Rośliny wiecznie zielone - przewodnik po gatunkach i uprawie

2024-07-30 8:49

Rośliny wiecznie zielone sprawiają, że w ogrodzie jest zielono cały rok. Aranżując ogród, warto więc posadzić rośliny zimozielone, które nie tylko będą zielone nawet zimą, ale też znakomitym tłem dla kwitnących roślin jednorocznych. Co posadzić w ogrodzie, żeby zawsze było zielono? Jakie są przykładowe gatunki roślin wiecznie zielonych do ogrodu? Jak je uprawiać?

Spis treści

  1. Jakie rośliny są wiecznie zielone? Przykładowe gatunki
  2. Sadzimy rośliny wiecznie zielone
  3. Propozycja kompozycji z roślin wiecznie zielonych
  4. Jak dbać o rośliny wiecznie zielone?
  5. Co zrobić, jeśli rośliny wiecznie zielone przemarzną?

Gdy nadchodzi jesień i rośliny tracą liście, ogród staje się smutny. Przez kilka miesięcy tęsknimy do liści i kwiatów wypełniających przestrzeń wokół nas. Ratunkiem mogą stać się rośliny wiecznie zielone.

Jakie rośliny są wiecznie zielone? Przykładowe gatunki

Najpopularniejsze rośliny wiecznie zielone to oczywiście krzewy i drzewa iglaste, ale warto też sięgnąć po gatunki o zimozielonych liściach. W tej grupie mamy:

  • krzewy dobrze znoszące formowanie (berberys, ostrokrzew);
  • krzewy efektownie kwitnące (różaneczniki, mahonia) i owocujące (ognik);
  • krzewinki: wrzosy i wrzośce, barwinek, macierzanka; byliny o ozdobnych liściach (kopytnik),
  • a także takie, które mają dekoracyjne liście, ale szczególnie efektowne stają się w okresie kwitnienia (dąbrówka rozłogowa, gęsiówka kaukaska, żagwin ogrodowy, goździk Allwooda, ubiorek wiecznie zielony, płomyk (floks) Douglasa, juka karolińska).

Większość bylin o zimozielonych liściach to rośliny zadarniające. Można je wykorzystywać do tworzenia barwnych dywanów pokrywających znaczne powierzchnie. Bardzo interesująco wyglądają też trawy: kostrzewa Gautiera, kostrzewa popielata czy owies wiecznie zielony.

Przeczytaj też:

Sadzimy rośliny wiecznie zielone

Nie są wymagające, jeśli chodzi o glebę i nawodnienie. Dobrze rosną na glebach przeciętnie żyznych, umiarkowanie wilgotnych, a macierzanki, wrzosy, juki znoszą niedostatek wody i piaszczyste ubogie podłoże. Ziemia powinna być odchwaszczona i nawieziona kompostem, obornikiem (przekompostowanym) lub nawozami wieloskładnikowymi.

Trzeba pamiętać o grupie roślin wymagających gleby o odczynie kwaśnym (różaneczniki, wrzosy i wrzośce, gaulteria, kalmia, kiścień, pieris). Podłoże, w którym rosną, warto badać pH-metrem elektronicznym lub za pomocą odczynników chemicznych (potrzebny zestaw można kupić w sklepach ogrodniczych) – i jeśli pH jest zbyt wysokie, czyli gdy przekracza 5,5 – zakwasić, dodając do ziemi torf wysoki. Można też wymienić ziemię w miejscu, w którym będą rosły, na gotowe podłoże dla roślin wrzosowatych lub azalii i różaneczników.

Propozycja kompozycji z roślin wiecznie zielonych

Oto propozycja kompozycji ogrodowej, którą tworzą głównie rośliny zimozielone. Dzięki temu ogród jest atrakcyjny przez cały rok:

  1. Wrzos pospolity 'Gold Haze' (Calluna vulgaris)
  2. Kostrzewa sina (Festuca glauca)
  3. Trzmielina Fortune’a 'Emerald’n Gold' (Euonymus fortunei)
  4. Różanecznik (Rhododendron)
  5. Ognik szkarłatny (Pyracantha coccinea)
  6. Świerk biały 'Conica' (Picea glauca)
  7. Sosna górska – kosodrzewina (Pinus mugo)
  8. Żywotnik zachodni 'Yellow Ribbon' (Thuja occidentalis)
  9. Berberys Thunberga 'Helmond Pillar' (Berberis thunbergii)
  10. Berberys Thunberga 'Bogozam' (Berberis thunbergii).

Jak dbać o rośliny wiecznie zielone?

  • Nawożenie roślin wiecznie zielonych

Jeżeli rośliny posadzone były w podłoże odpowiednio przygotowane, wystarczy wiosną lub jesienią zasilić je kompostem, a co dwa-trzy lata także nawozami chemicznymi wieloskładnikowymi. Należy pamiętać o tym, żeby roślin wrzosowatych nie zasilać preparatami zawierającymi wapń, ponieważ odkwasza on podłoże (najlepiej stosować nawozy specjalistyczne dla tej grupy roślin).

  • Przygotowanie roślin wiecznie zielonych do zimy

Jeżeli zależy nam, aby rośliny zimozielone przetrwały do wiosny, jesienią trzeba zadbać o ich dobre nawodnienie. Po deszczowej jesieni będą dobrze przygotowane do zimowania, ale jeżeli opadów było mało, przed zimą trzeba je podlać, żeby zgromadziły w liściach i innych tkankach zapas wody (takie rośliny lepiej przezimują).

Co cenniejsze rośliny warto też okryć: wokół szyjki korzeniowej usypać kopczyk ziemi, a gdy temperatura spadnie poniżej -1 st.C, pędy osłonić włókniną, jutą, matami słomianymi lub stroiszem (gałęzie drzew iglastych). Będzie to nie tylko ochrona przed zimnem, ale i przed palącymi promieniami słonecznymi oraz bardzo szkodliwymi skokami temperatury między dniem i nocą.

Co zrobić, jeśli rośliny wiecznie zielone przemarzną?

Rośliny wiecznie zielone nie zawsze mogą dobrze przetrwać okres mrozów. Jeżeli śnieg nie okrył całkowicie pędów (albo zima jest bezśnieżna), może się zdarzyć, że przemarzną one do granicy śniegu. Wiosną uszkodzone martwe pędy trzeba przyciąć – jak daleko wskażą brunatne liście. Nie należy się jednak zbytnio spieszyć – lepiej poczekać, aż na zdrowych pędach ukażą się nowe przyrosty. Tam, gdzie ich nie będzie, pędy są martwe. Wiosną, gdy ruszą soki, rośliny można zasilić dolistnym nawozem rozpuszczonym w wodzie, który wnika przez liście i szybko poprawia ich kondycję.

Galeria zdjęć: Rośliny wiecznie zielone tak wyglądają zimą

Czy dobrze znasz zimozielone rośliny ogrodowe? Zdobędziesz 10/10?
Pytanie 1 z 10
Na początek coś łatwego: ten popularny zimozielony krzew liściasty doskonale znosi cięcie i formowanie
Bukszpan
#MuratorOgroduje: Jak stworzyć letni salon? Renowacja mebli ogrodowych
Materiał sponsorowany
Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.