Jesień to najlepszy czas na siew wieloletniej łąki kwietnej

2021-09-28 13:08

Łąki kwietne to prawdziwie pożyteczne piękno. Właśnie nadchodzi najlepszy czas na ich wysiew. Robiąc to jesienią mamy największe szanse powodzenia.

Łąka kwietna
Autor: GettyImages Maki, chabry bławatki, złocienie polne pięknie się prezentują na łące kwietnej. Jednak to gatunki, które nie znoszą koszenia i giną nawet po jednym razie

Wieloletnie trwałe łąki kwietne to atrakcyjna wizualnie, a zarazem przyjazna środowisku alternatywa dla trudnych w pielęgnacji i kosztownych trawników. Nie trzeba ich regularnie kosić, podlewać ani nawozić. Są łatwe w utrzymaniu i mało wymagające. Dzięki łąkom zaoszczędzimy czas, pieniądze i zasoby. Wspierają dziką przyrodę – dzięki bogactwu i różnorodności stanowią miejsce do życia dla pożytecznych owadów i innych małych zwierząt.

Dlaczego warto wysiewać łąkę kwietną jesienią?

Patrząc z perspektywy całego roku spośród wszystkich wysianych nasion najwięcej wykiełkuje ich właśnie jesienią. Niska temperatura, odpowiednia wilgotność gleby dają sygnał nasionom, że zbliża się czas kiełkowania. Dla wielu gatunków ten sygnał jest jedynym pozwalającym na przetrwanie czy wręcz warunkującym kiełkowanie.

Planując wysiew teraz możemy się spodziewać, że przetrwa więcej roślin. Siew jesienny, czy nawet siew pod grudę (czyli na przełomie jesieni i zimy), ma bardzo wiele zalet. Jest nie tylko najbliższy terminu rozmnażania roślin w naturze, ale pogoda jesienią po prostu sprzyja wegetacji. Nadal jest wystarczająco ciepło, by nasiona, które nie potrzebują stratyfikacji wykiełkowały, a teren się zazielenił.

Jesień, zima i wiosna zazwyczaj obfitują w sporą ilość opadów atmosferycznych. To wszystko pozwala zachować dobrą wilgotność gleby, a w konsekwencji siewki do wiosny otrzymają dobre warunki do wzrostu i wykształcenia silnych korzeni. Szybciej także pojawią się kwiaty. Większość nasion roślin łąkowych zaczyna kiełkować w temperaturach powyżej 10°C. Kiedy wysiewamy łąki jesienią, dajemy im szansę na wstępny rozwój (zawiążą wtedy rozety liściowe i wytworzą korzenie), dzięki czemu szybciej będą rosły na wiosnę.

Jak stworzyć własną łąkę kwietną?

1. Zaplanuj termin wysiewu. Najlepszym okresem jesiennym dla wysiewu łąk wieloletnich jest czas od września a listopada.

2. Przygotuj glebę. Podłoże należy przygotować standardowo jak pod wysiew każdej łąki. Wykonujemy uprawę, potem wyrównujemy teren i pozwalamy mu przez jakiś czas osiąść. Najlepiej przygotować teren mniej więcej miesiąc przed wysiewem nasion. To da nam również możliwość wykonania ponownej uprawy – płytkiej, kiedy pojawią się siewki chwastów.

3. Wybierz odpowiednią mieszankę. To ważne, aby do siewu jesiennego wybrać odpowiednią mieszankę nasion. Najlepiej skonsultować się z ekspertami i zadbać o to, aby obfitowała w rodzime gatunki zarówno roślin jednorocznych, jak i wieloletnich. Mieszanka ta z założenia da łąkę wieloletnią. To znaczy, że jej skład botaniczny będzie się zmieniał z sezonu na sezon, w składzie będą tylko rośliny charakterystyczne dla rodzimych łąk. Rośliny pochodzące z innych stref klimatycznych takie jak np. maczek kalifornijski czy len czerwony, których nasiona znajdują się w mieszankach jednorocznych, nie przetrwają okresu zimy w Polsce, więc nie warto korzystać z nich w założeniach jesiennych.

4. Czekamy do wiosny, żeby cieszyć się swoją wieloletnią łąką kwietną.

Karol Podyma, Łąki kwietne

Przeczytaj też:

Motyle w ogrodzie. Jak stworzyć ogród przyjazny dla motyli? >>>

Własna pasieka w ogrodzie i na działce. Jak założyć pasiekę >>>

Jeż w ogrodzie – jak stworzyć mu dobre warunki do życia? >>>

Wysiewanie roślin jednorocznych
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.