Hebe - zimozielona roślina do doniczki i ogrodu. Jak uprawiać hebe?

2024-08-02 7:18

Hebe to zimozielony krzew, który przyciąga uwagę drobnymi liśćmi oraz białymi, niebieskimi lub fioletowymi, dekoracyjnymi kwiatostanami zebranymi na końcach pędów. Niektóre gatunki hebe można w naszym klimacie uprawiać w ogrodzie w gruncie, pamiętając jednak, że jest to roślina wrażliwa na mrozy. Dowiedz się więcej o warunkach uprawy, pielęgnacji i zastosowaniu hebe.

Spis treści

  1. Jak wygląda hebe? Czy hebe jest zimozielone?
  2. Czy hebe jest odporne na mróz?
  3. Gatunki i odmiany hebe
  4. Jakie wymagania ma hebe?
  5. Czy hebe zimuje w gruncie?
  6. Czy przycina się hebe?
  7. Hebe rozmnażanie
  8. Gdzie sadzić hebe?
  9. Jak uprawiać hebe w doniczce?

Najpierw hebe pojawiło się w kwiaciarniach i supermarketach jako roślina doniczkowa na balkony i tarasy. Miało opinię trudnego w uprawie i źle zimującego, więc traktowano je jako ozdobę sezonową. Ale drobne zimozielone listki, zwarty pokrój i niewielkie „szczotkowate” kwiatostany zebrane na końcach pędów (białe, niebieskie lub fioletowe) przyciągały uwagę miłośników roślin i zachęcały do eksperymentów uprawowych.

Certyfikatem dla urody tej rośliny jest nazwa jaką nadali jej odkrywcy – Hebe to imię greckiej bogini młodości. Z czasem w szkółkach ogrodniczych pojawiły się też odporniejsze i sprawdzone w naszym klimacie gatunki i odmiany hebe przeznaczone do ogrodu.

Jak wygląda hebe? Czy hebe jest zimozielone?

Do rodzaju Hebe zaliczane są zimozielone rośliny wieloletnie. Mają niewielkie, sztywne, owalne lub ostro zakończone listki pokryte woskowym nalotem. W stanie naturalnym około 100 gatunków hebe rośnie w Nowej Zelandii, w Tasmanii, na Nowej Gwinei, w Australii oraz w Chile. Można spotkać je w wysokich górach oraz w rejonach nadmorskich, czyli tam, gdzie latem panują wysokie temperatury, a wilgotność powietrza jest znaczna. Niektóre osiągają tam do 2 m wysokości!

Czy hebe jest odporne na mróz?

Praktyka pokazała, że kilka gatunków hebe można uprawiać w naszym klimacie, ale trzeba pamiętać, że są to rośliny wrażliwe na niską temperaturę, więc najczęściej można się nimi cieszyć jedynie przez kilka lat pomiędzy ostrymi zimami. W rejonach gdzie zimy są surowe, należy jesienią poświęcić im więcej uwagi i dobrze je zabezpieczyć. Egzemplarze uprawiane w donicach najlepiej przenosić na zimę do chłodnych, ale jasnych pomieszczeń, gdzie temperatura nie spada poniżej 5 st.C.

Gatunki i odmiany hebe

W ofercie szkółkarskiej oraz w centrach i sklepach ogrodniczych można kupić gatunki i odmiany hebe polecane do ogrodów, m.in.:

  • Hebe bukszpanolistne (Hebe buxifolia, syn. hebe pachnące Hebe odora) ma małe ciemnozielone liście przypominające liście bukszpanu. W sprzyjających warunkach dorasta do 100 cm wysokości. Odmiana 'New Zealand Gold' ma liście z kremową obwódką na krawędzi.
  • Hebe dachówkowate (Hebe imbricata) osiąga 20-30 cm wysokości, ma drobne trójkątne liście luźno ułożone wzdłuż pędów.
  • Hebe ochrowate (Hebe ochracea, syn. Hebe armstrongii) dorasta do 30-40 cm wysokości, ma gęste i rozgałęzione pędy, a liście bardzo drobne, przypominające łuski. Niektórzy mylą tę roślinę z jałowcami.
  • Hebe tłustolistne (Hebe pinguifolia) dorasta do 50 cm wysokości. Ma grube prawie okrągłe i ostro zakończone liście, pokryte szarym woskowym nalotem.  Odmiana 'Pagei' ma liście z ciemnoczerwoną obwódką, co wygląda bardzo efektownie.
  • Hebe widłakowate (Hebe lycopodioides) osiąga 20-30 cm wysokości, ma drobne skórzaste ciemnozielone liście, a jego wyprostowane pędy przypominają pędy widłaka.
  • Hebe 'Emerald Gem' (syn. Hebe 'Green Globe') w naturalny sposób przybiera formę kuli, o średnicy do 30 cm. Ma drobne, zielone i błyszczące liście.
Hebe
Autor: GettyImages W ofercie szkółek ogrodniczych znajdziemy gatunki i odmiany hebe nadające się do uprawy w gruncie w naszym klimacie

Jakie wymagania ma hebe?

  • Stanowisko dla hebe. Hebe potrzebuje światła, ale bezpośrednie ostre słońce mu nie służy – najlepiej wybrać dla niego miejsce w półcieniu, zaciszne, osłonięte przed silnym wiatrem. Gleba powinna być stale wilgotna, ale nie mokra, bo roślina ta nie toleruje wody stagnującej wokół korzeni. Dotyczy to także egzemplarzy rosnących w pojemnikach. Zanim je posadzimy, na dnie donicy powinna się znaleźć warstwa drenażu z keramzytu, a zawsze po podlaniu należy poczekać 30 minut i wylać wodę, która wypłynęła na podstawkę.
  • Gleba dla hebe. Hebe wymaga podłoża próchnicznego i przepuszczalnego, o odczynie kwaśnym (pH poniżej 5,5).
  • Nawożenie hebe. Wiosną można zastosować nawóz do roślin wrzosowatych, a późnym latem nawóz jesienny o podwyższonej zawartości potasu, co ułatwi hebe zimowanie. Warto też ściółkować podłoże nieodkwaszoną korą sosnową.

Czy hebe zimuje w gruncie?

Jesienią hebe rosnące w ogrodzie, jak wszystkie gatunki zimozielone, należy obficie podlewać, a przed nadejściem mrozów okryć stroiszem czyli gałązkami iglaków lub białą agrowłókniną (młode egzemplarze koniecznie, a starsze w rejonach o ostrzejszym klimacie). Taka osłona uchroni hebe nie tylko przed mrozem, ale też przed mroźnym wiatrem i ostrym zimowym słońcem, które jest najczęstszą przyczyną zamierania zimą roślin zimozielonych. Warto też od czasu do czasu (gdy temperatura utrzymuje się powyżej 0 st. C, a przez dłuższy czas nie ma opadów) rośliny podlać, bo mogą po prostu uschnąć. Wiosną, gdy minie zagrożenie mrozem, okrycie trzeba zdjąć.

Przeczytaj też: Susza fizjologiczna - dlaczego jest groźna dla roślin?

Czy przycina się hebe?

Hebe dobrze znosi przycinanie, ale nie jest ono konieczne, bo rośliny te nie osiągają w naszym klimacie dużych rozmiarów, a przy tym mają naturalnie ładny pokrój. Jednak późną wiosną warto usunąć wszystkie pędy uszkodzone, przemarznięte, suche lub chore.

Hebe rozmnażanie

Hebe łatwo się rozmnaża. Najlepiej wiosną przysypać nasadę pędów kopczykiem ziemi, a szybko się ukorzenią. Należy tylko dbać, by podłoże było stale wilgotne. Na przełomie lipca i sierpnia można ukorzenione sadzonki oddzielić od rośliny matecznej i umieścić w osobnych doniczkach. Jesienią młode rośliny trzeba przenieść do jasnego pomieszczenia, w którym zimą temperatura nie spada poniżej 5 st. C. Wiosną można wysadzić je na miejsca stałe. Innym sposobem rozmnażanie hebe jest pozyskanie sadzonek z niezdrewniałych pędów wierzchołkowych. Odcinamy fragmenty pędów długości około 10-15 cm, usuwamy liście powyżej miejsca cięcia, oczyszczony fragment zanurzamy w ukorzeniaczu i umieszczamy w wilgotnym podłożu.

Przeczytaj też: Rozmnażanie drzew i krzewów przez sadzonki zielne i półzdrewniałe

Gdzie sadzić hebe?

Ta wdzięczna roślina z racji swoich wymagań siedliskowych najlepiej nadaje się na ogrodowe wrzosowiska, ale można wykorzystywać ją też do tworzenia obwódek rabatowych, w ogrodach skalnych i kompozycjach z trawami i gatunkami kwitnącymi, takimi jak różaneczniki i azalie. Niewielkie rozmiary sprawiają, że hebe nadaje się do uprawy w pojemnikach na tarasach i balkonach. Gatunki bardziej wrażliwe na niską temperaturę można uprawiać w mieszkaniach.

Hebe
Autor: GettyImages Hebe z powodzeniem można uprawiać w pojemnikach
warto wiedzieć

Jak uprawiać hebe w doniczce?

  • Hebe można też uprawiać w domu jako roślinę doniczkową.
  • Nadają się tu szczególnie nieodporne na niską temperaturę odmiany karłowe.
  • Będą dobrze rosły w miejscach jasnych, ale nie w bezpośrednich promieniach słońca.
  • Jeśli zauważymy, że liście zaczynają żółknąć, a potem opadają, to znak, że jest zbyt ciemno.
  • Należy też chronić roślinę przed przeciągami.
  • Ziemia w pojemniku powinna być żyzna, próchnicza, o odczynie kwaśnym (może to być gotowe podłoże dla roślin wrzosowatych).
  • Przesadzamy wiosną co 3-4 lata gdy korzenie wypełnią pojemnik.
  • W okresie wegetacji hebe powinno mieć stale wilgotne podłoże, natomiast zimą podlewanie ograniczamy, nie dopuszczając jednak do całkowitego przesuszenia bryły korzeniowej.
  • Hebe w doniczce należy nawozić od marca do sierpnia - można stosować płynny nawóz do różaneczników i azalii w ilości ½ dawki zalecanej na opakowaniu.
  • Latem można wystawiać hebe na balkon lub do ogrodu.
#MuratorOgroduje: Jak stworzyć letni salon? Renowacja mebli ogrodowych
Materiał sponsorowany
Najpopularniejsze rośliny na skalniak. Czy potrafisz je rozpoznać?
Pytanie 1 z 6
Co to za roślina?
Gęsiówka kaukaska
Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.