Montaż umywalki i instalacja baterii umywalkowej. Jak zamontować umywalkę z baterią?

2021-01-18 14:38

Montaż umywalki do ściany jest stosunkowo łatwy. Znacznie trudniej zamocować baterię umywalkową i podłączyć ją szczelnie do instalacji wodnej. Radzimy, jak to zrobić.

Bateria umywalkowa
Autor: Piotr Mastalerz Umywalkę mocuje się na wysokości 75-85 cm nad podłogą zależnie od wzrostu korzystających z niej osób

Klasyczna umywalka mocowana do ściany

Najpraktyczniejsze – tanie i wygodne – są umywalki o klasycznym kształcie, mocowane do ściany. Lecz ogromna różnorodność form współczesnych umywalek powoduje, że trudno jest się powstrzymać przed wyborem niekonwencjonalnego rozwiązania. Podjęcie ostatecznej decyzji może nie być łatwe, bo nie dość, że różnią się wymiarami, to jeszcze występują w dużej liczbie kształtów, kolorów i są z różnych materiałów. Do tego oprócz tych wieszanych na ścianie są też umywalki naszafkowe, nablatowe, wpuszczane w blat i stojące na podłodze (wysokie).

Największy jest wybór umywalek wieszanych – mocowanych do ściany. Podobnie montuje się wiele umywalek naszafkowych, bo choć mogłyby się opierać na meblu, jest ważne, by miejsce styku umywalki ze ścianą było dobrze uszczelnione. Szczelność gwarantuje właśnie trwałe przymocowanie do ściany i uszczelnienie silikonem sanitarnym krawędzi styku. Umywalki nablatowe i wpuszczane w blat są odsunięte od ściany i opierają się wyłącznie o niego. Po ustawieniu i wypoziomowaniu takiej umywalki krawędź między nią a blatem uszczelnia się silikonem i nic więcej nie trzeba, by urządzenie było stabilnie zamocowane. Gdy konieczny jest demontaż, wystarczy przeciąć silikon ostrym nożem.

Rodzaje baterii umywalkowych

Do korzystania z umywalki jest potrzebna armatura sanitarna – bateria umywalkowa oraz zestaw odpływowy. Żeby kupić odpowiednią baterię, trzeba wiedzieć, czy w umywalce jest otwór (bądź kilka) umożliwiający montaż baterii sztorcowej jedno- lub wielootworowej. Jeśli nie, to potrzebna jest bateria ścienna (umieszczana 20-35 cm nad górną krawędzią umywalki) albo – do zamontowania na blacie obok umywalki – stojąca wysoka. Amatorzy niekonwencjonalnych rozwiązań mogą wybrać baterię podłogową – większość z nich jest wannowych, ale są także umywalkowe.

Oczywiście zanim będzie można zainstalować baterię wybranego rodzaju, należy wykonać podejście ciepłej i zimnej wody i doprowadzić rury w odpowiednie miejsce. Wybierając zestaw odpływowy do umywalki, trzeba sprawdzić, czy jest w niej przelew zabezpieczający przed rozlaniem się wody podczas napełniania misy. O jego obecności świadczy otwór u góry misy umywalki. Jeśli jest, to w korpusie korka powinien być otwór umożliwiający wypłynięcie wody z przelewu. W wielu umywalkach, zwłaszcza małych, przelewu nie ma, ale można do nich dokupić zestaw odpływowy zintegrowany z zewnętrznym przelewem.

Przeczytaj także: 

Bateria termostatyczna: jak działa? Rodzaje i funkcje baterii termostatycznych >>

Baterie umywalkowe z korkiem

Tradycyjne korki gumowe są zwykle sprzedawane w komplecie z tak zwanym syfonem. Teraz jednak popularniejsze stały się nowoczesne korki nazywane automatycznymi, zwykle dołączane do baterii sztorcowych – obsługuje się je (unosi i opuszcza) za pomocą cięgła znajdującego się w korpusie baterii. Za jeszcze wygodniejsze można uznać korki typu klik-klak. Są niezależne od baterii (kupuje się je zwykle osobno), a obsługuje się je, naciskając pokrywkę korka, co powoduje zamknięcie odpływu, a po powtórnym naciśnięciu jego otwarcie.

Przeczytaj także: 

Na jakiej wysokości zamontować baterię łazienkową >>

Korki mają korpusy różnej długości. Do umywalek wiszących bez przelewu, zwłaszcza o cienkich ściankach, jest potrzebny krótki. Do stojących na blacie są przeznaczone długie, nawet 100-milimetrowe. Po zamocowaniu dociskają umywalkę do blatu. Są też uniwersalne korki z długim korpusem w całości nagwintowanym, co umożliwia zastosowanie ich do umywalek o różnej grubości ścianek i mocowanych w dowolny sposób. Gdy gwint okazuje się zbyt długi, niepotrzebną część można odciąć. Trzeba to jednak zrobić bardzo precyzyjnie, by krawędź po ucięciu była prosta i gładka, bo inaczej połączenie korka z rurą odpływową będzie trudno uszczelnić.

Montaż umywalki i instalacja baterii umywalkowej

Baterie łazienkowe oszczędzające wodę

Wybierając baterię umywalkową, warto zwrócić uwagę na jej walory ekologiczne – konstrukcję umożliwiającą oszczędne korzystanie z wody. Armatura sanitarna spełniająca określone wymagania w tym zakresie jest oznakowana znakiem Ecolabel. W przypadku baterii umywalkowych znak ten jest przyznawany produktom, których maksymalne dostępne natężenie przepływu wody wynosi 6 l/minutę, ewentualnie 8 l/minutę, gdy są wyposażone w ogranicznik wypływu umożliwiający ustawienie domyślnego natężenia przepływu wody na poziomie 6 l/minutę. 

Konstrukcja baterii powinna być taka, żeby bez problemu można było wymienić jej zużywające się elementy, a producent jest zobowiązany do zapewnienia do niej części zamiennych przez siedem lat od zakończenia produkcji. Gwarancja na produkt nie może być krótsza niż cztery lata. Opakowanie powinno się składać z materiału pochodzącego z recyklingu w co najmniej 80% i nadawać się do łatwego recyklingu.

Wraz z produktem klientowi ma być dostarczona informacja o sposobie używania właściwym pod względem ekologicznym. Skuteczność baterii przy ograniczonym wypływie wody uzyskuje się dzięki specjalnej budowie perlatorów mieszających wodę z powietrzem. Dzięki temu powstaje szeroki, intensywny strumień szybko spłukujący brud mimo natężenia przepływu wody niższemu o ponad połowę niż w standardowych bateriach. Głowice baterii są wyposażane w ogranicznik wypływu pozwalający ustalić strumień ekonomiczny oraz w niezależny regulator wypływu ciepłej wody, który umożliwia ustalenie maksymalnej temperatury wody wypływającej z wylewki. Elastyczny materiał perlatora sprawia, że bardzo łatwo jest go oczyścić z kamienia wapiennego.

Montaż umywalki z baterią - instrukcja krok po kroku

Montaż umywalki do ściany 

Umywalkę wiesza się na ścianie tak, by górna krawędź znalazła się na wysokości około 85 cm, ale jeśli mają z niej korzystać osoby niskie lub szczególnie wysokie, można umieścić ją kilka centymetrów niżej bądź wyżej. Zmierzoną odległość otworów montażowych od górnej krawędzi umywalki odejmij od wysokości, na której ma się znaleźć górna jej krawędź. Na tej wysokości narysuj na ścianie prostą linię i zaznacz odległość odpowiadającą rozstawowi otworów montażowych. W wyznaczonych w ten sposób miejscach nawierć dwa otwory na kołki. Wierć nie używając udaru. Użyj wiertła do glazury o małej średnicy, a następnie załóż wiertło do betonu i rozwierć otwory do wielkości równej średnicy kołków rozporowych z zestawu montażowego. Po przewierceniu płytki możesz włączyć udar i ostrożnie wiercić w ścianie. W otworach umieść kołki i wkręć w nie szpilki z gwintowaną końcówką, na których będzie zawieszona umywalka.

Montaż zaworów do podłączenia baterii

Warto zastosować zawory wyposażone w filtr zatrzymujący zanieczyszczenia. Chroni on głowicę baterii przed uszkodzeniem przez piasek i inne zanieczyszczenia znajdujące się w wodzie. Po założeniu rozetki, gwinty zaworów uszczelnij pakułami lnianymi. Następnie pakuły posmaruj pastą uszczelniającą przeznaczoną do instalacji wodnej. Przed odkręceniem korków zamknij główny dopływ wody. Zawory wkręcaj w gwintowane końcówki podejść wodnych. Otwory przyłączeniowe do wężyków powinny być skierowane pionowo do góry.

Przeczytaj także: 

Montaż perlatora i głowicy w baterii >>

Montaż baterii

Przed włożeniem baterii do otworu umywalki, pod jej korpus załóż pierścień z uszczelką. Przełóż wężyki przez otwór umywalki. Na szpilki załóż gumową podkładkę i dociskającą ją metalową płytkę. Nakrętki dokręcaj do oporu, ale z wyczuciem. Korpus automatycznego korka baterii musisz umieścić w otworze odpływowym umywalki. Wykręć górną część i nałóż ją z uszczelką od góry otworu odpływowego umywalki. Od spodu włóż część dolną i skręć obie części ze sobą. Dolna część korpusu korka musi się znaleźć w takim położeniu, by otwór na cięgło korka był skierowany do tyłu. Cięgło korka przełóż przez otwór baterii i dokręć do niego jego drugą część.

Przeczytaj także:

Montaż baterii jednouchwytowej stojącej >>

Wieszanie umywalki

Załóż ją na przygotowane wcześniej szpilki. Od spodu umywalki masz dostęp do szpilek – wsuwaj na nie plastikowe nakładki. Załóż metalowe podkładki i mocno dokręć nakrętki kluczem oczkowym, ale tak, żeby nie uszkodzić porcelany. Przed ostatecznym dociągnięciem nakrętek trzeba wypoziomować umywalkę, zmieniając ustawienie plastikowych podkładek.

Podłączenie baterii umywalkowej do instalacji

Wężyki baterii nakręcaj na gwinty zaworów. Pilnuj, żeby nie były skręcone lub załamane. Zamontuj półsyfon. Gdy otwór odpływowy w ścianie ma inną średnicę niż rura syfonu - zastosuj gumową redukcję. W redukcję wsuń poziomą rurę zestawu odpływowego. Na rurę nasuń rozetę maskującą i nakrętkę z uszczelką. Rurę wsuń do otworu w syfonie i dokręć nakrętkę. Drugi koniec rury wsuń do otworu w ścianie. Do korpusu korka przykręć poziome cięgło sterujące. Na poziome i pionowe cięgła automatycznego korka załóż łącznik. Zamocuj go tak, by pomiędzy cięgłami był zachowany kąt prosty. Wyreguluj długość śruby podpierającej korek tak, by po umieszczeniu go w otworze odpływowym umywalki i wyciągnięciu cięgła korek całkowicie zatkał otwór, a po wepchnięciu cięgła uniósł się na wysokość umożliwiającą odpływ wody. Sprawdź, czy bateria działa prawidłowo i czy wszystkie połączenia są szczelne. Styk umywalki ze ścianą uszczelnij silikonem.

Galeria zdjęć: modne wyposażenie łazienki

Sonda
Gdybyś miał wybrać jedną, luksusową rzecz do łazienki... co by to było?