Piwniczka ogrodowa – czy trzeba mieć pozwolenie? Sprawdź, jak zrobić piwniczkę w ziemi

2024-03-15 14:12

W czasach przed lodówkami ich funkcję pełniła piwniczka ogrodowa wkopana w ziemię. Piwniczka w ogrodzie może służyć do przechowywania zapasów żywności, a jej wybudowanie nie jest trudne. Czy trzeba mieć pozwolenie na budowę piwniczki? Czy można to zrobić na zgłoszenie?

Piwniczka w ogrodzie
Autor: Piwniczki PWK Bartosz Przybyłko Szybki sposób na budowę piwniczki w ogrodze to oferta modułów z geokratą zalaną pianą poliuretanową (PwK - piana w kracie). Konstrukcje są gotowe do samodzielnego montażu, dzięki temu rozwiązaniu w kilka dni zbudujesz szczelne pomieszczenie o odpowiednich parametrach do przechowywania żywności ( i nie tylko)
#MuratorOgroduje: Jak w łatwy sposób wysiać nasiona warzyw, kwiatów oraz ziół?

Wielu nabywców wiejskich domów albo nawet ich stali mieszkańcy usuwali piwniczki znajdujące się na prawie każdej posesji. Lodówki, zamrażarki, domowe spiżarnie stanowią miejsca, w których pomieścimy wszelką żywność. A w miejscu ziemianki można zbudować altanę, żeby ogród wyglądał nowocześniej i modniej. Jednak coraz więcej właścicieli domów chce mieć ogród warzywny i drzewka owocowe, z których plony trzeba gdzieś przechować. A do takiego celu doskonale nadaje się właśnie piwniczka.

Spis treści

  1. Czy na piwnicę ogrodowa trzeba mieć pozwolenie?
  2. Piwniczka w ogrodzie – inspiracje
  3. Zalety piwniczki w ogrodzie
  4. Gdzie zbudować piwniczkę w ogrodzie?
  5. Jak zbudować piwniczkę ogrodową?
  6. Gotowa piwniczka ogrodowa

Czy na piwnicę ogrodowa trzeba mieć pozwolenie?

Czy na piwnicę ogrodową trzeba mieć pozwolenie? To zależy od wielkości, konstrukcji, sposobu wykonania i - przede wszystkim - tego, jak taką budowlę zinterpretuje urzędnik danego starostwa.

Możemy uznać, że piwnica ogrodowa to budynek gospodarczy obsypany ziemią, wtedy przy wielkości do 35 m² wymagane byłoby zgłoszenie. Jeśli uznamy piwniczkę za budowlę ziemną, to taki obiekt nie jest już zwolniony z pozwolenia lub zgłoszenia. Przy tej interpretacji piwnica ogrodowa wymaga pozwolenia na budowę.

Najlepiej więc zgłosić planowaną budowę piwnicy, opisując ją jako budynek gospodarczy, i zaczekać na reakcję urzędu – milcząca zgoda albo sprzeciw.

W wyroku WSA w Kielcach z 2022-12-21, sygn. II SA/Ke 552/22 określono „budynek gospodarczy w postaci ziemianki pełniącej funkcję piwnicy”. Czyli wynika z tego, że wymaga zgłoszenia, przy powierzchni zabudowy do 35 m².

Piwniczka w ogrodzie – inspiracje

Zalety piwniczki w ogrodzie

Piwniczka w ogrodzie ma wiele zalet. Najważniejsze z nich to:

  • lodówka działająca cały rok bez prądu,
  • możliwość długotrwałego przechowywania warzyw, owoców, cebulek kwiatowych w optymalnych warunkach,
  • domowa spiżarnia na większe zakupy,
  • miejsce przechowywania win, nalewek, piwa własnej roboty,
  • nietuzinkowe miejsce spotkań towarzyskich przy degustacji,
  • dodatkowe pomieszczenie techniczne,
  • domowy schron w razie kataklizmów pogodowych.

Przeczytaj też: Jak przechowywać warzywa i owoce, żeby długo zachowały świeżość i się nie psuły

Gdzie zbudować piwniczkę w ogrodzie?

Wygodnie jest, żeby znajdowała się ona blisko wejścia do domu i to tego, z którego korzystamy, będąc w kuchni. Często w domach mamy dodatkowe drzwi gospodarcze prowadzące ze spiżarni lub pomieszczenia technicznego do ogrodu. Piwniczka może być usytuowana blisko właśnie takiego wejścia. Należy jednak pamiętać, że nie powinna być ona nasłoneczniona. Miejsce na ziemiankę powinno być zacienione, ale nie mogą blisko niej rosnąć drzewa i krzewy o rozbudowanym systemie korzeniowym, bo mogą uszkodzić konstrukcję.

Dobrze jest, gdy wejście do ziemianki jest po stronie północnej. Fragment z wejściem jest nieco mniej osłonięty ziemią. Drzwi nie mają bardzo intensywnej izolacji termicznej, więc lepiej żeby nie nagrzewało ich słońce, Warto zwrócić uwagę, żeby miejsce na ziemiankę nie było położone w zagłębieniu, w którym może zbierać się woda opadowa albo z roztopów. Wysoki poziom wód gruntowych może zdecydowanie utrudnić i podnieść koszt zbudowania piwniczki murowanej albo betonowej, bo będzie to wymagać ciężkich izolacji wodochronnych. Problemu tego można uniknąć, wykorzystując piwniczkę zbudowaną z nowoczesnego laminatu poliestrowego.

W piwnicy zagłębionej w ziemi i obsypanej nią ze wszystkich stron panuje zawsze niska temperatura, która sprzyja przechowywaniu żywności i płodów rolnych. Nawet w największe upały w ziemiance panować będzie temperatura poniżej 10 st. C, zwykle na poziomie 4-8 st. C. W takim chłodzie możemy bezpiecznie przechowywać przetwory domowe, owoce i warzywa zebrane w ogrodzie, cebulki i karpy roślin, które trzeba wykopać przed zimą, a nawet wina i inne alkohole, także domowej produkcji.

Piwniczka ogrodowa częściowo zagłębiona w ziemi może być wykorzystana jako element dekoracyjny w ogrodzie. Część wystającą ponad poziom gruntu obsypuje się ziemią i obsadza roślinami. Ciekawie urządzona piwniczka może być miejscem towarzyskich spotkań, nie przy grillu, ale przy kieliszku wina. W ostatnich latach letnie upały stają się coraz bardziej dokuczliwe, warto więc pomyśleć i o takim wykorzystaniu piwniczki.

Jak zbudować piwniczkę ogrodową?

Piwniczkę ogrodową można wymurować z cegieł, pustaków i innych materiałów murowych lub z kamienia polnego. Zwłaszcza ten ostatni materiał doskonale nadaje się do tego celu, ponieważ dobrze trzyma niską temperaturę. Piwniczka może zostać także wykonana etapami ze zbrojonego betonu w deskowaniu. Powinno się przygotować projekt piwniczki z opisaniem rozwiązań konstrukcyjnych, hydroizolacji, wentylacji (ewentualnie instalacji elektrycznej) oraz detali wykonawczych.

Budowa takiej piwniczki może potrwać kilka tygodni, zwłaszcza gdy będzie obejmować wykonanie elementów betonowych, które wymagają sezonowania. Za to możemy nadać jej dowolny kształt, wybrać projekt bardzo dekoracyjny lub bardziej dyskretny.

Zależnie od wielkości piwniczki do wykonania wykopu może być potrzebna koparka albo ekipa silnych mężczyzn z łopatami. Przygotowując wykop, warstwę wierzchnią z trawy powinno się zdjąć ostrożnie i odłożyć na bok, żeby móc ponownie ułożyć murawę na obsypanej ziemią gotowej piwniczce. Grunt z wykopu zostanie wykorzystany do obsypania piwniczki grubą warstwą, a nadmiar można splantować. W luźnych piaskach może być konieczne wykonanie szalunku wzmacniającego boki wykopu, zwłaszcza gdy prace budowlane będą trwać dłużej. Jeśli wykorzystamy prefabrykaty, prace ziemne i montaż można wykonać w 1 dzień.

Gotowa piwniczka ogrodowa

Znacznie szybciej można mieć ziemiankę na gotowo, jeśli zdecydujemy się na prefabrykaty betonowe. Wielu producentów oferuje gotowe piwniczki ogrodowe o niekomplikowanych kształtach. To proste wieloboki albo półwalce, które będą zagłębione w ziemi. Te o mniejszych wymiarach są monolitem. Można też zamówić większe piwniczki składające się z elementów do montażu. Zastosowanie ciężkich prefabrykatów z betonu wymusza wynajem sprzętu budowlanego, więc trzeba sprawdzić, czy ciężarówka z elementami betonowymi i dźwig będą mogły dojechać na miejsce. Montaż jest dość szybki. W wykopie trzeba osadzić prefabrykat lub szczelnie połączyć elementy oraz wykonać uszczelnienia przeciwwilgociowe i termoizolację. Wokół piwniczki betonowej dobrze jest wykonać drenaż.

Piwniczka w ogrodzie
Autor: Probud Piwniczka z prefabrykatów betonowych może mieć dość dużą powierzchnię. Prefabrykaty betonowe to tanie i szybkie rozwiązanie

Piwniczka ogrodowa z prefabrykatów z tworzyw sztucznych – takie rozwiązanie radykalnie upraszcza kwestię budowy piwniczki w ogrodzie. Konstrukcja piwniczki jest monolitem wykonanym z laminatu poliestrowego. To taki sam materiał, z jakiego buduje się kadłuby łodzi – jest mocny, twardy, odporny na uszkodzenia mechaniczne, a przede wszystkim wodoszczelny. Nie trzeba więc martwić się, że w piwniczce pojawi się wilgoć i nieprzyjemne zapachy. Tym bardziej, że konstrukcja jest wyposażona w wentylację. Wielką zaletą laminatów jest lekkość. Do montażu piwniczki nie trzeba wynajmować dźwigu. Korpus przyjeżdża na samochodzie ciężarowym i jest bezpośrednio z niego opuszczany do wykopu.

Zobacz też jak zrobić:

Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie