Aranżacje ogrodów: rośliny zimozielone. Krzewy zimozielone w aranżacji ogrodu: czyli zielono przez cały rok

2013-04-23 18:35 Anna Skórkowska
zimozielone krzewy
Autor: Jacek Skórkowski Różanecznik w sprzyjających warunkach dorasta do 3 m wysokości i co roku obficie kwitnie. To jeden z najbardziej dekoracyjnych krzewów w aranżacjach ogrodów.

Zastanawiając się nad aranżacją ogrodu, warto posadzić roślin zimozielonych. Krzewy zimozielone będa dekoracją ogrodu - zielone caly rok - oraz staną się znakomitym tłem dla kwitnących roślin jednorocznych. Pomysły na aranżacje ogrodów z roślinami zimozielonymi.

Najpopularniejsze rośliny zimozielone sadzone w ogrodzie to oczywiście krzewy i drzewa iglaste, ale warto też sięgnąć po gatunki o zimozielonych liściach. Te rośliny sprawią, że aranżacje ogrodów będą atrakcyjne o każdej porze roku. Do aranżacji ogrodu możemy wybrać krzewy zimozielone dobrze znoszące formowanie (np. berberys, ostrokrzew); krzewy zimozielone efektownie kwitnące (np. różaneczniki, mahonia) i krzewy zimozielone owocujące (ognik). W aranżacji ogrodu popularnością cieszą się też krzewinki zimozielone: wrzosy i wrzośce, barwinek, macierzanka; byliny o ozdobnych liściach (kopytnik), a także takie, które mają dekoracyjne liście, ale szczególnie efektowne stają się w okresie kwitnienia (dąbrówka rozłogowa, gęsiówka kaukaska, żagwin ogrodowy, goździk Allwooda, ubiorek wiecznie zielony, płomyk (floks) Douglasa, juka karolińska).
Większość bylin w aranżacjach ogrodów o zimozielonych liściach to rośliny zadarniające. Można je wykorzystywać do tworzenia barwnych dywanów pokrywających znaczne powierzchnie. Taka aranżacja ogrodu będzie efektowna. Bardzo interesująco w aranżacji ogrodów wyglądają też trawy: kostrzewa gautieri, kostrzewa popielata czy owies wiecznie zielony.

Rośliny zimozielone w aranżacji ogrodu: sadzenie

Rośliny zimozielone nie są wymagające, jeśli chodzi o glebę i nawodnienie, dlatego są dość łatwe w pielęgnacji i często wykorzystywane do aranżacji ogrodów. Dobrze rosną na glebach przeciętnie żyznych, umiarkowanie wilgotnych, a macierzanki, wrzosy, juki znoszą niedostatek wody i piaszczyste ubogie podłoże. Ziemia powinna być odchwaszczona i nawieziona kompostem, obornikiem (przekompostowanym) lub nawozami wieloskładnikowymi. Tworząc aranżację ogrodu trzeba pamiętać o grupie roślin wymagających gleby o odczynie kwaśnym (różaneczniki, wrzosy i wrzośce, gaulteria, kalmia, kiścień, pieris). Podłoże, w którym rosną, warto badać pHmetrem elektronicznym lub za pomocą odczynników chemicznych (potrzebny zestaw można kupić w sklepach ogrodniczych) – i jeśli pH jest zbyt wysokie, czyli gdy przekracza 5,5 – zakwasić, dodając do ziemi torf wysoki. Można też wymienić ziemię w miejscu, w którym będą rosły, na gotowe podłoże dla roślin wrzosowatych lub azalii i różaneczników.

Aranżacja ogrodu: przykładowy dobór roślin zimozielonych

Wybraliśmy kompozycję do aranżacji ogrodu, którą tworzą głównie rośliny zimozielone. Dzięki temu ogród jest atrakcyjny przez cały rok:

  1. Wrzos pospolity 'Gold Haze' (Calluna vulgaris)
  2. Kostrzewa sina (Festuca glauca)
  3. Trzmielina Fortune’a 'Emerald’n Gold' (Euonymus fortunei)
  4. Różanecznik (Rhododendron)
  5. Ognik szkarłatny (Pyracantha coccinea)
  6. Świerk biały 'Conica' (Picea glauca)
  7. Sosna górska – kosodrzewina (Pinus mugo)
  8. Żywotnik zachodni 'Yellow Ribbon' (Thuja occidentalis)
  9. Berberys Thunberga 'Helmond Pillar' (Berberis thunbergii)
  10. Berberys Thunberga 'Bogozam' (Berberis thunbergii).
zimozielone krzewy
Autor: Jacek Skórkowski Różanecznik w sprzyjających warunkach dorasta do 3 m wysokości i co roku obficie kwitnie. To jeden z najbardziej dekoracyjnych krzewów w aranżacjach ogrodów.
wrzosy
Autor: Magdalena Michalak Wrzos pospolity ma wiele odmian ogrodowych o różnym zabarwieniu liści i kwiatów.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Roman Roksemburski
|

Bardzo podobają mi się takie ogrody. Myślę nad nową aranżacją naszego i chyba właśnie w te rośliny będę celował. Kupiłem troche nowych narzędzi, dla żony zestaw pielęgnacyjny i dla siebie kultywator i zestaw nawadniający. Ktoś używa?