Rośliny w ogrodzie zimowym. Jakie warunki zapewnić roślinom w oranżerii

2015-12-03 14:01 Anna Skórkowska

Marząc o ogrodzie zimowym, widzimy go jako przestrzeń pełną światła i roślin, w której niezależnie od pory roku i pogody na zewnątrz można mile spędzać czas. To, jakie rośliny będą w nim dobrze rosły, zależy jednak od warunków, jakie im stworzymy.

Od tego, jaki mikroklimat stworzymy w przydomowej oranżerii, zależy nie tylko to, czy rośliny będą w niej dobrze rosły, ale też jak my będziemy się tam czuli. Rośliny pochodzące ze strefy podzwrotnikowej i stref chłodniejszych mogą spędzać zimę w temperaturze około 20 stopni Celsjusza. Sprzyja ona także dobremu samopoczuciu osób przebywających w pomieszczeniu, choć może być zbyt niska, by spędzać w niej po kilka godzin dziennie (np. jeśli ma to być gabinet czy biuro). Wiele gatunków roślin ozdobnych wymaga w okresie zimowego spoczynku temperatury 5-15 stopni Celsjusza. To zbyt chłodno, by pomieszczenie pełniło funkcję dodatkowego pokoju, jednak rośliny, nawet oddzielone przeszklonymi drzwiami, dodają uroku sąsiedniemu wnętrzu.
Choć pierwsze skojarzenie związane z oranżerią to kwitnący, bujny gąszcz egzotycznych roślin tropikalnych, tak naprawdę jest to rozwiązanie tylko dla pasjonatów. Zimą temperatura powinna wynosić tu około 25 stopni Celsjusza przy wysokiej wilgotności. Nie są to warunki korzystne dla organizmu ludzkiego, a przy tym eksploatacja jest kosztowna.
W ogrodzie zimowym ważna jest też wilgotność powietrza (mierzy się ją higrometrem): w ciepłym powinna wynosić około 70 proc., a w chłodnym około 50 proc. Zbyt niska lub zbyt wysoka sprzyja chorobom roślin. Większość gatunków nie toleruje przeciągów, ale potrzebuje wymiany powietrza. Dlatego niezbędna jest wentylacja, która dostarcza tlenu, w upalne dni obniża temperaturę, a w chłodne zapobiega roszeniu się szyb.

Gdzie posadzić rośliny w oranżerii

Rośliny w ogrodzie zimowym mogą rosnąć w pojemnikach lub w gruncie: na rabatach utworzonych w podłodze albo na tzw. podwyższonych grządkach (rodzaju wymurowanych, a więc nieprzepuszczających wody pojemników zagłębionych w posadzkę, o ściankach wyniesionych 30-50 cm nad jej poziom). Można je wykończyć terakotą, gresem, klinkierem czy innym materiałem pasującym do wystroju wnętrza.
Rośliny w pojemnikach. Podłoża jest w nich niewiele, zatem korzenie nie rozrastają się tak swobodnie jak w gruncie i rośliny wolniej rosną. Jest to korzystne, gdy przeznaczymy na nie niewiele miejsca. Uprawianie roślin w pojemnikach umożliwia łatwe zmienianie kompozycji oraz dostosowanie pielęgnacji do potrzeb konkretnych gatunków. Łatwo też usuwa się egzemplarze chore i nadmiernie rozrośnięte.
Rośliny na rabatach. Otwory w posadzce wypełnione są podłożem mającym kontakt z gruntem rodzimym. Ten sposób uprawy spotykamy coraz rzadziej. Zastępowany jest wymurowanymi pojemnikami sięgającymi w głąb gruntu rodzimego albo wyniesionymi grządkami. Łatwiej utrzymać tu stabilną wilgotność podłoża, a korzenie mają dużo miejsca, rośliny rosną więc szybko i bujnie. Problemem staje się natomiast odizolowanie egzemplarza chorego lub zaatakowanego przez szkodniki. Aby uniknąć rozprzestrzeniania się zagrożenia, trzeba przesadzić i tak już osłabioną roślinę, co najczęściej pogarsza jej stan.

Odpowiednie podłoże do uprawy roślin w oranżerii

Większość roślin ozdobnych najlepiej rośnie w glebie o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym, czyli o pH=6,0-7,0. Są jednak takie, które wymagają podłoży specjalnych. Do tej grupy należą storczyki (mogą wprawdzie rosnąć wprost na kawałku kory lub konara, ale dobrze czują się też w mieszance torfu, kory i mchu torfowca), azalie wymagające ziemi kwaśnej, próchnicznej i przepuszczalnej, palmy – podłoża żyznego, ale dość zwartego, oraz kaktusy i sukulenty, dla których podłoże uniwersalne należy wymieszać ze znaczną ilością piasku i z drobnymi kamykami. Niezależnie od tego, czy wybrane rośliny lubią podłoże umiarkowanie, czy silnie nawilżone, wszystkie (z małymi wyjątkami, takimi jak np. cibora) źle znoszą zalewanie korzeni, potrzebują więc – niezależnie od tego, czy rosną w gruncie, czy w pojemnikach – stosunkowo grubej warstwy drenażu ze żwiru lub keramzytu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE