Kalendarz ogrodnika na październik: 5 najważniejszych prac, które w październiku trzeba zrobić w ogrodzie

2018-09-13 13:22 Michał Mazik

Kalendarz ogrodnika na październik wskazuje prace - porządkowe i pielęgnacyjne, które w tym miesiącu należy wykonac w ogrodzie. Dokładny „kalendarz” zależy od stylu zielonego zakątka i pogody, przy czym dla niektórych zabiegów jest to optymalny termin, dla innych nawet ostatni dzwonek. Poznaj 5 najważniejszych prac, które w październiku trzeba zrobić w ogrodzie.

W październiku w ogrodzie pracy jest dużo. Obok prac pielęgnacyjnych, trzeba też rozpocząć przygotowania do zimy. Ta, jakie prace można wykonać w ogrodzie w październiku, w dużym stopniu zależy od pogody. Aura w październiku jest bowiem bardzo zmienna: czasem nawiązuje do lata, innym razem jest jak zwiastun zimy. W okresie umiarkowanie ciepłej, bezdeszczowej pogody, warto wykonywać poniższe zabiegi.

>>Przeczytaj też: Co trzeba zrobić w ogrodzie w październiku - sadzenie, wykopywanie, pielęgnacja, przygotowanie do zimy

1. Kalendarz ogrodnika na wrzesień - sadzenie i przesadzanie roślin

Październik to dobry czas na sadzenie i przesadzanie większości drzew oraz krzewów (zarówno owocowych, jak i ozdobnych). Panują wtedy najlepsze warunki klimatyczno-glebowe do ukorzeniania i aklimatyzacji roślin. Z gatunkami wrażliwymi na mróz najlepiej poczekać do wiosny. Przy sadzeniu trzeba pamiętać o odpowiednich odległościach (częsty błąd właścicieli ogrodów to zbyt gęste sadzenie). Drzewa i krzewy po posadzeniu powinno się solidnie podlać. Przy bezdeszczowej pogodzie (jesienią zdarza się to rzadko) należy je dodatkowo podlewać. Iglaki i liściaste rośliny zimozielone (np. bukszpany) trzeba sporadycznie nawadniać także w okresie zimowym. To zapobiegnie suszy fizjologicznej i w konsekwencji wiosennemu zasychaniu roślin lub ich fragmentów.
W październiku do gruntu można wysiewać rośliny jednoroczne, np. czarnuszki, chabry, dimorfoteki, nagietki, smagliczki, gipsówki) i sadzić rośliny cebulowe kwitnące wiosną (szafirki, krokusy, tulipany, narcyzy, śnieżyce). Wykopujemy natomiast z ogrodu byliny niezimujące w gruncie: dalie, mieczyki, begonie bulwiaste, pacioreczniki, sternbergie, pacioreczniki i tygrysówki. Przez podział można rozmnażać m.in. fiołki wonne, floksy szydlaste, barwinek, zawciąg, konwalię, dąbrówkę i smagliczkę skalną.

>>Przeczytaj też: Jesienne rozmnażanie i odmładzanie bylin i warzyw wieloletnich

2. Kalendarz ogrodnika na wrzesień - zbiory i porządki w warzywniaku

W warzywniku zbiera się dynie, cukinie, marchew, pietruszkę, rzepę, buraki i warzywa kapustne. Niektóre warzywa (np. brukselkę i jarmuż) można pozostawić na zimę i zbierać plon na bieżąco (nie zaszkodzą im mrozy). Przez podział warto rozmnożyć m.in. rabarbar, lubczyk i cząber. Miejsca po zbiorach warzyw należy dokładnie oczyścić. Resztki roślinne bez śladów chorób czy żerowania szkodników warto wykorzystać do tworzenia pryzm kompostowych.

>>Przeczytaj też: Kompost z ogrodu. Jesień to najlepszy czas na zakładanie kompostownika

Ziemię w warzywniku należy dokładnie przekopać (szpadlem, glebogryzarką). Takie działanie-  poza utrzymaniem dobrej struktury gleby - przy okazji pomoże zwalczyć pędraki i drutowce (wyschną na słońcu lub zostaną zjedzone przez ptaki). W gruncie można sadzić cebulę dymkę (prawidłowa odległość między cebulami wynosi 5-6 cm, a między rzędami 25 cm). W warzywniku można zastosować nawozy organiczne (należy przemieszać je z ziemią). Warto sprawdzić także odczyn pH fgleby (mierniki są łatwo dostępne w sklepach). Jeśli gleba jest zbyt kwaśna, potrzebne będzie wapnowanie.

>>Przeczytaj też: Jesienne zbiory warzyw korzeniowych (uprawa warzyw korzeniowych na jesienny zbiór)

3. Kalendarz ogrodnika na wrzesień - przygotowywanie trawnika do zimy

W październiku wciąż powinno się kosić trawnik. Wysokość koszenia powinna być większa - co najmniej 1 cm wyżej niż latem. Zbyt drastyczne ścinanie źdźbeł może doprowadzić do zniszczenia trawnika (choroby grzybowe, mniejsza odporność na mróz i wysychanie). Zwykle w październiku wykonuje się ostatnie zabiegi koszenia w sezonie. Na bieżąco należy zbierać liście z trawnika (grabiami czy odkurzaczem ogrodowym). Można umieścić je w kopcach i przyłożyć gałęziami w zacisznym miejscu. To potencjalne domy dla zimowania jeży. Trawy nie powinno się już nawozić, to bardziej jej zaszkodzi, niż pomoże.

>>Przeczytaj też: Przygotowanie trawnika do zimy. Jesienna pielęgnacja trawnika

4. Kalendarz ogrodnika na wrzesień - zakładanie nowych elementów w ogrodzie

W październiku można wprowadzać wiele nowych elementów do ogrodu. Ich wybór jest kwestią indywidualną. Dużo oczywiście zależy od stylu ogrodu i warunków, jakie uda się zapewnić roślinom. W tym miesiącu warto zakładać m.in. nowy trawnik, wrzosowisko, łąkę kwietną, winnicę, przydomowy sad, ogród skalny czy rabaty bylinowe. Można także pokusić się o budowę elementów małej architektury ogrodowej.

>>Przeczytaj też: Zakładanie przydomowego sadu jesienią: przygotowanie gleby, sadzenie drzew i krzewów

5. Kalendarz ogrodnika na wrzesień - porządki w oczku wodnym

Dno oczka wodnego należy oczyścić z mułu, resztek roślinnych i odpadów nieorganicznych. Przed nadejściem zimy trzeba także podmienić część wody. Większość roślin wodnych skraca się (nawet o połowę). Jeśli oczko wodne jest głębokie (minimum 150 cm) rośliny i ryby można pozostawić na zimę. Wrażliwe gatunki roślin i ryby z płytszych zbiorników przenosi się do pomieszczenia. Wcześniej – przy ciepłych temperaturach (powyżej 12 st. C) ryby można jeszcze dokarmiać. Nad powierzchnią lustra wodnego zaleca się zamontować siatkę o drobnych oczkach. To prosty i niezawodny sposób na uniknięcie zanieczyszczenia oczka przez spadające liście.

>>Przeczytaj też: Oczko wodne przed zimą: czyszczenie, jak zadbać o rośliny i ryby

Jesienny ogród
Autor: Getty Images
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE