Dofinansowanie do termomodernizacji 2024 - Ile można dostać na remont domu? Sprawdź jakie warunki trzeba spełnić?

2024-06-12 6:50

Dofinansowanie do termomodernizacji ma zachęcić właścicieli domów do inwestycji w poprawę efektywności energetycznej budynków. A termomodernizacja w Polsce jest potrzebna - wymaga jej ok. 4 mln domów jednorodzinnych. Z jakich dotacji do termomodernizacji można skorzystać w 2024? Możliwości jest kilka, a pieniądze na dopłaty do remontu wyższe.

dom w trakcie termomodernizacji
Autor: Magdalena Niezabitowska-Krogulec Dofinansowanie do termomodernizacji 2024 - na remont domu można dostać nawet 135 tys. dopłaty

Spis treści

  1. Jakie dofinansowanie do termomodernizacji w 2024?
  2. Dotacje na termomodernizację 2024 - Czyste Powietrze
  3. Dotacje z Czystego Powietrze Plus
  4. Ulga termomodernizacyjna
Szkoła budowania: Dom z poddaszem użytkowym

Polskie domy jednorodzinne nie są właściwie ocieplone i ogrzewane. Aż 4 mln z nich wymaga poprawy efektywności energetycznej, a to prawie ¾ wszystkich budynków jednorodzinnych w kraju - wynika z raportu Polskiego Alarmu Smogowego oraz Instytutu Ekonomii Środowiska. Dotacje do termomodernizacji mają zachęcić właścicieli domów do inwestycji nie tylko w cieplejsze i tańsze w eksploatacji domy, ale także lepszą jakość powietrza, którym oddychamy.

Jakie dofinansowanie do termomodernizacji w 2024?

Programów dopłat do inwestycji mających na celu poprawę efektywności energetycznej domów jednorodzinnych jest kilka. Najważniejsze z nich, które wspierają termomodernizację kompleksowo, to programy Czyste Powietrze, Czyste Powietrze Plus, a także ulga termomodernizacyjna. Jakie można dostać dotacje z tych programów? Możliwości jest wiele, a formy dopłat i ich wysokość mogą przekonać niezdecydowanych.

Dotacje na termomodernizację 2024 - Czyste Powietrze

Program Czyste Powietrze wprowadzono w 2019 roku. W 2023 zdecydowanie zwiększono wysokość dotacji na przedsięwzięcia termomodernizacyjne. Zwiększono dofinansowanie oraz poziom dotacji, który wynosi od 40% do 100%. Dla najszerszego zakresu inwestycji jest to nawet do 135 tys. zł - w tym wariancie trzeba wymienić też źródło ciepła na pompę ciepła. Jeśli ktoś wybierze inny rodzaj ogrzewania, może liczyć na 115 tys. zł. Dodatkowe dofinansowanie w wysokości 1200 zł przewidziano na wykonanie audytu energetycznego, który w tym przypadku jest obowiązkowy.

Poziom dofinansowania jest uzależniony od zakresu realizowanej inwestycji, ale też dochodów wnioskodawcy. O najwyższą kwotę wsparcia mogą ubiegać się osoby, których miesięczny dochód na osobę wynosi:

  • 1090 zł w gospodarstwie wieloosobowym,
  • 1526 zł - w jednoosobowym.

Na nieco niższy poziom dofinansowania do termomodernizacji, od 59 tys. zł (bez kompleksowej termomodernizacji) do 99 tys. zł (z kompleksową termomodernizacją) mogą liczyć osoby o niższych dochodach, których średnie miesięczne dochody na osobę nie przekraczają:

  • 2651 zł w gospodarstwie jednoosobowym,
  • 1894 zł w gospodarstwie wieloosobowym.

Najniższy, podstawowy poziom dotacji przeznaczony jest dla tych, których miesięczny dochód roczny wynosi 135 tys. zł na osobę. Można dostać od 41 tys. do 66 tys. zł.

Warto też pamiętać, że w programie Czyste Powietrze zapowiadane są zmiany od 1 kwietnia 2024. Już wiadomo, że zmiany maja dotyczyć dotowania pomp ciepła. Co jeszcze się zmieni w nowej wersji Czystego Powietrza?

Wniosek o dotacje - gdzie złożyć?

Wnioski o dotacje składa się w urzędzie gminy lub Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska. Aby otrzymać dotację, należy rozliczyć wykonaną inwestycję. Wniosek można złożyć na:

  • rozpoczętą inwestycję (do 6 miesięcy przed datą złożenia wniosku),
  • planowaną inwestycję.

Dotacje z Czystego Powietrze Plus

Ta forma wsparcia polega na prefinansowaniu inwestycji i odbywa się w ramach programu Czyste Powietrze. Pieniądze otrzymuje się jeszcze przed rozpoczęciem termomodernizacji, ale najpierw trzeba podpisać umowę z firmą wykonawczą.

W tej sytuacji wniosek o dofinansowanie oceniany jest w ciągu 14 dni od momentu wpłynięcia, a w ciągu kolejnych 14 dni jest wykonywana częściowa wypłata środków na konto wykonawcy. Do wniosku o dofinansowanie z prefinansowaniem beneficjent składa maksymalnie 3 umowy z wykonawcami. Dotacja do wysokości maksymalnie 50% przelewana jest na konto wykonawcy w ciągu miesiąca od złożenia wniosku o dofinansowanie lub 14 dni przed rozpoczęciem inwestycji.

Ulga termomodernizacyjna

Rozwiązanie umożliwia odliczenie od dochodu wydatków, które pochłonęła termomodernizacja. Czas jej realizacji to maksymalnie 3 lata.

Odliczona kwota nie może przekroczyć 53 tys. zł, ale w przypadku małżeństwa jest to 2 razy więcej, czyli 106 tys. zł. O uwzględnieniu tych wydatków należy pamiętać w rocznym rozliczeniu podatku PIT. Więcej o uldze termomodernizacyjnej piszemy poniżej:

Pogadane Zbudowane. Jak wybrać dobry rekuperator?
Materiał sponsorowany
Listen on Spreaker.
Pozostałe podkategorie