Plumeria - kwiat zakochanych i najpiękniejszy kwiat na ziemi. Wszystko o plumerii: uprawa w doniczce, zastosowanie

2023-01-23 9:10
Plumeria
Autor: GettyImages Największą ozdobą plumerii są kwiaty

Plumeria znana jest również jako kwiat zakochanych i uważana za jedną z najpiękniejszych roślin świata. Nic dziwnego – w czasie kwitnienia wygląda uroczo, a do tego jak pachnie! Dowiedz się więcej o uprawie i zastosowaniu plumerii.

Plumeria (łac. Plumeria) w naturze rośnie w Ameryce Południowej – tam jest szerokim krzewem lub niewielkim drzewem (osiągającym do 8 m wysokości). Można ją również spotkać w ogrodach południowej Europy. Plumeria lubi ciepły i wilgotny klimat, dlatego nie nadaje się u nas do uprawy na zewnątrz. Można jednak kupić jej nasiona lub sadzonki i posadzić je w doniczce. Jako pokojowa roślina doniczkowa plumeria dorasta najwyżej do 1 m wysokości, a jej podłużne, zielone liście dorastające do 30 cm długości, zebrane są na końcach pędów. Największą ozdobą rośliny są jednak kwiaty. Kwitnąca plumeria zachwyci każdego!

Spis treści

  1. Plumeria - najpiękniejszy kwiat na ziemi
  2. Jak uprawiać plumerię w doniczkach - wymagania rosliny
  3. Ciekawostki o kwiatach plumerii
  4. Gatunki plumerii

Plumeria - najpiękniejszy kwiat na ziemi

Plumeria kwitnie zazwyczaj od wiosny do lata, zdarza się, że nawet do jesieni. Woskowe, nieduże kwiaty plumerii mają po pięć delikatnie zwiniętych ku sobie płatków koloru białego, kremowego, żółtego, różowego lub czerwonego, choć częściej ich barwa stanowi mieszankę tych kolorów. Kwiaty wydzielają urzekającą, słodką, lekko migdałową woń. Najintensywniej pachną w nocy i – choć nie produkują nektaru - przywabiają nocne motyle, które je zapylają. Legenda głosi, że silny aromat kwiatów plumerii wskazuje też drogę zagubionym wędrowcom – prowadzi ich do ludzkich siedzib, przy których rośliny te są uprawiane.

>>Przeczytaj też:

Jak uprawiać plumerię w doniczkach - wymagania rosliny

Plumeria kocha słońce, dlatego dobrze się czuje na parapecie wschodniego lub południowego okna. Lato może spędzać na balkonie lub tarasie. Najlepiej rośnie w podłożu przeznaczonym dla kaktusów, ale można ją sadzić też w uniwersalnej mieszance dla roślin doniczkowych (kwitnących).

Plumeria lubi wilgotne powietrze i podłoże, lecz w zbyt mokrej ziemi jej korzenie mogą gnić. Podlewamy ją więc dopiero wtedy, gdy podłoże wyschnie na głębokość około 3 cm. Na dnie doniczki konieczne są otwory odpływowe lub warstwa drenażu.

Od maja do sierpnia zasilamy plumerię co 15 dni płynnym nawozem do kaktusów. Zimą roślina powinna przejść okres spoczynku - przenosimy ją więc do chłodnego (13–15 st. C) pomieszczenia i ograniczamy podlewanie.

Co dwa lata (w kwietniu) przesadzamy plumerię do większego pojemnika.

Plumeria
Autor: GettyImages Kwiaty plumerii mogą być białe, ale także kremowe, różowe, czerwone albo wielobarwne

Ciekawostki o kwiatach plumerii

Mieszkańcy tropikalnych wysp Pacyfiku zawieszają wieńce z kwiatów plumerii na szyjach turystów, a obdarowanie jej kwiatami bliskiej osoby jest obietnicą miłości i wierności. Z kwiatów plumerii tworzy się dekoracje i bukiety ślubne. Natomiast kwiat plumerii we włosach hawajskiej kobiety to znak, że jest ona panną i szybko chce zmienić stan cywilny. Im większy kwiat, tym młoda kobieta intensywniej szuka partnera na życie.

Intensywny zapach kwiatów plumerii wykorzystuje się też w branży kosmetycznej - jej nuta zapachowa spotykana jest przede wszystkim w perfumach. Kwiaty plumerii stanowią też dodatek do drinków. A dziesiątki lat temu były używane – w formie naparów - jako środek zwalczający gorączkę i przeziębienie. Produkowano z nich też maści na świąd i wykwity skórne.

Przeczytaj też:

Plumeria
Autor: GettyImages Plumeria nadaje się do uprawy w pojemnikach

Gatunki plumerii

Plumeria biała (Plumeria alba) – niewielkie drzewko, które w uprawie doniczkowej dorasta do 1,5 m wysokości. W tkankach zwiera biały sok mleczny (lateks). Kwiaty duże, aksamitne, białe z żółtym środkiem

Plumeria czerwona (Plumeria rubra) – to niewielkie drzewko dorastające w uprawie doniczkowej do 1-1,5 m wysokości. Kwiaty duże, aksamitne, zwykle czerwone lub różowe (płatki w kielichu ułożone są często spiralnie).

Jak dobrze znasz storczyki? Sprawdź, czy rozpoznasz te najpopularniejsze

Pytanie 1 z 11
Jak nazywa się ten storczyk?
Storczyk Vanda
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany