Uprawa marchwi w ogrodzie. MARCHEW w ogrodzie warzywnym

2013-05-13 17:30 Opracowanie: redakcja serwisu

Marchew to warzywo korzeniowe chętnie uprawiane w przydomowych ogrodach warzywnych i ogródkach działkowych. Podpowiadamy jak uprawiać marchew. Kiedy siać marchew, jak pielęgnować marchew, kiedy zbierać marchew. Uprawa marchwi w ogrodzie.

Marchew – popularne warzywo korzeniowe

Marchew w pierwszym roku wegetacji tworzy różyczkę liści oraz gruby korzeń. Łodyga marchwi jest wzniesiona, rozgałęziona, pusta wewnątrz i szorstko owłosiona. Liście 2 lub 3-krotnie pierzastosieczne. Jadalny korzeń marchwi ma rozbudowany miękisz spichrzowy, który służy do magazynowania substancji pokarmowych. U odmian uprawnych marchwi korzeń ma barwę od białawej przez żółtawą do pomarańczowoczerwoną (najbogatszą w karoten) i purpurową. Korzenie są bogate w witaminy i sole mineralne (przede wszystkim są znakomitym źródłem karotenu).
W drugim roku z korzenia marchwi wybija pęd kwiatostanowy. Kwiaty są małe, białe, zebrane u szczytu rośliny w baldach. Marchew kwitnie od czerwca do jesieni, jest rośliną owadopylną i miododajną. Roślina wytwarzając nasiona zużywa zawarte w korzeniu substancje zapasowe i obumiera.

Uprawa marchwi w ogrodzie

Marchew potrzebuje gleb lekkich, piaszczysto-gliniastych, żyznych, średnio wilgotnych, o pH 6,0–6,5, o małej zawartości azotu. Marchew uprawiać należy w drugim roku po zastosowaniu obornika. Marchew nie ma dużych wymagań w stosunku do temperatury – optymalna wynosi 15–20 st.C. Przy temperaturze poniżej 10 st.C zachodzi proces jaryzacji (okres chłodu umożliwiający zakwitnięcie).
Do uprawy marchwi w ogrodzie wybiera się stanowisko przewiewne, ponieważ wiatr utrudnia atakowanie roślin przez najgroźniejszego szkodnika marchwi: połyśnicy marchwiance.
Nasiona marchwi wysiewa się wprost do gruntu, do wyznaczonych uprzednio rzędów od końca marca do czerwca. Wcześniej marchew można wysiewać pod niskimi osłonami lub w inspekcie. Nasiona wysiewa się na głębokości 1–2 cm, w rzędach co 15–30 cm. Po wzejściu roślin warto je nieco przerzedzić. Podczas wzrostu marchew należy regularnie podlewać, odchwaszczać. Trzeba też pamiętać o spulchnianiu gleby między rzędami.
W zależności od terminu siewu i odmiany marchew zbiera się od czerwca do października. Korzenie marchwi można przechowywać.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE