Zabezpieczenie przed zalaniem: Klucz do bezpieczeństwa i oszczędności

2024-08-26 11:01 Materiał sponsorowany

Woda, choć niezbędna do życia, w niekontrolowanym wydaniu może przynieść wiele szkód materialnych i finansowych. Zalania mieszkań, domów, czy obiektów komercyjnych to problem, z którym spotyka się wiele osób. W tym artykule przyjrzymy się trzem różnym case study, które pokazują, jak zabezpieczenie przed zalaniem może nie tylko ochronić przed stratami, ale również przynieść znaczące oszczędności.

Desto
Autor: Desto

CASE STUDY 1: Zabezpieczenie przed niekontrolowanym wypływem wody - sterowanie ręczne przez użytkownika

Zabezpieczenie przed niekontrolowanym wypływem wody w instalacjach wodnych jest kluczowe dla ochrony mienia. Prostym, ale skutecznym rozwiązaniem jest ręczne sterowanie zaworem odcinającym wodę.

Opis systemu

Desto
Autor: Desto Rys. 1 Mariusz Jagla, Desto.

Jak to działa?

Użytkownik samodzielnie decyduje, kiedy chce wyłączyć wodę, np. podczas wyjazdu urlopowego lub na noc.

W wielu przypadkach zawory kulowe odcinające wodę znajdują się za wodomierzem w trudnodostępnych miejscach (sam wodomierz nie odcina wody). Więc jeśli chcemy wyłączyć wodę na wyjazd albo za każdym razem jak wychodzimy z domu lub na noc, to musimy się pofatygować do zaworów przy wodomierzu i fizycznie zakręcić zawór. Bądźmy szczerzy – komu chce się to robić? Dlatego zastosowanie elektrozaworu EV220B i załączanie/wyłączanie wody za pomocą np., wyłącznika światła umieszczonego w dowolnym miejscu (np. przy drzwiach głównych) pozwala na łatwe i szybkie odcięcie dopływu wody, zabezpieczając nas przed ewentualnym zalaniem podczas naszej nieobecności lub w nocy kiedy nie możemy zareagować na niekontrolowany wyciek wody. To też idealne rozwiązanie np. w domkach letniskowych, gdzie za każdym razem zakręcamy wodę na wszelki wypadek.

Korzyści

Dzięki takiemu rozwiązaniu każdy z domowników może zabezpieczyć lokal przed zalaniem w bardzo prosty sposób. Właściciele mieszkań często słyszą o tzw. złośliwości rzeczy martwych, jak np. zużyte wężyki podłączeniowe do armatury. Tego typu awarie mogą prowadzić do poważnych uszkodzeń mienia. A wcale nie muszą.

Przykład z życia

Właściciel mieszkania, który zdecydował się na zainstalowanie elektrozaworu, opowiada: "Pękł ten piekielny wężyk. Byłem tak zmęczony, że spałem mocno w nocy i nie słyszałem szumu lejącej się wody. Gdybym wiedział, że to takie proste, założyłbym elektrozawór wcześniej i uniknąłbym kłopotu oraz nieprzewidzianego remontu (spuchnięte panele, zniszczona wersalka) i wydatku na wodę, która lała się przez całą noc. Polak mądry po szkodzie, więc podpowiadam, jak uchronić się przed szkodą za niewielki wkład finansowy w porównaniu do generalnego remontu zalanego lokalu własnego, a niejednokrotnie trzeba też remontować lokal sąsiada, jeżeli jest to blok mieszkalny."

CASE STUDY 2: Elektrozawory przeciwzalaniowe w budynkach sterowane centralką.

Problem

Wraz z rozwojem technologii rośnie liczba urządzeń w naszych domach, które mogą być potencjalnym źródłem wycieku wody. Pralka, zmywarka, lodówka z dystrybutorem lodu czy luksusowy ekspres do kawy to tylko niektóre z nich. Każde z tych urządzeń może spowodować zalanie całego mieszkania, a nawet mieszkań sąsiadów.

Rozwiązanie

Skandynawia, a w szczególności Norwegia, może być wzorem do naśladowania. Systemy antyzalaniowe są tam bardzo popularne i usankcjonowane prawnie, co wiąże się ze znacznymi ulgami w składkach ubezpieczeniowych.

Komponenty systemu

Desto
Autor: Desto Rys.2 https://www.danfoss.com/pl-pl/service-and-support/designers-support/dcs-building-infrastructure/shut-off-solenoid-valves-in-anti-flood-systems/

Korzyści

Dzięki zastosowaniu zaworów EV220B z mosiądzu DZR, system zapewnia długotrwałą, bezawaryjną pracę, odporną na korozję i odcynkowanie. Zawory te mają trwałość sięgającą 20 lat i są odpowiednie zarówno do zimnej, jak i ciepłej wody.

Przykład z życia

W Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie zastosowano nowoczesny system detekcji wycieków cieczy, chroniący zbiory przed zniszczeniem. System wykorzystuje czujniki umieszczone pod rurociągami oraz pod urządzeniami, które wykrywają wycieki na całej swojej długości. Automatyzacja systemu pozwala na precyzyjne zlokalizowanie wycieku i natychmiastowe odcięcie dopływu cieczy za pomocą zaworów elektromagnetycznych Danfoss.

Korzyści dla muzeum

"System detekcji wycieków cieczy zintegrowany z automatycznymi elektrozaworami stał się standardem w naszych obiektach. Po jego instalacji mamy pewność, że nasze zbiory chronione są we właściwy sposób i bez obaw pielęgnujemy dziedzictwo kultury narodowej. System we właściwy oraz natychmiastowy sposób informuje o potencjalnie niebezpiecznych zdarzeniach związanych z wyciekami" – mówi przedstawiciel Muzeum Książąt Czartoryskich.

Źródło tekstu: https://www.danfoss.com/pl-pl/service-and-support/case-studies/dcs/czartoryski-museum-uses-a-modern-liquid-leak-detection-system-to-protect-its-collections/

CASE STUDY 3: Oszczędzanie wody i ochrona przed zalaniem w budynkach komercyjnych

Wyzwanie

Zredukowanie zużycia wody i zrzutu ścieków w budynkach komercyjnych i użyteczności publicznej to wyzwanie, które wiąże się bezpośrednio z oszczędnością energii i ochroną środowiska oraz mienia przed zniszczeniem spowodowanym zalaniem.

Rozwiązanie

Nowoczesne budynki, zwłaszcza te z certyfikatem BREEAM, wprowadzają systemy sterowania dopływem wody na bazie czujników ruchu/obecności. Czujniki te załączają oświetlenie i jednocześnie otwierają zawory elektromagnetyczne EV220B  z mosiądzu DZR odcinające dopływ wody do wszystkich odbiorów w łazience. Po opuszczeniu pomieszczenia następuje automatyczne odcięcie dopływu wody, co eliminuje potencjalne negatywne skutki kapiących kranów i "zawieszonych" spłuczek sedesowych.

Korzyści

Dzięki takim rozwiązaniom można znacząco ograniczyć koszty związane z zużyciem wody i energii. W branży hotelarskiej, gdzie tradycyjne klucze zastępowane są kartami magnetycznymi, systemy te wpływają na ograniczenie kosztów funkcjonowania hoteli, moteli, pensjonatów, hosteli czy akademików.

Przykład z życia

W Areszcie Śledczym w Łowiczu zautomatyzowano system rozdziału i dystrybucji wody poprzez zastosowanie elektrozaworów EV 220B , co ograniczyło koszty związane z wielogodzinnymi, niekontrolowanymi wyciekami wody, które były skutkiem aktów wandalizmu. Zamiast zbiorczych łaźni, poszczególne cele zostały wyposażone w węzły sanitarne z dostępem do wody, ściśle kontrolowanym przez strażników na dyżurze.

Źródło tekstu: https://assets.danfoss.com/documents/latest/90992/AC334776792793pl-PL0101.pdf

Desto
Autor: Desto Rys. 3 https://assets.danfoss.com/documents/latest/90992/AC334776792793pl-PL0101.pdf

Podsumowanie

Najważniejsze skutki zalania pomieszczeń wodą

  1. Uszkodzenie struktury budynku: Fundamenty, ściany, podłogi i stropy mogą ulec osłabieniu i deformacji.
  2. Zniszczenie mienia i wyposażenia: Meble, sprzęt elektroniczny i inne wartościowe przedmioty mogą zostać zniszczone.
  3. Rozwój pleśni i grzybów: Wilgotne środowisko sprzyja ich rozwojowi, co stanowi zagrożenie dla zdrowia.
  4. Problemy z instalacjami: Uszkodzenia instalacji elektrycznych, wodno-kanalizacyjnych i innych systemów technicznych.
  5. Koszty napraw i remontów: Usuwanie skutków zalania jest kosztowne i czasochłonne (zarówno we własnym mieszkaniu jak i u sąsiada).
  6. Dodatkowe opłaty za wodę oraz ścieki.

Skandynawowie już dawno doszli do wniosku, że dużo taniej jest zabezpieczyć się przed zalaniem niż likwidować jego skutki. Wprowadzenie obowiązkowego zabezpieczenia przeciwzalaniowego staje się coraz bardziej popularne, zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i komercyjnych. Niezależnie od tego, czy mówimy o prostym systemie ręcznego sterowania zaworem, zaawansowanym systemie detekcji wycieków w muzeum, czy nowoczesnym budynku komercyjnym, zabezpieczenie przed zalaniem przynosi wymierne korzyści finansowe i chroni przed nieprzewidzianymi stratami.

Być może w Polsce, w przyszłości firmy ubezpieczeniowe również zaczną wymagać prewencji ze strony swoich klientów oferując im zniżki za posiadanie zabezpieczeń przed zalaniem. A jeśli to nie jest wystarczającym motywatorem aby poważnie rozpatrzyć takie rozwiązania to odpowiedzmy sobie na pytanie czy chcemy wydać zaoszczędzone pieniądze na nowe panele czy kanapę?  Czy może na spokojne wakacje w wymarzonym miejscu…

 Zainteresowało Cię któreś z rozwiązań? W ofercie posiadamy niezawodne elektrozawory Danfoss do wody z serii EV 220S ( od ½  do 2”; NO i NC)  oraz z atestem PZH z serii EV 220B (1/2 do 2” NC).

Desto
Autor: Desto Elektrozawory do wody

Skontaktuj się z nami, pomożemy Ci zaprojektować i wdrożyć system antyzalaniowy dedykowany dla Twojego budynku.

www.desto.pl, mail: [email protected],  tel: 12 641 80 80