Pompy ciepła Panasonic z czynnikiem chłodzącym R290

2024-08-19 10:06 Materiał sponsorowany

Ze względu na zmieniające się wymogi stawiane pompom ciepła, ich producenci konstruują urządzenia, które są coraz bardziej efektywne i przyjazne środowisku. Jednym z nowszych rozwiązań tego typu jest pompa ciepła z czynnikiem chłodniczym R290.

Pompy ciepła Panasonic
Autor: Panasonic

Czynniki chłodnicze mają bardzo istotne znacznie dla funkcjonowania pomp ciepła. To substancje, które parując odbierają ciepło z dolnego źródła, a po sprężeniu oddają je do górnego źródła, skraplając się. Powinny mieć dobre właściwości termodynamiczne, być bezpieczne dla ludzi oraz środowiska i nie powodować korozji elementów pompy ciepła.

Dotychczas stosowane popularne czynniki to tak zwane f-gazy. Terminem tym są nazywane fluorowane gazy cieplarniane – substancje chemiczne o wysokim potencjale tworzenia efektu cieplarnianego określanego współczynnikiem GWP (Global Warming Potential). Wartość tego współczynnika określana jest dla każdego ze stosowanych dotychczas syntetycznych czynników chłodniczych i wynosi odpowiednio: dla R410A – 2088, dla R134A – 1430 i dla R32 – 675. Liczby te pokazują, że potencjał tworzenia globalnego efektu cieplarnianego przez te czynniki jest wysoki w porównaniu do naturalnych czynników chłodniczych.

Zmiany unijnego ustawodawstwa są stosunkowo restrykcyjne względem czynników chłodniczych stosowanych obecnie w pompach ciepła. Wyznaczają kierunek zmian, w którym będzie podążało chłodnictwo i jasno stanowią, że czas f-gazów powoli dobiega końca. W związku z tym producenci szukają ich substytutów. Swoją uwagę zwrócili na znany od dawna i stosowany w chłodnictwie i przemyśle chemicznym naturalny czynnik chłodniczy – R290.

Pompy ciepła Panasonic
Autor: Panasonic

Czym jest R290 i jakie są jego właściwości?

Wykorzystanie czynnika R290 w pompach ciepła to wciąż nowe rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność ze względu na swoje dobre właściwości termodynamiczne i ekologiczne. Pozwala również uzyskać dobre parametry efektywności energetycznej, przy stosunkowo wysokich temperaturach na zasilaniu. Jest bardziej przyjazny dla środowiska niż tradycyjne czynniki chłodnicze. R290 ma niski współczynnik GWP = 3. To znaczy, że potencjał tworzenia globalnego efektu cieplarnianego jest bliski zeru. Do tego czynnik R290 nie ma żadnego negatywnego wpływu na warstwę ozonową, o czym świadczy jego współczynnik ODP = 0.

Zapewnia wysoką sprawność powietrznych pomp ciepła przy niskiej temperaturze zewnętrznej, a ponadto nie wymaga rejestracji w CRO.

Dodatkowo charakteryzuje się wysoką wydajnością, co przekłada się na oszczędność energii i niższe koszty eksploatacji.

Pompy ciepła Panasonic
Autor: Panasonic

Nie wolno pomylić!

Czynnik chłodniczy R290 nazywany jest też propanem, ponieważ w istocie jest to ta sama substancja chemiczna co propan (C3H8). Występują jednak między nimi pewne istotne różnice, mające znaczenie to tego stopnia, że R290 i propan nie powinny być traktowane jako swoje synonimy ani substytuty. Propanem (C3H8) zasilane są na przykład kotły i kuchenki gazowe – ale nie wolno ich stosować w pompach ciepła. Czym się różnią te substancje?

  1. Propan techniczny musi zawierać co najmniej 90% czystego C3H8, czyli czystego propanu rozumianego jako związku chemicznego. Z kolei czynnik chłodniczy R290 w swoim składzie musi mieć obligatoryjnie co najmniej 99,5% czystego C3H8.
  2. Ze względów bezpieczeństwa propan techniczny jest nawaniany, by w razie kryzysowej sytuacji każdy z nas mógł poczuć, że coś się ulatnia z danego urządzenia. Substancje nawanniające nie mogą znajdować się w czynniku R290 – jeśli ma zasilać pompę ciepłą, musi być niemal nieskazitelnie czysty. Dąży się zatem do tego, aby w układzie chłodniczym pompy ciepła krążyła substancja w jak najczystszej postaci.
  3. Propan techniczny może zawierać domieszki innych węglowodorów, które w przypadku układu chłodniczego na przykład pompy ciepła będą zanieczyszczeniami.
  4. Serwisowanie albo wymiana czynnika chłodniczego z urządzenia zasilanego R290 muszą być wykonane z pomocą substancji zakupionej w hurtowni chłodniczej i właśnie dlatego nie może to być propan techniczny zakupiony w rozlewni gazu, na przykład taki z którym spotykamy się w przypadku kuchenek gazowych.
Pompy ciepła Panasonic
Autor: Panasonic

Obecnie do sprzedaży dopuszczone są urządzenia pracujące na czynnikach o wyższym GWP, jednak prawodawstwo UE zmierza ku ograniczeniu możliwości ich stosowania. Wybór odpowiedniego czynnika chłodniczego ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia optymalnej wydajności i efektywności energetycznej urządzenia nim zasilanego oraz na to czy za kilka lat będzie spełniało określone standardy.

Partnerzy