Piwniczka ogrodowa - jak zbudować ziemiankę w ogrodzie?

2019-07-18 14:24 Krzysztof Gadomski
Piwniczka ogrodowa
Autor: Piotr Mastalerz Lepiej, żeby ziemianka nie znajdowała się w pełnym słońcu

Piwniczka ogrodowa powinna się znajdować w zacienionej części posesji. Dobrze, jeśli jest to teren suchy, bez zbierającej się wody opadowej. W przypadku piwniczki ogrodowej trzeba pamiętać o wentylacji i... pozwoleniu na budowę. Poradnik: jak zbudować ziemiankę w ogrodzie.

Piwniczka ogrodowa powinna być zagłębiona w gruncie i dobrze zaizolowana przed wilgocią oraz zmianami temperatury. Wtedy w jej wnętrzu przez cały rok temperatura będzie się wahała między 5 a 8 st. C. Wejście do ziemianki najlepiej umieścić od północy, dzięki czemu ściana frontowa będzie się mniej nagrzewać. 

Piwniczka ogrodowa - wykop pod ziemiankę

Po wyznaczeniu zarysu piwnicy należy zrobić wykop, głębszy w miejscu ławy fundamentowej o 30 cm. Wykop powinien być szerszy od piwniczki, a jego ściany zabezpieczone przed osuwaniem się gruntu deskowaniem lub ukształtowanym spadkiem.

Wierzchnią, żyzną warstwę gleby z wykopu pod piwnicę najlepiej ułożyć w pryzmę niedaleko budowli. Na zakończenie prac posłuży do przygotowania podłoża pod rośliny, którymi obsadzimy piwnicę.

Fundament i ściany piwniczki ogrodowej

Pod ławą fundamentową trzeba ułożyć 10-centymetrową warstwę chudego betonu. Następnie po jego związaniu należy ustawić deskowanie ławy fundamentowej i ułożyć beton klasy B15 (według nowej normy C12/15). Po jego związaniu deskowanie rozbiera się, a przestrzeń ograniczoną ławą fundamentową wypełnia się piaskiem i zagęszcza go (piasek powinien być równo z krawędziami betonu).

Na tak przygotowanej warstwie trzeba ułożyć izolację przeciwwilgociową poziomą podłogi (papa na osnowie poliestrowej klejona na lepiku asfaltowym, kładziona na gorąco z zakładem 5 cm), która będzie połączona z izolacją ścian. Zamiast papy można użyć folii izolacyjnej stosowanej w budownictwie.

>>Podłoga na gruncie krok po kroku

Następnie wykonuje się deskowanie ścian piwniczki, uważając, aby nie uszkodzić położonej wcześniej izolacji podłogi. Ściany grubości 30 cm należy zazbroić prętami stalowymi średnicy 16 mm w siatce o oczkach co 40 cm. Po ustabilizowaniu zbrojenia wypełnia się deskowanie betonem B25 (C20/25), zagęszczając kolejne warstwy urządzeniem wibrującym. Trzeba pamiętać o tym, aby pozostawić wąsy prętów zbrojeniowych, które zostaną połączone ze zbrojeniem stropu, oraz otworów wentylacyjnych pozostawionych w trakcie murowania ściany.

Schody i posadzka w piwniczce ogrodowej

Po stwardnieniu betonu (trwa to około czterech tygodni) należy rozebrać deskowanie ścian i wykonać fundament oraz profil schodów wewnątrz piwnicy z betonu klasy B20 (C16/20). Profil schodów powinien być pomniejszony o grubość zaprawy i okładziny kamiennej, którą zostaną wykończone stopnie. Po obu stronach schodów w przedsionku można zrobić półki kamienne. Usytuowane na różnych poziomach umożliwią wykorzystanie tego miejsca do przechowywania produktów spożywczych w zróżnicowanej temperaturze. Po związaniu betonu schody licuje się kamieniem łamanym układanym na zaprawie cementowej. Posadzki w przedsionku i w komorze głównej ziemianki najlepiej jest zrobić z kamiennych kostek brukowych (na przykład porfiru, granitu albo bazaltu). Układa się je na podsypce piaskowej grubości 10 cm.

Piwniczka ogrodowa
Autor: GettyImages Piwniczkę ogrodową można zbudowac przy miejscu wypoczynku - tak, jak na tym projekcie

Piwniczka ogrodowa - jak wykonać strop

Na posadzce należy ustawić rusztowanie podtrzymujące deskowanie stropu. Najlepiej zrobić strop łukowy, który poza tym, że wzmocni konstrukcję, stworzy wrażenie prawdziwej starej piwnicy. Strop podobnie jak ściany ziemianki musi być zbrojony (siatka z prętów średnicy 16 mm o oczkach 20 cm połączona z wąsami zbrojenia ścian). Tutaj konieczne jest bardzo dobre zagęszczenie mieszanki betonowej urządzeniem wibrującym. Po czterech tygodniach, gdy beton zwiąże (w tym czasie należy pielęgnować konstrukcję, polewając ją wodą), można przystąpić do izolacji ścian i stropu.

Izolacja ścian piwniczki ogrodowej

Na zewnętrznej powierzchni ścian w głównej części piwnicy kolejno kładzie się:

 • warstwę wyrównującą (zaprawa wyrównawcza zagruntowana substancjami gruntującymi);
 • izolację przeciwwilgociową (papa izolacyjna na osnowie poliestrowej klejona na lepik asfaltowy na gorąco);
 • izolację termiczną (styropian grubości 10 cm przyklejany na lepik asfaltowy na gorąco). Natomiast na stropie układa się:
 • warstwę wyrównującą (zaprawa wyrównawcza zagruntowana substancjami gruntującymi);
 • paroizolację;
 • izolację termiczną (styropian grubości 10 cm);
 • izolację przeciwwilgociową (papa izolacyjna na osnowie poliestrowej klejona na lepik asfaltowy na gorąco);
 • warstwę chroniącą izolację (geowłóknina);
 • ochronę mechaniczną (folia twarda profilowana);
 • drenaż (keramzyt);
 • warstwę filtrującą (agrowłóknina).

Umieszczenie tych warstw na stropie umożliwi nam wykorzystanie dachu piwnicy jako niewielkiego ogrodu. Będziemy go mogli zadarnić trawą albo posadzić na nim inne rośliny (najlepiej wieloletnie) z małymi krzewami włącznie. Podobnie izoluje się ściany i dach przedsionka. Jedyną różnicę stanowi cieńsza izolacja termiczna (zamiast 10-centymetrowej warstwy styropianu wystarczy 5 cm).

Wejście do ziemianki

Po ułożeniu izolacji możemy przystąpić do wykonania ściany z kamienia łamanego jako głównego wejścia do piwnicy. W tym celu należy zrobić fundament na głębokość 1 m i po jego stwardnieniu wymurować ścianę z kamienia, łącząc elementy zaprawą cementową. Z równo ociosanych kamieni trzeba wykonać ościeże otworu drzwiowego, pamiętając, by w trakcie murowania umieszczać na odpowiednich wysokościach zawiasy drzwi i ewentualne zabezpieczenia zamka lub zasuwy.
Po wymurowaniu ściany spoiny między kamieniami fuguje się zaprawą. Zamiast niej można zastosować gotową barwną fugę, by uzyskać efekt starego muru. Na styku ściany murowanej i konstrukcji żelbetowej piwnicy trzeba zostawić szczelinę dylatacyjną. Jest ona potrzebna, aby na skutek ruchów podłoża nie następowały pęknięcia budowli. W celu zabezpieczenia takiej szczeliny przed przeciekaniem umieszcza się w niej dwie warstwy papy izolacyjnej przyklejonej substancją bitumiczną, a krawędzie zalepia się kitem bitumicznym.

Wentylacja w piwniczce ogrodowej

Otwory wentylacyjne wykonuje się po uprzednim częściowym zakopaniu ścian zewnętrznych piwnicy i ustabilizowaniu gruntu zagęszczarką. Następnie w deskowaniu robi się ściany otworu wentylacyjnego, stosując zbrojenie i beton klasy B25 (C20/25), a po związaniu betonu kładzie się izolację. Można ją zrobić z keramzytu (zwieńczenia otworów tworzą zbyt duże łuki i trudno je zaizolować styropianem). Najlepszy jest specjalny keramzyt w workach, które układa się na krzywiźnie. Na koniec muruje się z kamienia łamanego otwory zewnętrzne podobnie jak frontową kamienną ścianę.

>>Jak działa wentylacja naturalna? Z jakich elementów składa się system wentylacji naturalnej?

Schody do piwniczki ogrodowej

Przed wejściem do ziemianki można zrobić schody betonowe licowane kamieniem łamanym (na przykład granitem), a po obu stronach murki oporowe podobne do ściany wejściowej. Przed drzwiami dobrze będzie wyglądał bruk kamienny z kostek ułożonych na podsypce piaskowej grubości 10 cm. Utworzony w ten sposób wgłębnik powinien mieć odwodnienie, które zapobiegnie zbieraniu się wody opadowej. W tym celu pod nawierzchnią należy wykopać studzienkę chłonną i przykryć ją żeliwną kratką ściekową.

Wykończenie piwniczki

Ostatnim etapem budowy jest zamontowanie solidnych drzwi do ziemianki. Powinny one dobrze izolować wnętrze piwnicy od powietrza z zewnątrz (od tego zależy stała temperatura w komorze piwnicy). Następnie trzeba wykończyć wnętrze budowli. Jej ściany mogą co prawda pozostać betonowe, ale lepiej obłożyć je na przykład kamienną okładziną na zaprawie cementowej. Dzięki temu wnętrze nabierze klimatu starej budowli. Na koniec pozostaje przykrycie piwniczki ogrodowej ziemią. Jej grubość na stropie powinna wynosić około 60 cm.

Ziemię sypie się warstwami 20-30-centymetrowymi i każdą z nich dokładnie się ubija (najlepiej zagęszczarką). Na wierzchu powinna się znaleźć urodzajna warstwa gleby, którą przed przystąpieniem do budowy zgromadziliśmy na pryzmie. Będzie w niej można posadzić rośliny (nawet niewielkie krzewy) lub założyć trawnik.

Przed umieszczeniem w piwnicy produktów spożywczych musimy ją schłodzić, pozostawiając otwartą w chłodną noc.

Rośliny do posadzenia na piwniczce ogrodowej
Co posadzić na piwnicy?

Autor: Andrzej Szandomirski

Do sadzenia na piwnicy najlepsze są rośliny okrywowe, które mają mocne i rozgałęzione korzenie, a także takie, które oplatają podłoże gęstą siecią rozłogów albo kłączy. Takie rośliny dobrze stabilizują glebę, zapobiegając jej erozji. Polecane są gatunki o bujnym ulistnieniu, ponieważ dodatkowo izoluje ono piwnicę (latem chroni jej wnętrze przed nagrzewaniem, a zimą nawet po zaschnięciu liści – przed mrozem).

Ponieważ na piwnicy pielęgnacja jest utrudniona, a cienka warstwa ziemi, która ją okrywa, łatwo przesycha, do jej obsadzenia warto stosować rośliny okrywowe wieloletnie, odporne na suszę i niewymagające szczególnych zabiegów. Mogą to być byliny: barwinek pospolity, bodziszek czerwony, czyściec wełnisty, dąbrówka rozłogowa, gajowiec żółty, głowienka wielkokwiatowa, kocimiętka Faassena, przetacznik kłosowy, rogownica kutnerowata, a także rozchodniki.

Na słonecznych skłonach dobrze też rosną liczne zioła, między innymi: hyzop lekarski, lawenda wąskolistna, lebiodka pospolita, macierzanka piaskowa i tymianek właściwy, w cieniu zaś można posadzić bluszcz pospolity – zimozielone pnącze, którego pędy łatwo się zakorzeniają, tworząc darń.

Zobacz wideo: Budowa piwnicy

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE
jasko
|

Panie
Wywalcie w koncu ten artykul. Zaizolowalem sciany 10cm sterodurem i to byl blad.Temperatura w lato najnizsza 16 C , izolowac tylko strop a tu redaktor pisze "porady" fachowe

Jola
|

Beznadziejny plan. wujo taka piwniczkę zbudował . Od tego styropianu zrobił się termos. W środku śmierdzi stęchlizną. Wentylacja musi chodzić mechaniczna. I tak podcieka wodą. Warzywa mu gniją. Przechowuje tylko słoiki, a przecież nie taka miała być jej rola.

aaa
|

izolację termiczną (styropian grubości 10 cm przyklejany na lepik asfaltowy na gorąco)... o bracie, zmień zawód, bo budownictwa nie ogarniasz

Nie
|

Ile by to kosztowało?

Mamama
|

czy ten artykul jest jeszcze ktualny?
Jezeli tak, bardzo prosze o wyjasnienie, po co tyle warstw izolacyjnych scian.
Czy nie wystarczy wkopac piwniczke metr w ziemie i przykryc ja nastepnym metrem, zeby uzyskac stala temperature?
Czy betonowa sciana musi byc izolowana przeciwwilgociowo? W piwniczce ma byc wentylacja, podloga jest przepuszczalna...

NoKomu
|

To nadal komunizm :)

Tur
|

"Lepiej żeby nie znajdowała się w pełnym słońcu itd.." - czy ja buduję dla czerwonych towarzyszy czy dla SIEBIE na SWOJEJ działce? Bo już mi się myli pomalutku, czy to już komunizm czy jeszcze wolny kraj.

Vieslaw
|

Najpierw naucz się ortografii, a dopiero później krytykuj :-)

Rychu
|

Dobry artykół,choć mało w nim mowy o wentylacji i rozkładzie temperatur,przydałby się chociaż mały szkic z zaznaczeniem wlotu/wylotu,przekroju kanałów wentylacyjnych.