Najdziwniejsze rośliny doniczkowe, które możesz uprawiać w domu

2022-10-12 7:37
Crassula pyramidalis
Autor: GettyImages Crassula pyramidalis

Najdziwniejsze rośliny doniczkowe, które można uprawiać w domu są oryginalne, rzadko spotykane, nietypowe, wyjątkowe. Czym się wyróżniają? Poznaj najbardziej zdumiewające rośliny doniczkowe.

Paprocie, skrzydłokwiaty czy fikusy to klasyka wśród roślin doniczkowych, jednak w domu można też uprawiać gatunki dużo bardziej nietypowe. Poznaj rarytasy wśród roślin doniczkowych - są naprawdę dziwne!

Spis treści

  1. Róża jerychońska - dziwna zaschnięta kula
  2. Oplątwy - epifity, które można uprawiać na korze
  3. Mimoza - wrażliwa na dotyk
  4. Hoja o liściach jak serca
  5. Wilczomlecz - jak martwa roślina
  6. Najdziwniejsze kaktusy i sukulenty

Róża jerychońska - dziwna zaschnięta kula

Do grona najdziwniejszych spośród nich należy widliczka łuskowata (Selaginella lepidophylla), lepiej znana pod nazwą róża jerychońska lub zmartwychwstanka.

W naturze spotykana jest głównie na pustyni, gdzie warunki przetrwania dla roślin są ekstremalne, a wysoka temperatura, susza i brak opadów to codzienność. Zmartwychwstanka poradziła sobie z tym problemem w zaskakujący sposób. Przez większą część swojego życia nie przypomina typowej rośliny. Nie ma rozbudowanego sytemu korzeniowego, więc wodę i składniki pokarmowe pobiera z powietrza i górnych warstw podłoża. Kiedy warunki są niesprzyjające, zasusza liście, zwija pędy w kulkę i odrywa się od gruntu. W takiej postaci toczy się z wiatrem po pustyni (trwa to nawet kilka miesięcy) aż do czasu, gdy trafi na źródło wilgoci. Wtedy natychmiast zaczyna się odradzać, rozkładając pędy i na powrót przybierając zieloną barwę.

Cykle zasuszenia i ożywienia może powtarzać wielokrotnie, co czyni ją jedną z najdziwniejszych roślin na świecie. Mimo to opieka nad nią w domu nie jest trudna, choć nie przypomina pielęgnacji typowych roślin.

Po zakupie suchą kulę zmartwychwstanki należy umieścić na podstawku z niewielką ilością wody (rośliny nie sadzi się w tradycyjnym podłożu), w której powinny być zanurzone jedynie korzenie. To wystarczy, by w ciągu kilku godzin nastąpiło spektakularne "ożycie" widliczki - pędy się rozwiną i zazielenią. Dalsza pielęgnacja rośliny polega już tylko na systematycznym uzupełnianiu wody na podstawce i sprawdzaniu delikatnych korzeni. Kiedy zaczną zagniwać, roślinę należy wyjąć z wody i pozwolić jej odpocząć przez około miesiąc (bez wody zasycha i zwija się w kulkę). Po tym czasie znów można ją ożywić, powtarzając cały proces wielokrotnie.

Oplątwy - epifity, które można uprawiać na korze

Roślinami o wyjątkowo małych wymaganiach uprawowych i równie niezwykłym - jak róża jerychońska - stylu życia są oplątwy. Znanych jest ich kilkaset gatunków, ale tylko część jest uprawiana w domach. Należy do nich m.in. oplątwa brodaczkowa (Tillandsia usneoides) i Tillandsia ionantha.

Oplątwy pochodzą z tropików i są epifitami. Zwykle nie mają korzeni, a potrzebną im do życia wodę, czerpią z wilgoci zawartej w powietrzu. Z tego powodu nie uprawia się ich w tradycyjnym podłożu (ziemi), ale umieszcza na suchych korzeniach lub odpowiednich podstawkach, od czasu do czasu (2-3 razy w tygodniu) zraszając mgiełką wodną.

Przeczytaj też: Wilgotność powietrza a kwiaty doniczkowe. Jak zwiększyć wilgotność powietrza wokół roślin? >>>

Mimoza - wrażliwa na dotyk

Niezwykłymi jak na rośliny zdolnościami zachwyca też mimoza wstydliwa (Mimosa pudica), nazywana czułkiem wstydliwym. Wprawdzie na pierwszy rzut oka niczym szczególnym się nie wyróżnia, ale kiedy jej liście zostaną dotknięte, błyskawicznie je zwija, co u roślin jest naprawdę zaskakujące. Niestety, mimoza jest dość wymagająca i w warunkach domowych krótkowieczna, mimo to warto spróbować jej uprawy.

Hoja o liściach jak serca

Rośliny mogą jednak zaskakiwać nie tylko nietypowym stylem życia, ale też wyglądem. Przykładem może być idealna dla romantyków i miłośników roślinnych niezwykłości hoja sercowata (Hoya kerri). Wprawdzie roślina ma podobny pokrój i wymagania jak hoja różowa (wymaga jedynie bardziej wilgotnego powietrza), ale jej duże, mięsiste, płaskie liście przybierają nietypowy kształt serca, co wygląda bardzo oryginalnie.

Hoja sercowata jest pnączem, tworzy długie pędy, na których z czasem pojawia się mnóstwo zielonych serc, dlatego w kolekcji roślin doniczkowych z pewnością będzie prawdziwym rarytasem. A do tego ma kilka odmian o barwnych liściach, np. hoja sercowata 'Variegata' czy hoja sercowata 'Splash'.

Inni przedstawiciele tego rodzaju o nietypowym wyglądzie to m.in. Hoya shepherdii i Hoya kentiana.

Wilczomlecz - jak martwa roślina

Od tych wyjątkowych hoi całkowicie różni się wyglądem wilczomlecz Euphorbia platyclada, której brunatnie cętkowane, walcowate, rozgałęzione pędy do złudzenia przypominają zasuszone gałązki, przez co bywa nazywana „martwą rośliną”. Ze względu na swój niezwykły, dziwny, a nawet kontrowersyjny wygląd, ceniona jest głównie przez koneserów, choć jej uprawa nie jest trudna. Roślina jest sukulentem z rodziny wilczomleczowatych, pochodzącym z suchych lasów tropikalnych, dlatego w uprawie oczekuje dużo ciepła i słońca, a mało wody. Preferuje przepuszczalne podłoże i nie wymaga żadnych szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Poznaj też inne wilczomlecze uprawiane w doniczkach:

Mammillaria elongata 'Cristata'
Autor: GettyImages Mammillaria elongata 'Cristata'

Najdziwniejsze kaktusy i sukulenty

Wśród kaktusów, sukulentów i roślin gruboszowatych, można jednak znaleźć znacznie więcej dziwacznych roślin, nadających się do uprawy w mieszkaniu. Należą do nich m.in.: Trachyandra tortilis, Haworthia truncata (nazywana „zębami konia”), kaktus storczykowy Epiphyllum Guatemalense f. Monstrose, Monilaria obconica („królicze uszy), eszeweria 'Raindrops' i 'Frosty Cristata', Conophytum calculus, Sulcorebutia rauschii, Mammillaria elongata 'Cristata', Crassula pyramidalis, Euphorbia pugniformis, Cereus forbesii spiralis, Fockea edulis czy lithopsy, nazywane „żywymi kamieniami”.

Ze względu na swój niezwykły wygląd na uwagę zasługują też: Begonia ferox, Christia obcordata, Cyrtanthus spiralis, Ceropegia sandersonii, Anigozanthos flavidus („kangurza łapa”), Albuca spiralis 'Frizzle Sizzle', Myrmecodia beccarii – mrówczelina, Delosperma echinatum, Stephania cepharantha, Dioscorea elephantipes, Sophora prostrata – perełkowiec czy przypołudnik kryształkowy (Mesembryanthemum crystallinum), nazywany „lodową rośliną”.

Nie przegap:

Las w słoiku - jak zrobić samodzielnie modną dekorację? Jak dbać o las w słoiku >>>

Protea królewska – egzotyczny kwiat. Czy proteę można uprawiać w domu? >>>

Owoce egzotyczne z domowej uprawy w doniczce >>>

Najlepsze rośliny doniczkowe do sypialni. 3 gatunki oczyszczające powietrze w sypialni

Jak dobrze znasz domowe rośliny doniczkowe?

Pytanie 1 z 10
Co to za roślina?
Difenbachia
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają