośliny.
Cynamon odstrasza także komary. Można to wykorzystać np. w pielęgnacji roślin balkonowych, przy okazji ograniczając przyloty nieproszonych insektów.

Cynamon na pączki kwiatowe

Pąki kwiatów są narażone na liczne choroby i szkodniki. Posypanie ich cynamonem zwiększy szansę na harmonijny i obfity rozwój kwiatów.

Powyższe przykłady pokazują, że wiele problemów w pielęgnacji roślin można rozwiązać bez użycia chemii. Wykorzystywanie naturalnych środków jest nie tylko zdrowe dla roślin, ale także dla nas. Poza cynamonem warto korzystać także z innych darów natury. Duże znaczenie w uprawie roślin mają m.in. preparaty oparte na bazie leczniczych roślin, często łatwo dostępnych, np. skrzypu, pokrzywy, mniszka i wrotyczu. Działania z użyciem cynamonu i innych naturalnych środków nie wykluczają się, można je wykonywać naprzemianlegle.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE