Uprawa marchwi w ogrodzie - marchew w ogrodzie warzywnym

2020-05-26 14:11

Marchew to warzywo korzeniowe chętnie uprawiane w przydomowych ogrodach warzywnych i ogródkach działkowych. Podpowiadamy jak uprawiać marchew. Kiedy siać marchew, jak pielęgnować marchew, kiedy zbierać marchew. Uprawa marchwi w ogrodzie.

Marchew – popularne warzywo korzeniowe

Marchew w pierwszym roku wegetacji tworzy różyczkę liści oraz gruby korzeń. Łodyga marchwi jest wzniesiona, rozgałęziona, pusta wewnątrz i szorstko owłosiona. Liście 2 lub 3-krotnie pierzastosieczne. Jadalny korzeń marchwi ma rozbudowany miękisz spichrzowy, który służy do magazynowania substancji pokarmowych. W drugim roku z korzenia marchwi wybija pęd kwiatostanowy. Kwiaty są małe, białe, zebrane u szczytu rośliny w baldach.

U odmian uprawnych marchwi korzeń ma barwę od białawej przez żółtawą do pomarańczowoczerwoną (najbogatszą w karoten) i purpurową. Korzenie są bogate w witaminy i sole mineralne (przede wszystkim są znakomitym źródłem karotenu).

Ciekawe, a mało znane gatunki i odmiany warzyw >>>

Marchew kwitnie od czerwca do jesieni, jest rośliną owadopylną i miododajną. Roślina wytwarzając nasiona zużywa zawarte w korzeniu substancje zapasowe i obumiera.

Marchew
Autor: www.thinkstockphotos.com

Uprawa marchwi w ogrodzie

Marchew potrzebuje gleb lekkich, piaszczysto-gliniastych, żyznych, średnio wilgotnych, o pH 6,0–6,5, o małej zawartości azotu. Marchew uprawiać należy w drugim roku po zastosowaniu obornika. Marchew nie ma dużych wymagań w stosunku do temperatury – optymalna wynosi 15–20 st.C. Przy temperaturze poniżej 10 st.C zachodzi proces jaryzacji (okres chłodu umożliwiający zakwitnięcie).Nasiona marchwi wysiewa się wprost do gruntu, do wyznaczonych uprzednio rzędów od końca marca do czerwca. Wcześniej marchew można wysiewać pod niskimi osłonami lub w inspekcie. Nasiona wysiewa się na głębokości 1–2 cm, w rzędach co 15–30 cm. Po wzejściu roślin warto je nieco przerzedzić.

Podczas wzrostu marchew należy regularnie podlewać, odchwaszczać. Trzeba też pamiętać o spulchnianiu gleby między rzędami. W zależności od terminu siewu i odmiany marchew zbiera się od czerwca do października. Korzenie marchwi można przechowywać.

Do uprawy marchwi w ogrodzie wybiera się stanowisko przewiewne, ponieważ wiatr utrudnia atakowanie roślin przez najgroźniejszego szkodnika marchwi: połyśnicy marchwiance.

Przeczytaj też:

QUIZ. Jaki kolor ma to warzywo?

Pytanie 1 z 19
Jaki kolor ma korzeń pasternaku?
Uprawa ziół i warzyw w skrzynkach
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE