Protea królewska – egzotyczny kwiat. Czy proteę można uprawiać w domu?

2022-05-05 8:46
Protea królewska
Autor: www.thinkstockphotos.com Proteę można uprawiać w domu

Protea królewska w środowisku naturalnym porasta skaliste wzgórza Afryki Południowej. To zimozielony krzew osiągający około1,5 m wysokości. W Polsce proteę można uprawiać jako roślinę pokojową, chociaż oczywiście nie osiągnie tak znacznych rozmiarów.

Protea królewska (Protea cynaroides), zwana też proteą cesarską, potocznie nazywana jest „kwiatem Prometeusza” lub „srebrnikiem”. W uprawie pokojowej protea osiąga kilkadziesiąt cm wysokości. Jej największą ozdobą są potężne, gwiazdowate kwiatostany, o średnicy 20–30 cm. Ich barwa może być różna – najczęściej jednak dominuje czerwień, zieleń lub delikatny róż. Liście protei mają charakterystyczne, srebrzyste owłosienie.

Protea królewska - warunki uprawy w domu

Protea, wbrew pozorom, nie stwarza dużych problemów w domowej uprawie. Lubi słoneczne stanowiska o dużej ilości światła rozproszonego. Protea preferuje podłoża kwaśne, niezbyt zasobne w składniki pokarmowe. Może rosnąć na balkonie lub tarasie, jednak jesienią zaleca się ją przenieść do chłodnego pomieszczenia (10–15 st.C). Latem protea lubi wysokie temperatury, zimą znosi niewielkie przymrozki (do –5 st. C).

Przeczytaj też: Najpopularniejsze rośliny owadożerne do uprawy w domu >>>

Protea - pielęgnacja w domu

Nasiona protei najłatwiej można kupić przez Internet (kupuje się je na sztuki). Optymalnym terminem wysiewu nasion protei jest jesień i zima. Nasiona przed siewem zaleca się przez kilka godzin moczyć w wodzie. Kiełkują po 4–12 tygodniach (najlepiej w podłożu piaskowo-torfowym). Młode egzemplarze protei są wrażliwe na niedobór wody, starsze znoszą przesuszenie. Do podlewania protei powinno się używać odstanej wodny. Nawożenie rośliny nie jest koniecznie. Warto usuwać przekwitłe kwiatostany, które znacznie osłabiają roślinę.

Przeczytaj też:

Owoce egzotyczne z domowej uprawy w doniczce >>>

Plumeria - kwiat zakochanych i najpiękniejszy kwiat na ziemi >>>

Takka – egzotyczna roślina doniczkowa o ciekawych kwiatach >>>

Doniczkowe rośliny egzotyczne - uprawa w domu

QUIZ znasz te egzotyczne owoce i warzywa? Wystarczy, że wiesz jakiego są koloru

Pytanie 1 z 10
Okra to pokryte meszkiem warzywo koloru:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE