Róża jerychońska – roślina, która potrafi się odrodzić! Co zrobić z różą jerychońską?

2024-12-10 13:48

Róża jerychońska to roślina, która zasycha przy niedoborze wody, a gdy zostanie podlana - ożywa! Potrafi w kilkanaście godzin z zaschniętego kłębka zamienić się w piękną zieloną roślinę. Stąd jej nazwa: zmartwychwstanka. Podpowiadamy co zrobić z różą jerychońską w domu.

Róża jerychońska

i

Autor: GettyImages Róża jerychońska potrafi z zaschniętej kulki zmienić się w żywą, zieloną rozetę!

Spis treści

  1. Dlaczego różę jerychońską nazywa się zmartwychwstanką?
  2. Róża jerychońska
  3. Co zrobić z różą jerychońską w domu?

Dlaczego różę jerychońską nazywa się zmartwychwstanką?

Różami jerychońskimi nazywana jest grupa roślin pustynnych, które w niekorzystnych warunkach zasychają, aby po pewnym czasie ożyć i z powrotem zazielenić się (stąd potoczna nazwa tych roślin – zmartwychwstanka). Poszczególne gatunki róży jerychońskiej są bardzo łatwe w uprawie i można dekorować nimi pomieszczenia. Te botaniczne „cuda” mogą być interesującym prezentem, szczególnie dla dzieci, które interesują się botaniką. Poznaj dziwne rośliny świata, które możesz uprawiać we własnym mieszkaniu.

Róża jerychońska

Róże jerychońskie w procesie ewolucji zostały przystosowane do życia w różnych, nawet ekstremalnych warunkach. Gdy zabraknie im wody, składników pokarmowych lub jest za gorąco – rośliny zasychają. Wiatr przenosi suche rozety i gdy nowe miejsce okaże się wystarczająco przyjazne, róże krzewią się na nowo.

Zdolności regeneracyjne i szybkość odrastania róży jerychońskiej wzbudzają podziw botaników. Do popularniejszych gatunków róży jerychońskiej można zaliczyć widliczkę łuskowatą (Selaginella lepidophylla) i anastatikę rezurekcyjną (Anastatica hierochuntica).

Róża jerychońska

i

Autor: GettyImages Różę jerychońską charakteryzują zdolności regeneracyjne i niezwykła szybkość odradzania się

Co zrobić z różą jerychońską w domu?

Różę jerychońską najlepiej ustawić w miejscu jasnym i dobrze oświetlonym, ale wolnym od bezpośredniego działania promieni słonecznych. Ta roślina nie potrzebuje podłoża do wzrostu. Pozornie martwą, wysuszoną różę jerychońską należy umieścić w płaskim pojemniku wypełnionym wodą (im cieplejsza woda, tym szybszy będzie proces rozwijania).

Zwykle róża jerychońska odżywa w ciągu 1–2 dni i po tym czasie ma już w pełni wykształconą, zieloną rozetę liści. Roślinę można utrzymywać w ten sposób przez kilka dni (do tygodnia), później natomiast należy ją z powrotem przesuszyć.

Uprawę róży jerychońskiej w mieszkaniu można powtarzać wielokrotnie, warto jednakże pamiętać, że roślina dla prawidłowej wegetacji powinna przejść 2–3-tygodniowy okres suszy. W czasie uprawy róża jerychońska nie wymaga nawożenia ani innych zabiegów pielęgnacyjnych. Polecamy tę interesującą roślinę do uprawy w mieszkaniu.

Przeczytaj też: Najdziwniejsze rośliny doniczkowe, które możesz uprawiać w domu

Róża jerychońska

i

Autor: GettyImages Wystarczy połozyć zaschniętą różę jerychońską w naczyniu z wodą, a w ciągu kilkunastu godzin rozwinie się w rozetkę zielonych listków
Róża jerychońska

i

Autor: www.thinkstockphotos.com Róża jerychońska zasycha przy niedoborze wody, a gdy zostanie podlana – ożywa!
#MuratorOgroduje: Jak zrobić lazanię z cebulek kwiatowych?
Murowane starcie
Taras naziemny - masywny czy lekki. MUROWANE STARCIE
Murator Google News