Kompost z ogrodu. Jesień to najlepszy czas na zakładanie kompostownika

2017-09-19 14:54

Kompost to nawóz naturalny, którego nie musimy kupować. warto założyc w ogrodzie kompostowanik i samodzielnie przygotowywać kompost. Jesień to najlepsza pora na założenie kompostownika.

Jesień to czas porządków w ogrodzie. Podczas nich zbieramy mnóstwo resztek roślinnych, ściętej trawy czy liści opadłych z drzew i krzewów, które warto zagospodarować. Cały ten materiał roślinny nadaje się znakomicie do kompostowania.Jeśli mamy już w ogrodzie kompostownik, to wrzucajmy do niego wszystkie odpadki, pamiętając jednak, że nie jest on śmietnikiem. Nie wolno składować tam substancji, które bardzo trudno się rozkładają, na przykład tworzyw sztucznych, szkła, metali. Nie wolno także wrzucać na kompost roślin chorych i zaatakowanych przez szkodniki roślinne oraz chwastów z nasionami.

>>Przeczytaj też: Kompost: doskonały nawóz organiczny

Jesienne zakładanie kompostownika

Zakładając kompostownik zaplanujmy go w takim miejscu, by nie przeszkadzał w pracach pielęgnacyjnych w ogrodzie. Nie powinien także być zbyt blisko ogrodu sąsiada. W skrzyni kompostownika bądź na pryzmie kompostowej resztki roślinne i organiczne powinno układać się nie przypadkowo, ale zgodnie z określonym porządkiem.

  • Na dnie układamy kilkucentymetrową warstwę podkładu: torfu albo starego kompostu. Dzięki temu nowy kompost zostanie szybko zasiedlony przez mikroorganizmy.
  • Na to kładziemy grubsze gałęzie i łęty (z ziemniaków, z pomidorów) – ta warstwa umożliwi dostęp powietrza do dna pryzmy kompostowej.
  • Następnie układamy na przemian około 20-centymetrowe warstwy materiału organicznego (resztki roślin, odpadki z gospodarstwa domowego itp.) przeznaczonego do kompostowania i 5-centymetrowe warstwy ziemi ogrodowej. Warstwy te układamy do wysokości około 1,5 m.

Po zakończeniu układania pryzmy kompostowej należy okryć ją torfem, korą lub słomą, a na wierzchu zrobić dołek, w którym będzie się gromadzić woda opadowa. Przed zimą warto pryzmę kompostową okryć matami słomianymi albo liśćmi, aby jak najdłużej wewnątrz pryzmy utrzymywała się dodatnia temperatura – dzięki temu nie zostanie spowolniony proces rozkładu materii organicznej.

>>Przeczytaj też: Kompost i kompostowanie: odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Jeśli kompost mamy już od jakiegoś czasu, jesienią warto zadbać o konserwację skrzyni. Trzeba obejrzeć całą konstrukcję i sprawdzić, czy poszczególne jej części nie zostały podczas sezonu uszkodzone. Jeśli tak, to trzeba je niezwłocznie naprawić, np. wymienić zniszczone deski bądź żerdzie.

Nawożenie roślin nawozami naturalnymi. Nawożenie organiczne >>>

Jak przygotować kompost?
Kompostowanie
Autor: www.thinkstockphotos.com Kompost wyjęty z kompostownika przed rozłożeniem warto przesiać przez siatkę, by oddzielić nierozłożone duże fragmenty roślin
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE