Jasno na poddaszu: rodzaje okien dachowych do doświetlenia poddasza

2021-09-06 12:40
Jasne poddasze
Autor: FAKRO Równomierna ilość światła słonecznego na całej powierzchni poddasza to najlepsze warunki do pracy i odpoczynku

Dobre doświetlenie poddasza to podstawa jeśli chcemy, aby było ono funkcjonalne. Najprostszym sposobem na jasne poddasze jest montaż okien dachowych. Okna na poddaszu wpuszczą do pomieszczeń optymalną ilość promieni słonecznych i zapewnią komfort i wygodę użytkowania.

Odpowiednia ilość światła naturalnego to jeden z czynników wpływających na samopoczucie, koncentrację i zdrowie. W jasnych, widnych pomieszczeniach dobrze się pracuje i przyjemnie spędza czas. Sposobów na doświetlenie poddasza jest wiele. Wybór okien, które możemy zastosować na poddaszu, jest bardzo duży – są okna elewacyjne, wstawiane w ścianach szczytowych lub lukarnach, świetliki, a także okna połaciowe, na których skupimy się w poniższym artykule.

Chcąc mieć jasno na poddaszu i myśląc o stworzeniu komfortowych wnętrz pod skosami, oprócz odpowiedniego rodzaju okien dachowych, należy rozważyć też ich wielkość oraz miejsce zamontowania. Warto też pamiętać, że mimo solidnego zaizolowania dachu bywa, że na poddaszu dochodzi do przegrzewania pomieszczeń. Żeby tego uniknąć, dobrze jest wcześniej zaplanować przesłony okien.

GALERIA: sposoby na doświetlenie poddasza

Adaptacja poddasza: okna dachowe

Okna dachowe, czyli sposób na jasne i słoneczne poddasze

Przez okna umieszczone skośnie wpada więcej światła niż przez pionowe. Dłuższy jest też czas dopływu światła. W przypadku okien dachowych strona świata, w którą jest skierowana połać, nie odgrywa tak wielkiej roli jak w przypadku okien fasadowych.

Przez okno pionowe na północnej elewacji zyskamy mniej światła niż przez okno w połaci dachu skierowanej w tę stronę świata. Oczywiście, jeśli porównamy okna dachowe na północnej i południowej połaci, to znacznie więcej światła dają te montowane od południa. Wpuszczają także dodatkowe ciepło, co jest korzystne zimą, ale już latem warto zadbać o przesłony.

Przeczytaj też:

Jasne poddasze
Autor: FAKRO Sposobem na zwiększenie komfortu i pola widzenia jest zastosowanie naświetli – dolnych lub górnych

Rodzaje okien dachowych

To, jaki rodzaj okien dachowych wybrać na poddasze, zależy od naszych upodobań. Wszystkie otwierają się obrotowo. Znajdziemy też okna, w których skrzydło po podniesieniu do góry może leżeć poziomo nad otworem. Podobne rozwiązanie jest w oknach balkonowych – górną część się podnosi, a dolną wysuwa do przodu, żeby stworzyć miejsce dla człowieka. 

Jasne poddasze
Autor: Piotr Mastalerz, projekt: Przemysław Biryło Na poddaszu, jeśli konstrukcja domu na to pozwala, najlepiej zastosować jednocześnie okna elewacyjne i dachowe. Dzięki nim stworzymy jasne, komfortowe wnętrza

Wielkość okien dachowych i ich miejsce w połaci

W kwestii doświetlenia poddasza liczy się wielkość okien dachowych i ich miejsce w połaci. Okna dachowe zwykle są mniejsze od najczęściej stosowanych elewacyjnych. Pojedyncze wystarczy w małym pomieszczeniu, np. łazience, garderobie, pralni, niedużej sypialni. Często wstawia się ich więcej.

Okna dachowe można ustawić poziomo obok siebie. Taki układ zależy od rozstawu więźby. Mocuje się je między krokwiami, więc jeśli wstawimy dwa okna poziomo jedno przy drugim, zawsze jest między nimi 20-30 cm odstępu. Tak ustawione przeszklenia odpowiedniej wielkości mogą zapewnić sporo światła w niezbyt dużym pomieszczeniu. Najlepszy efekt uzyskuje się przez umieszczenie okien połaciowych w większych odstępach. W ten sposób można równomiernie doświetlić dużą przestrzeń. Światło wpadające przez poszczególne okna będzie rozjaśniać wszystkie części pomieszczenia.

Przeczytaj też:

Zespolenie okien dachowych: rodzaje, wymiary, akcesoria montażowe >>>

Duże okna połaciowe - jak je prawidłowo rozmieścić

Obecnie panuje moda na wielkie szklane ściany. Efekt dużych przeszkleń da się uzyskać również na połaci dachu. W tym celu można zestawić obok siebie kilka okien w poziomie lub w pionie albo w obu kierunkach. Najwięcej światła uzyskamy, gdy okna będą zespolone blisko siebie, oddzielone tylko cienkimi listwami, ale to wymaga odpowiedniego przygotowania więźby dachowej.

Przeczytaj też:

Zespolenie okien dachowych: rodzaje i wymiary >>>

Znaczną ilość światła dostarczą wysokie okna. Warto wybierać takie, które są powiększone o element doświetlający umieszczony na dole lub górze. Podobny efekt dadzą okna kolankowe zestawione z innymi oknami połaciowymi zamontowanymi wyżej. W takim wypadku oprócz światła zyskujemy również szerszy widok za oknem, co też sprzyja komfortowi.

Na jakiej wysokości montować okna dachowe

Decydując się na okna dachowe, warto pamiętać, że im wyżej będą się one znajdować, tym więcej światła wpuszczą do środka. Trzeba jednak przy tym pamiętać o możliwości wygodnego otwierania okna oraz oglądania okolicy. Zbyt wysoko zainstalowane okno dachowe może także nastręczyć kłopotów z jego myciem.

Zgodnie z zasadami dobrego montażu minimalna wysokość nad podłogą, na jakiej powinna znajdować się górna krawędź szyby, powinna wynosić 220 cm. Dolna krawędź okna wypada zaś na wysokości 110-140 cm nad podłogą. Przy takim montażu klamka jest zawsze w zasięgu ręki, a mieszkańcy mają dużo światła i widok na przestrzeń za oknem.

Jasne poddasze
Autor: FAKRO Okna umieszczone nisko zapewniają światło i widok na świat, z kolei te zainstalowane wysoko dobrze doświetlają poddasze
warto wiedzieć

Wielkość okien decyduje o tym, ile światła będzie wpadać na poddasze

O tym, ile światła będzie wpadać na poddasze, decyduje wielkość okien. Zgodnie z Warunkami technicznymi stosunek wielkości okien w świetle ościeżnicy do wielkości podłogi pomieszczenia na pobyt ludzi, które ma być doświetlane, powinien wynosić co najmniej 1:8 (w innych pomieszczeniach wystarczy 1:12). Żeby obliczyć powierzchnię przeszkleń potrzebnych do zapewnienia odpowiedniej ilości światła, należy podzielić powierzchnię pomieszczenia przez 8 (lub 12). Uzyskany wynik wskaże, ile metrów kwadratowych powinno stanowić szkło, czyli część przezierna okien. Nie należy tej wielkości mylić z powierzchnią całych okien. Obecnie nie ma z tym problemu, bo stosujemy znacznie większe przeszklenia niż określają to wymogi przepisów prawa. Jeśli poddasze nie mieści tylko sypialni, ale jest przestrzenią, w której spędzamy codziennie wiele godzin, bo mamy tam na przykład pracownię, trzeba pomyśleć o jego bardzo dobrym doświetleniu. Warto wówczas zastosować mniejszy dzielnik, na przykład 7 lub 6, a nawet 5.

Markizy i rolety do okien na poddaszu

Wielu mieszkańców domów z poddaszem użytkowym narzeka, że latem robi się tam bardzo gorąco i jest problem ze schłodzeniem wnętrz. Dlatego zainstalowane tam okna powinny być wyposażone w przesłony, które pozwolą kontrolować ilość ciepła słonecznego przedostającego się do wnętrz wraz ze światłem.

Przeczytaj też:

Latem za gorąco, zimą za zimno. Jak poprawić komfort cieplny na poddaszu? >>>

Najlepsze i najpopularniejsze są rolety zewnętrzne, zarówno do okien na elewacji, jak i na dachu. W pozycji z rozsuniętymi lamelkami w pełni zaciemniają wnętrze i odcinają ciepło. Nieco gorszy efekt chłodzący dają przezierne markizy pionowe albo te przeznaczone na okna dachowe. W pozycji rozwiniętej wpuszczą więcej ciepła niż rolety, ale za to nie zasłaniają widoku za oknem, a w pomieszczeniach nie jest zbyt ciemno.

Spośród przesłon wewnętrznych można wybrać rolety, markizy, żaluzje, plisy. Najbardziej odcinają ciepło rolety zaciemniające, które mają wewnętrzną powierzchnię pokrytą powłoką izolacyjną. W ich wypadku powstaje jednak problem ciemnych wnętrz na poddaszu. Jeśli chcemy tego uniknąć, wybierzmy markizy lub plisy, które można rozsunąć na określonej wysokości okna. W ten sposób można odciąć uciążliwy, ostry strumień światła padający na przykład przez zachodem słońca.

Najbardziej efektywne są przesłony zewnętrzne, ponieważ ograniczają dostęp ciepła do szyb, dzięki czemu mniej nagrzewa się wnętrze domu. Jeśli zastosujemy przesłony wewnętrzne, szyby będą się nagrzewać i przekażą ciepło do pomieszczenia.

Jasne poddasze
Autor: FAKRO Plisy wewnętrzne można ustawić tak, by zasłonić się przed najostrzej padającymi promieniami słońca, ale jednocześnie wpuścić nieco światła
Ekspert radzi
Sławomir Kwarciak, manager okien dachowych FAKRO
Sławomir Kwarciak, manager okien dachowych FAKRO

W jakie wyposażenie okien dachowych warto zainwestować?

Okno dachowe na poddaszu zapewnia dopływ naturalnego światła i świeżego powietrza do pomieszczenia, tworząc komfortowe warunki do życia. To ważne atuty tego rozwiązania potrzebne do zdrowego funkcjonowania. Istnieje jednak wiele dodatkowych opcji, dzięki którym okno zyskuje jeszcze więcej funkcjonalności. Warto przyjrzeć się bliżej możliwościom, które w swojej ofercie prezentuje FAKRO.

Już na etapie montażu dobrze jest pomyśleć o zastosowaniu kołnierza uszczelniającego z dodatkową izolacją Thermo, gwarantującego szczelne osadzenie okna w dachu. Zastosowany w kołnierzu materiał dociepleniowy przylega do ościeżnicy okna, dzięki czemu po zamontowaniu tworzy termoizolacyjną ramę. Kołnierz ogranicza ryzyko powstawania ewentualnych mostków termicznych i strat ciepła oraz poprawia współczynnik przenikania ciepła okna nawet o 15%.

Równie wartym inwestycji jest superenergooszczędny dwukomorowy pakiet szybowy U5 z ciepłą ramką TGI z tworzywa sztucznego. Pakiet ten składa się z trzech szyb hartowanych o grubości 4 mm. Szyby skrajne wykonane są ze szkła niskoemisyjnego. Jego zastosowanie zapewnia oszczędność energii cieplnej, co przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie.

Kolejnym rozwiązaniem znacznie podnoszącym komfort użytkowania okna dachowego jest markiza zewnętrzna. Chroni przed nadmiernym nagrzewaniem pomieszczenia, absorbując promienie słoneczne już przed szybą i emitując ciepło na zewnątrz. Stosując markizę, można obniżyć temperaturę w pomieszczeniu nawet o 10° C. Dzięki zastosowaniu wysokiej jakości materiałów markizy zapewniają także dopływ naturalnego światła, a w ciągu dnia chronią naszą prywatność – z zewnątrz nie widać wnętrza pomieszczenia. 

Murator
Murator nr 9

Autor: archiwum serwisu

Artykuł znajdziecie we wrześniowym numerze Muratora. Ponadto w najnowszym Muratorze przeczytasz między innymi o: instalacji grzewczej, ogrodzeniach, nowych dopłatach do fotowoltaiki, odprowadzaniu spalin z kotła gazowego, systemach alarmowych, projektach domów na szeroką działkę. W magazynie znajdziecie też dodatek specjalny "Wygodne poddasze".

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie