Takka – egzotyczna roślina doniczkowa o ciekawych kwiatach. Jak pielęgnować takkę

2014-01-09 13:26
Takka
Autor: GettyImages Takka

Takka, zwana czarną orchideą, to roślina o oryginalnych kwiatach. Tę egzotyczną roślinę można uprawiać w domu w doniczce. Podpowiadamy jak pielęgnować takkę.

Takka (łac. Tacca) rośnie w naturze w gęstej dżungli południowo-wschodniej Azji oraz zachodniej Afryki. Opisano ponad 10 gatunków tej egzotycznej rośliny.

Doniczkowe rośliny egzotyczne - uprawa w domu

Takka - jak wygląda?

Wszystkie to byliny dorastające do 30–100 cm wysokości. Ozdobne gatunki, na przykład Tacca chantrieri czy Tacca integrifolia, tworzą pionowe kłącza.

Kwiaty takki maja niezwykle ciekawy wygląd. W zależności od gatunku mogą być zielone, brązowe bądź purpurowe. Pojedyncze kwiaty są skupione po kilka lub kilkanaście tworząc baldachokształtny duży kwiatostan (około 30 cm długości), otoczony dwiema parami ciemnopurpurowych dużych podkwiatków i ozdobiony dodatkowo nitkowatymi „wąsami”. Kwiatostan osadzony jest na szczycie pędu kwiatostanowego, który ma od 30 do 60 cm długości.

Takka kwitnie późnym latem i jesienią. Jedna roślina może wydąć nawet kilka kwiatostanów.

Takka: jak pielęgnować

Takka to roślina ciepłolubna, minimalna temperatura jej uprawy wynosi 13–15 st. Celsjusza. Wymaga także wysokiej wilgotności powietrza. Lubi rozproszone światło, dlatego nie należy jej ustawiać w bardzo nasłonecznionych miejscach.

Takkę należy podlewać obficie, nie dopuszczając jednak do zalania korzeni. Latem roślinę należy regularnie zraszać.W okresie wegetacji takkę nawozi się dolistnie co miesiąc stosując płynne nawozy. Co kilka lat roślinę trzeba przesadzić, przy okazji usuwając stare i rozkładające się fragmenty kłączy.

Podłoże do uprawy takki powinno być przepuszczalne, z dużą zawartością próchnicy, o lekko kwaśnym odczynie.

Takke rozmnaża się za pomocą fragmentów kłączy, które pozyskuje się wiosną (miejsca cięcia należy zasypać węglem drzewnym). Każdy fragment musi mieć jedno oczko. Odcinki kłączy ukorzenia się w mieszaninie piasku i torfu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.