Jak uratować stare drzewa w ogrodzie?

2012-11-19 13:22

Stare drzewa rosnące w ogrodzie często mają zmurszałe pnie, usychające gałęzie, w pniach są dziuple. Mimo że nie wyglądają efektownie, warto starać się je uratować.

Właściwymi zabiegami pielęgnacyjnymi można przedłużyć życie starych drzew w ogrodzie. Jeżeli uszkodzenia drzewa są niewielkie, a samo drzewo nie jest dużych rozmiarów, można te prace przeprowadzić samodzielnie. Jeśli jednak nie czujemy się na siłach usunąć uszkodzone konary, wykonać wiązania, odciągi czy podpory, albo usunąć ubytki w pniu drzewa, lepiej zlecić prace specjalistycznej firmie zajmującej się chirurgią drzew.

Usunięcie ubytków drewna w pniu drzewa

Jeśli w pniu drzewa są ubytki, trzeba je oczyścić i uzupełnić. Czyszcząc ubytki usuwa się wyłącznie miękkie spróchniałe drewno, nie naruszając drewna zdrowego. Jeśli ubytek jest mały, można go wypełnić masą trotową (mieszanką trocin ze smołą). W głębokich dziuplach często zakład się dreny w celu odprowadzenia na zewnątrz pani wody gromadzącej się w dziupli. Po wyczyszczeniu wnętrza pnia z próchnicy trzeba powierzchnię ubytku wygładzić i zabezpieczyć smarując preparatem powierzchniowym do ochrony drewna, a po jego wyschnięciu pomalować trzykrotnie impregnatem, pamiętając by pokrywać nim wyłącznie martwe tkanki drzewa (żywe tkanki uszkadza!).

Wzmocnienie starego drzewa

Jeśli stare drzewo nie jest stabilne i przypuszczamy, że może się wywrócić albo jego korona może się rozłamać, trzeba zrobić odpowiednie wzmocnienia.
Wiązania. Wiązanie sztywne montuje się, gdy koronie grozi rozłamanie się. Polega ono na połączeniu konarów prętem, zakłada się je w miejscu styku rozwidlających się konarów. Aby zabezpieczyć konar drzewa przed odłamaniem wykonuje się wiązanie elastyczne, które polega na spięciu niestabilnego konara stalową liną z innym stabilnym konarem drzewa.
Odciągi. Stosuje się je, gdy drzewo odchylone jest od pionu i prawdopodobne jest jego wywrócenie się. Odciągi wykonuje się z lin stalowych.
Podpory. Jeśli drzewo jest bardzo odchylone od piony, wtedy zamiast odciągów wykonuje się podpory.

Przycinanie korony starego drzewa

Cięcie starego drzewa ograniczamy do niezbędnego minimum, ponieważ stare drzewa źle znoszą przycinanie (m.in. wolniej zabliźniają się rany, co może prowadzić do zwiększenia infekcji chorobami powodującymi rozkład drewna). Ze starego drzewa usuwamy jedynie gałęzie suche, chore i uszkodzone. Zdrowe gałęzie obcina się tylko wtedy, gdy konieczna jest korekta korony drzewa w celu zwiększenia jego stabilności. Jednorazowo można usunąć nie więcej niż 30 proc. żywych gałęzi drzew. Najważniejsze przy cięciu jest to, aby wykonać to prawidłowo, a po zabiegu zabezpieczyć ranę preparatem chroniącym przed infekcjami.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.