Przydomowa oczyszczalnia ścieków – co musisz wiedzieć?
Gospodarowanie ściekami pochodzącymi z gospodarstwa domowego to zagadnienie, które w ciągu ostatni ostatnich kilku lat znacząco zyskało na popularności. To zasługa z jednej strony wielu programów mających na celu usprawnienie gospodarki ściekowej – szczególnie na terenach wiejskich i podmiejskich – a z drugiej nowych regulacji odnoszących się do tej sfery.
Spis treści
- Przydomowa oczyszczalnia ścieków a klasyczne szambo - na czym polega różnica?
- Przydomowa oczyszczalnia ścieków – technologia dopasowania do Twoich potrzeb!
- Kiedy warto wybrać przydomową oczyszczalnie ścieków?
Problematyka ta staje się szczególnie ważna w przypadku miejsc, które nie mają dostępu do kanalizacji. Właściciele bądź zarządcy nieruchomości, a także osoby, które dopiero planują budowę mają bowiem do wyboru klasyczne szambo oraz nowoczesną przydomową oczyszczalnią ścieków.
Oba te rozwiązania posiadają swoją specyfikę, wady i zalety. Za bardziej ekonomiczny i ekologiczny sposób gospodarowania ściekami uważa się jednak oczyszczalnie przydomowe. W naszym artykule opiszemy więc to jak działa oraz jakie korzyści może nieść tego rodzaju rozwiązanie. Na przykładzie oferty EKO-BIO Oczyszczalnie przedstawimy też najpopularniejsze technologie wykorzystywane w tym zakresie, omawiając zarazem ograniczenia oraz zalety ich zastosowania.
Przydomowa oczyszczalnia ścieków a klasyczne szambo - na czym polega różnica?
Chcąc opisać specyfikę indywidualnych systemów oczyszczania ścieków, warto dokonać ich konfrontacji z rozwiązaniem, które zna niemal każdy, a więc klasycznym szambem. Na czym więc polega różnica oraz jakie są wady i zalety poszczególnych opcji?
Szambo, to klasyczny bezodpływowy zbiornik, który ma na celu gromadzenie nieczystości. Wcześniej wykonywany był najczęściej z betonowych kręgów, czasem bloczków bądź gotowych płyt. Obecnie powstają głównie, jako gotowe konstrukcje z żelbetu lub tworzyw sztucznych. Szambo jest więc wyjątkowo prostym rozwiązaniem, mało zróżnicowanym pod kątem technologicznym. Z tych cech wynika jednak kilka ważnych zalet. Należą do nich m.in.:
- prosta, niewymagająca obsługa;
- wysoka dostępność firm, które zajmują się produkcją, sprzedażą, transportem oraz montażem;
- niski koszt wykonania.
Niestety szambo z uwagi na to, że jest jedynie zbiornikiem, w którym gromadzone są ścieki z wodą posiada też szereg wad. Wśród nich warto wskazać m.in. na:
- wysokie koszty utrzymania, które wynikają z konieczności częstego wywożenia nieczystości;
- zwiększone ryzyko przepełnienia, ponieważ razem ze ściekami w zbiorniku gromadzi się woda, która nie jest odzyskiwana;
- uciążliwości wynikające z częstych wizyt wozów asenizacyjnych, związane zarówno z nieprzyjemnymi zapachami, jak i hałasem;
- niska ekologia rozwiązania, gdyż generuje ono konieczność przewożenia nieczystości wraz z wodą na duże odległości oraz nie ma daje możliwości choćby częściowej neutralizacji ścieków.
W sytuacji, gdy działka nie ma dostępu do kanalizacji, to alternatywą dla szamba mogą być szeroko pojmowane indywidualne systemy oczyszczania ścieków. Polegają one na tym, że zamiast jedynie przechowywać pochodzące z gospodarstwa domowego nieczystości, dają możliwość ich oczyszczenia oraz odzyskania wody. Sam proces neutralizacji ścieków może być różny i odbywa się przy pomocy mechanizmów biologicznych, wspomaganych - w zależności od technologii - chemicznie bądź mechanicznie. Dzięki temu w zbiorniku gromadzi się osad, a oczyszczona woda może ponownie trafić do obiegu, w miejscu, w którym została zużyta.
W konsekwencji przydomowa oczyszczalnia ścieków, w porównaniu do szamba zapewnia użytkownikom wiele korzyści, takich jak:
- niski koszt obsługi wynikający głównie z faktu, że usługa asenizacyjna obejmuje jedynie zgromadzony w zbiorniku osad, przez co może być realizowana raz na 9 miesięcy, a nie co 3-5 tygodni, jak ma to miejsce w przypadku szamba;
- wygoda użytkowania, instalacja nie wymaga serwisu, poza wspomnianym opróżnianiem oraz uzupełnieniem raz na dwa tygodnie łatwo dostępnych i tanich bakterii, wspomagających biologiczne procesy oczyszczania;
- mniejsza uciążliwość będąca efektem bieżącej neutralizacji nieczystości, a tym samym niższego ryzyka przepełnienia oraz rzadszych wizyt wozów asenizacyjnych;
- wybór technologii odpowiednich dla danej nieruchomości, profesjonalny dostawca - jak EKO-BIO Oczyszczalnie - pozwoli Ci wybrać nie tylko wielkość i pojemność lecz również samą technologię oczyszczania;
- ekologia rozwiązania, należy pamiętać, że taka opcja oznacza dbałość o środowisko, ponieważ szkodliwe substancje są wstępnie oczyszczane na miejscu, a powstała a wyniku tego procesu woda trafia ponownie do obiegu w miejscu jej pobrania.
W związku z powyższym można więc zadać sobie pytanie, dlaczego przydomowe oczyszczalnie ścieków całkowicie jeszcze nie wyparły szamb? Okazuje się, że głównym czynnikiem jest konieczność poniesienia wyższych nakładów na start. Szambo jest tańsze w budowie, a ponadto łatwiej możemy znaleźć firmę, która jest w stanie zrealizować taką inwestycję. Warto jednak mieć na uwadze późniejsze konsekwencje takiej decyzji. Wysokie koszty użytkowania szamba – wynikające głównie z kosztów usług asenizacyjnych – sprawiają, że tańsza w utrzymaniu oczyszczalnia ścieków zwraca się już po kilku latach.
Kolejny z argumentów, odnoszący się z kolei do dostępności firm, które zajmują się dystrybucją i montażem tego rodzaju rozwiązań również powoli staje się nieaktualny. Na rynku mamy bowiem coraz więcej specjalistycznych przedsiębiorstw z tej branży, a doskonałym przykładem rozwoju może być rozwój EKO-BIO Oczyszczalnie. To firma z wieloletnim doświadczeniem, która dzięki rozwiniętej sieci oddziałów pomoże Ci zorganizować ekonomiczne i ekologiczne gospodarowanie ściekami – na terenie niemal całej Polski.
Przydomowa oczyszczalnia ścieków – technologia dopasowania do Twoich potrzeb!
W poprzedniej części artykułu wspomnieliśmy o tym, że przydomowa oczyszczalnia ścieków to wiele różnych rozwiązań, które można dopasować do specyfiki danego gospodarstwa domowego oraz uwarunkowań panujących w określonym miejscu. Warto więc nieco rozwinąć to zagadnienie i omówić co najmniej kilka, najpopularniejszych opcji, które potencjalny inwestor ma do wyboru.
Dobrym przykładem wachlarza możliwości oraz rozwoju tego rodzaju rozwiązań jest oferta EKO-BIO Oczyszczalnie. Firma ta w katalogu swoich produktów posiada m.in.:
- biologiczne oczyszczalnie ścieków EKO-BIO, bazujące na – tlenowych i beztlenowych – procesach oczyszczania, zachodzących w komorach zbiornika;
- biologiczno-chemiczne oczyszczalnie ścieków EKO-BIOCH przeznaczone dla aglomeracji powyżej 100 000 RLM, w których technologia zastosowana w modelach EKO-BIO jest wspierana przez specjalny środek chemiczny redukujący liczbę fosforanów;
- ekologiczne oczyszczalnie ścieków EKO-ODR z drenażem rozsączającym określane również jako szamba ekologiczne, gdzie procesy oczyszczania zachodzą zarówno w zbiorniku, jak i w specjalnych drenażach rozsączających.
Każde z powyższych rozwiązań posiada pewne wady i zalety. Pierwsze z nich - czyli klasyczna oczyszczalnia biologiczna - bazuje na tlenowych i beztlenowych procesach neutralizacji ścieków odbywających się w zamkniętym zbiorniku. Na koniec oczyszczona woda może być odprowadzona do cieku wodnego czy gruntu bądź może być wykorzystana np. do podlewania roślin.
Oczyszczalnia EKO-BIO może być jednak rozbudowana do standardu EKO-BIOCH. W tym modelu używany jest specjalny środek chemiczny zawierający związki siarki, który pozwala pozbyć się nadmiaru fosforanów, redukując je nawet o 95%. Rozwiązanie to stosowane jest z reguły w dużych aglomeracjach i gminach przyległych do kilkudziesięciotysięcznych miast.
Kolejnym z modeli jest oczyszczalnia z drenażem rozsączającym. Zasadniczą różnicą względem poprzednich rozwiązań jest to, że procesy neutralizacji ścieków zachodzą nie tylko w zbiorniku, lecz także w drenażu rozsączającym. To tam odbywa się bowiem oczyszczanie tlenowe. Wodę powstałą w wyniku neutralizacji zanieczyszczeń można odprowadzić do cieku wodnego lub gruntu. Tego rodzaju technologię wykorzystuje się często w miejscach oddalonych od cieków wodnych, a także przy nieruchomościach, gdzie dopływ ścieków jest nieregularny. Wymagają one jednak działki o wielkości i umiejscowieniu instalacji pozwalających na zastosowanie drenaży oraz gruntu, którego parametry zapewnią skuteczne rozsączanie.
Należy pamiętać, że dokonując wyboru nie musisz posiadać fachowej wiedzy. Cały proces realizacji możesz bowiem powierzyć specjalistom z EKO-BIO Oczyszczalnie, którzy zapewnią Ci kompleksową obsługę. W jej ramach masz zapewnioną zarówno wizję lokalną, pomoc w dobraniu optymalnej technologii, doradztwo w procesie formalności, kalkulację zwrotu z inwestycji, jak również montaż i serwis całej instalacji. W konsekwencji masz zapewniony spokojny i sprawny przebieg całej inwestycji.
Kiedy warto wybrać przydomową oczyszczalnie ścieków?
Powyższa charakterystyka pozwala więc określić kiedy warto postawić na indywidualne systemy oczyszczania ścieków.
Na początku można zastanowić się, jak oczyszczalnia przydomowa wypada na tle szamba. Nowoczesny system gospodarowania ściekami jest rozwiązaniem droższym w budowie, lecz znacznie tańszym w eksploatacji, co pozwala na szybki zwrot poniesionych nakładów. Do tego jest to opcja, która zapewnia wygodne użytkowanie pozbawione charakterystycznych dla szamba uciążliwości.
Warto też zaznaczyć, że nowe przepisy, które nakładają na gminy obowiązek kontroli szamb oraz oczyszczalni przydomowych, również mogą przemawiać za tą drugą opcją. Wynika to zarówno z aspektu dotyczącego formalności które musimy dopełnić, jak też konieczności zapewnienia funkcjonalności danego rozwiązania. Okazuje się bowiem, że w efekcie nowych regulacji szambo należy wywozić w regularnych odstępach czasu, narzuconych przez przepisy, a do tego całość należy udokumentować umową oraz fakturą. W przypadku oczyszczalni obowiązek ten wygląda co prawda analogicznie, jednak częstotliwość opróżniania zbiornika przewidziana przez przepisy jest znacznie mniejsza.
Ważnym elementem są także inne aspekty potencjalnych kontroli związane ze szczelnością oraz funkcjonalnością instalacji. W takim przypadku część szamb wykonanych często wiele lat temu, może już nie spełniać swojej roli, w przeciwieństwie do nowoczesnych oczyszczalni przydomowych, na które możemy uzyskać wieloletnią gwarancję. W tym kontekście warto też wspomnieć, że na instalację od EKO-BIO Oczyszczalnie dostaniesz nawet 10 lat gwarancji.
Przy okazji trzeba też omówić kolejną z obaw potencjalnych inwestorów. Wielu z nich zastanawia się bowiem co w przypadku, gdy dana działka z czasem zostanie włączona do systemu kanalizacji? Czy nakłady na pewno zdążą się zwrócić? W tym przypadku możemy być jednak spokojni, ponieważ jeżeli mamy już oczyszczalnie o określonych w przepisach parametrach, a nasza działka po latach zostanie włączona w zasięg sieci kanalizacyjnej, to nie jesteśmy zobligowani do korzystania z niej. Dzięki temu dobrej klasy oczyszczalnia zapewnia Ci niezależność oraz możliwość wyboru, której nie masz inwestując w klasyczne szambo.
Podsumowując przydomowe oczyszczalnie ścieków to ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie, które daje Ci szereg wymiernych korzyści, bezpieczeństwo oraz możliwość wyboru. Warto jednak pamiętać, że rozważając tego rodzaju inwestycję należy polegać na sprawdzonych i doświadczonych partnerach – takich, jak EKO-BIO Oczyszczalnie. Profesjonalizm, wiedza i wieloletnia praktyka są bowiem podstawą rzetelnego doradztwa, wysokiej jakości urządzeń i instalacji, które możesz znaleźć w ofercie oraz sprawnego montażu i serwisu. Całość pozwoli Ci cieszyć się przez wiele lat funkcjonalną, tanią w utrzymaniu oraz wygodną instalacją.