Lista ZUM bez pomp ciepła największych producentów
Blisko czterem tysiącom modeli pomp ciepła z ważnym europejskim certyfikatem jakości brakuje badań koniecznych do tego, by znalazły się na liście ZUM. Polska Organizacja Technologii Pomp Ciepła PORT PC apeluje o zmiany warunków uczestnictwa w programie Czyste Powietrze. Konferencja 26.06.2024 r. Rynek Pomp Ciepła po 14 czerwca 2024 – głos branży.
Autor: Piotr Laskowski
Konferencja PORT PC 26.06.2024 r. Rynek Pomp Ciepła po 14 czerwca 2024 – głos branży
Rządowy program Czyste Powietrze od lat umożliwia zdobycie dopłat do termomodernizacji i wymiany źródła ciepła w starym domu w celu poprawy jego efektywności energetycznej, a co za tym idzie, ochrony środowiska przed coraz większym zanieczyszczeniem wynikającym z emisji dymu i spalin z domowych kotłowni. W ramach tego programu wiele tysięcy starych kotłów węglowych zostało wymienionych na pompy ciepła. Masowe zainteresowanie możliwością zdobycia dofinansowania takiej inwestycji spowodowało, że do wielu polskich domów trafiły pompy ciepła złej jakości, nieodpowiednie dla naszego klimatu, bądź takie, których rzeczywiste parametry znacznie różniły się od deklarowanych przez sprzedawcę. W reakcji na liczne medialne doniesienia o niezadowolonych użytkownikach pomp ciepła i krytykę finansowania nieudanych inwestycji ze środków publicznych, rząd zdecydował, że od 14 czerwca 2024 r. dotację w ramach programu Czyste Powietrze będzie można otrzymać na zakup wyłącznie urządzeń znajdujących się na liście ZUM, administrowanej przez Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy.
Na listę ZUM tylko po badaniu
Warunkiem wpisania urządzenia na listę ZUM jest przebadanie go w jednym z akredytowanych laboratoriów na terenie UE lub EFTA. Kłopot w tym, że tych laboratoriów jest 21, a na badanie czeka w kolejce ponad tysiąc urządzeń, które wobec tego musiały zniknąć z listy ZUM 14 czerwca 2024 r. (spośród blisko 4 tys. urządzeń na liście zostało tylko nieco ponad 200). A to dla ich producentów oznacza, że w praktyce zostali czasowo wyeliminowani z polskiego rynku.
Warunkowo z certyfikatem HP Keymark
14 czerwca 2024 r. możliwe stało się składanie wniosków o ponowne wpisanie urządzenia na listę ZUM na podstawie europejskiego znaku jakości HP Keymark oraz EHPA Q i Eurovent. Jego uzyskanie wymagało przebadania urządzenia w sposób bardzo podobny, jak wymagany teraz w Polsce w związku z programem Czyste Powietrze. Jednak decyzją polskich władz urządzenia ze znakami jakości HP Keymark, EHPA Q i Eurovent mogą figurować na liście ZUM tylko do końca 2024 r., z adnotacją warunkowo. Od początku 2025 r. znów znikną z listy ZUM, jeśli do tego czasu nie przejdą ponownych badań, a z powodu kolejki do laboratoriów zapewne będzie to dotyczyć większości z ponad tysiąca oczekujących. Problemem jest też duży koszt badania (kilkadziesiąt tysięcy euro za każde przebadane urządzenie).
W czym problem
To stawia w bardzo niekorzystnej sytuacji wielu renomowanych producentów pomp ciepła, od lat zaangażowanych w budowanie polskiego rynku pomp ciepła. Wśród nich są tacy, którzy zainwestowali niemałe pieniądze w fabryki w Polsce i w wykształcenie rzeszy polskich specjalistów. Jeżeli ta sytuacja się nie zmieni, to produkowane przez nich w polskich fabrykach pompy ciepła z europejskim znakiem jakości od 2025 r. nie będą kupowane w Polsce, bo potencjalni klienci nie będą mogli uzyskać na nie dopłaty.
Przeczytaj o tym więcej w serwisie Muratorplus.pl
O tym wszystkim usłyszeli licznie zgromadzeni przedstawiciele mediów na konferencji prasowej zorganizowanej 26.06.2024 r. przez Polską Organizację Rozwoju Technologii Pomp Ciepła PORT PC.
Na konferencji sytuację zaprezentowali i zadeklarowali intensywne działania na rzecz jej poprawy: Paweł Lachman - Prezes Zarządu PORT PC, Janusz Starościk - Prezes Zarządu Stowarzyszenia Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych SPIUG, Wojciech Konecki - Prezes Zarządu Związku Producentów AGD APPLiA.
Na pytania dziennikarzy dotyczące sytuacji producentów pomp ciepła oraz dalszych inwestycji w Polsce odpowiadali też: Tomasz Dobryniewski - Prezes Zarządu Daikin i Krzysztof Ciemięga - Dyrektor Regionu Europy Centralnej Bosch Home Comfort.
Listen on Spreaker.