Pęknięcia murów: przyczyny i naprawa pęknięć ścian. Spinanie murów stalowymi prętami

2018-06-05 13:10

Przyczyn pękania murów jest wiele. Ważne, aby odpowiednio wzmocnić i zabezpieczyć pękające ściany zewnętrzne przed kolejnymi uszkodzeniami. Naprawa pęknięć: spinanie murów stalowymi prętami. Na czym polega?

Naprawa pęknięć ścian murowanych
Autor: Piotr Mastalerz Mur remontowanego domu jest zbudowany z cegieł o różnych wymiarach – większych przedwojennych (związanych zaprawą z dużą ilością wapna) oraz mniejszych powojennych (spojonych zaprawą z przewagą cementu). Przed remontem na ścianie było widać wiele ukośnych i pionowych pęknięć

Naprawa rys i pęknięć w starych ceglanych murach

Rysy i pęknięcia muru przenoszą się na tynk i szpecą elewację. Odnowienie jej jedynie przez otynkowanie nie pomoże. Podczas remontu elewacji zawsze należy zadbać o wzmocnienie ścian, aby rysy się nie powiększały. Można to zrobić dość łatwym i niedrogim sposobem – wklejając w mur stalowe pręty.

Wzmocnienie starych murów

Historia tego przedwojennego domu jest dość typowa. Wielokrotnie go przebudowywano, był też dzielony na mniejsze mieszkania. W murach wykuwano nowe otwory okienne i drzwiowe. Później z kolei mieszkania łączono, okna zamurowywano, zmniejszano lub powiększano. Otwory w ceglanych ścianach wypełniano, nie dbając o należyte przewiązanie nowych warstw ze starymi. Stosowano zaprawy i cegły o różnej wytrzymałości, często z odzysku. Układano fragmenty cegieł i wypełniano duże pustki zaprawą. Do tego doszło naturalne zmęczenie materiału i osłabienie starych spoin na skutek wieloletniej eksploatacji oraz zmiennych obciążeń działających na mury. Wszystko to spowodowało, że na połączeniach starych murów z nowymi pojawiła się gęsta siatka mikropęknięć. Aby z czasem nie przekształciły się one w poważne rysy zagrażające budynkowi oraz nie pojawiły się na nowych tynkach, inspektor nadzoru zalecił związać je stalowymi prętami ułożonymi w szczelinach wykutych w spoinach muru. Cerowanie ścian i spinanie murów było tylko jednym z elementów wzmacniania całej konstrukcji budynku.

Sprawdź też:

Warto wiedzieć

Dlaczego mury pękają

Pękanie murów może być spowodowane brakiem dylatacji, nierównomiernym osiadaniem budynku, słabymi fundamentami, brakiem wzmocnień przy otworach oraz w miejscach zwiększonych obciążeń lub przebudowami wykonanymi niezgodnie ze sztuką budowlaną. Przyczynę zniszczeń oraz sposób naprawy muru powinien określić uprawniony do tego fachowiec.

Jak zlikwidować pęknięcia muru

Niektóre pęknięcia ścian wystarczy wypełnić zaprawą z dodatkiem włókien zbrojących, inne trzeba wzmocnić stalą (ułożyć ją poziomo w spoinach lub krzyżowo w elementach muru). Bardzo duże zarysowania mogą czasami wymagać klamrowania i wstawienia dodatkowych stalowych belek. Pozostawienie pęknięć bez przewiązania może doprowadzić całą konstrukcję do utraty stabilności. Będziemy wtedy musieli wydać sporą sumę na jej ratowanie.

Wieszanie na ścianie

Pytanie 1 z 7
Jaki to łącznik?
Zdjęcie

Spinanie murów stalowymi prętami

Liczbę i wielkość pęknięć można było dobrze obejrzeć i zdiagnozować dopiero po zbiciu tynków, oczyszczeniu oraz odpyleniu ścian. Usunięto przy tym luźne fragmenty zniszczonych spoin. Po określeniu, które miejsca należy wzmocnić, zrobiono szczeliny na pręty. Wycięto je szlifierką kątową z tarczą diamentową. Wykonawcy korzystali też z tarczy do szlifowania betonu. W tym przypadku pręty umieszczano w szczelinach o głębokości 6 cm. Głębokość bruzd dobrał projektant – dostosował ją między innymi do szerokości wzmacnianego muru. Szczeliny mogą być płytsze niż 6 cm (na przykład 3-4 cm), jednak muszą być na tyle duże, żeby pręty były szczelnie otulone zaprawą.

Naprawiany mur ma grubość dwóch przedwojennych cegieł, czyli 57-59 cm. Szczeliny wykuto dość gęsto. Rozmieszczono je co dwie, a w niektórych miejscach co trzy warstwy cegieł. To standardowy rozstaw. Zazwyczaj prętów nie umieszcza się rzadziej niż co sześć warstw cegieł. Pręt musi wystawać poza rysę w poziomie minimum na 50 cm. Niektóre rysy znajdują się blisko otworów okiennych lub narożników. Pręty zostały w tych miejscach zagięte i zachodzą na prostopadły fragment ściany. Po wykuciu bruzd szczeliny oczyszczono z pyłu i nawilżono.

Sprawdź też:

Do naprawy tego muru inspektor zalecił zastosować pręty ze stali żebrowanej o przekroju ø 12 mm. Przeważnie do wzmacniania ścian z cegły stosuje się pręty o mniejszym przekroju – ø 8 lub ø 10 mm, przy wąskich murach nawet ø 6 mm. Dostępne są też specjalne elementy do wzmacniania murów mające kształt przypominający spiralnie skręcone płaskowniki. Pręty zostały wciśnięte w zaprawę. Ponieważ w spoinach istniejącego muru znajdowały się materiały o różnej wytrzymałości (z większą lub mniejszą ilością cementu), do wypełnienia szczelin użyto mrozoodpornej zaprawy elastycznej – takiej, jaką stosuje się do przyklejania płytek gresowych. Bardzo ważny jest właściwy dobór materiału wypełniającego wykute szczeliny. Ogólna zasada mówi, że nowa spoina wzmacnianego muru powinna mieć zbliżoną wytrzymałość do starej. Chodzi o to, aby praca muru była podobna w całym jego przekroju.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.