Rolety okienne: zwijane, weneckie, rzymskie, plisy i typu dzień/noc

2019-03-01 16:48

Jakie wybrać rolety okienne? Chcemy przesłaniać okna, by zaciemnić wnętrze, rozproszyć promienie słoneczne czy poprawić bezpieczeństwo. A to tylko niektóre z powodów. Sposób musimy dostosować do naszych potrzeb praktycznych i wymagań aranżacyjnych.

Rolety okienne: zwijane, weneckie, rzymskie, plisy i typu dzień/noc
Autor: Michał Mrowiec, projekt: Bibianna Szyszko-Stein i Agnieszka Stefańska Duże okna powiększają optycznie wnętrze. Ale nieosłonięte z reguły sprawiają, że pomieszczenie przegrzewa się latem. Zaradzą temu osłony, które mogą być jednocześnie ozdobą wnętrza (tu dwa rodzaje rolet rzymskich – rozpraszające światło i zaciemniające)

W oknach polskiego domu sprzed kilkudziesięciu lat wisiały obowiązkowe firanki i zasłony, na letnisku zdarzały się jeszcze staroświeckie drewniane okiennice. Dziś wybór jest nieporównanie większy. Rolety okienne to najbardziej zróżnicowana i popularna grupa przesłon wewnętrznych. Niektóre wyróżniają się trwałością, inne – atrakcyjną ceną. Ofertę producentów można podzielić na dwie główne grupy: montowane wewnątrz domu i po zewnętrznej stronie okna. Funkcje tych rozwiązań różnią się na tyle, że w niektórych budynkach montuje się oba systemy.


Rolety wewnętrzne 


Wahania temperatury i wilgotności w budynku są niewielkie, małe jest też ryzyko mechanicznych uszkodzeń. Dlatego rolety zamontowane w pomieszczeniach nie muszą mieć tak dużej wytrzymałości jak zewnętrzne. Są więc z reguły znacznie tańsze od tych ostatnich. Ich podstawowym zadaniem jest regulacja natężenia światła i zapewnienie prywatności. Dają pożądany cień, mogą też być ozdobą wnętrza, zwłaszcza że różnorodność wzorów i kolorów w tej grupie jest bardzo duża.
 Nie najlepiej natomiast chronią wnętrza przed nagrzewaniem. Wprawdzie odbijają część promieni słonecznych, ale też same pochłaniają energię, a później ją wypromieniowują.

Przeczytaj także:

Rolety okienne: zwijane, weneckie, rzymskie, plisy i typu dzień/noc
Autor: Rafał Lipski, projekt: Ola i Kajetan Hunger Z pracowni Oshi Rolety zwijane doskonale wpisują się w oszczędną nowoczesną aranżację wnętrza, zwłaszcza gdy powtarzają kolor ścian

Jaką roletę wybrać?

Zajmują niewiele miejsca, produkowane są w licznych wzorach, kolorach i wielkościach, także na wymiar. W tradycyjnych modelach rolę tarczy przeciwsłonecznej odgrywa pas tkaniny nawinięty na rolkę i opuszczany od górnej części okna. Cały mechanizm może być widoczny – w roletach wolno wiszących – albo ukryty w kasecie.
 Najczęściej jako tkaniny stosuje się wytrzymałe i łatwe do czyszczenia materiały z impregnowanego poliestru; dostępne są też uszlachetniony len i bawełna. Mogą być one częściowo transparentne, rozpraszające światło albo też zaciemniające pomieszczenie. Te ostatnie zaopatrzone są w boczne prowadnice. Elementy te zapobiegają powstawaniu szczelin i przenikaniu światła. W pomieszczeniach z ekspozycją południową używane są chętnie rolety przeciwsłoneczne ze srebrzystą powłoką. Działają jak zwierciadło – odbijają promienie na zewnątrz i skutecznie obniżają temperaturę we wnętrzu.


Rodzaje rolet wewnętrznych

  • Plisy

Plisy to bardzo praktyczny rodzaj rolet. Składają się z poziomych pasów, które można składać w harmonijkę i odkrywać w ten sposób górną lub dolną część okna – albo obie równocześnie, z przesłoniętym pasem pośrodku. To zaleta cenna szczególnie w gęsto zabudowanych osiedlach. Plisy nadają się też do okien o nietypowych kształtach, trójkątnych czy trapezowych, a także przeszkleń w dachu czy ścian ogrodów zimowych. Wśród plis wyróżniają się tzw. duetki o przestrzennej strukturze przypominającej w przekroju komórki plastra. Minimalna szerokość plis to 20 cm, maksymalna w większości modeli nie przekracza 160 cm.


  • Rolety zwijane, czyli ekranowe

Mimo rozmaitości wzorów mają prostą formę. Osoby szukające szczególnie bogatych efektów mogą zdecydować się na tzw. rolety austriackie. Miękka, połyskliwa tkanina jest w nich marszczona w fałdy i bufy, zwisa dekoracyjnymi draperiami nawet w pełni opuszczona. Niektóre materiały zdobią dodatkowo frędzle, koraliki czy aplikacje.


  • Rolety weneckie

Podniesione rolety weneckie są bardzo dekoracyjne, bo marszczą się i tworzą bufki. Nieco skromniej prezentują się po opuszczeniu – przypominają gładką zasłonę.


  • Rolety rzymskie

Rolety rzymskie są skromniejsze od weneckich. Materiał jest w nich podzielony na poziomie fałdy. Zakładki układają się równo dzięki wzmacniającym je fiszbinom. Ważne są też jakość tkaniny i równo poprowadzone przeszycia, inaczej jeden z krańców rolety będzie niżej niż drugi.


  • Rolety "zebry" – typu dzień i noc

Łączą cechy typowych rolet i żaluzji. Jednolita tkanina jest w nich zastąpiona pasami dwóch materiałów różniących się stopniem przezroczystości. Przesunięcie dwóch warstw zwiększa lub zmniejsza ilość światła wpadającego do pomieszczenia. Gdy transparentne pasy nakładają się, promienie słoneczne przepływają przez szczeliny, a gdy układ jest naprzemienny, w pomieszczeniu robi się ciemno.


warto wiedzieć

Ile kosztują rolety?

Najtańsze rolety można kupić za kilkadziesiąt złotych, np. plisy od 20 zł/m2. Najdroższe za 500 zł/m2 – rozpiętość cen w tej grupie produktów jest ogromna. Producenci oferują też sprzedawane osobno części i tkaniny. Te ostatnie od 5 do 300 zł/m2. Wśród materiałów z górnej półki są między innymi tkaniny z powłoką oczyszczającą powietrze, przeznaczone zwłaszcza dla alergików.


Rolety okienne: zwijane, weneckie, rzymskie, plisy i typu dzień/noc
Autor: Velux Osłony na oknach dachowych to z reguły konieczność. Warto jednak wybrać takie, które oprócz swojej praktycznej funkcji staną się istotnym elementem estetycznym we wnętrzu

Rolety zewnętrzne

Gdy domownikom najbardziej zależy na kontroli temperatury we wnętrzu, najlepszym rozwiązaniem są przesłony montowane po zewnętrznej stronie okna. Promienie nie docierają do pomieszczeń, są pochłaniane i rozpraszane, jeszcze zanim ogrzeją dom. Taki bufor ogranicza potrzebę klimatyzacji. Ruchome elementy dają kontrolę nad nasłonecznieniem wnętrza. Zimą okno jest odsłaniane, co poprawia bilans cieplny budynku i komfort mieszkańców. 
Główną wadą przesłon zewnętrznych jest ich cena. Ze względu na znaczne rozmiary i wagę powinny być zaplanowane na jak najwcześniejszym etapie, jeszcze przed rozpoczęciem budowy. Można je zamontować także na ukończonej elewacji, jest to jednak bardziej skomplikowane, większe jest też ryzyko powstawania mostków termicznych.

Rolety okienne: zwijane, weneckie, rzymskie, plisy i typu dzień/noc
Autor: Velux Osłony na oknach dachowych to z reguły konieczność. Warto jednak wybrać takie, które oprócz swojej praktycznej funkcji staną się istotnym elementem estetycznym we wnętrzu

Rolety natynkowe albo naokienne - ile kosztują?

Coraz częściej w domach instaluje się rolety zewnętrzne, które zapewniają dobrą izolację termiczną, są funkcjonalne i trwałe. Ich głównym elementem jest tzw. pancerz, nazywany też płaszczem. Przesuwa się on w prowadnicach, a wykonany jest z profili aluminiowych wypełnionych wewnątrz pianką poliuretanową. Im grubsza warstwa wypełnienia, tym wyższa izolacyjność akustyczna i termiczna.
 Większość rodzajów rolet trzeba wykonać razem z elewacją. Dotyczy to przede wszystkim modeli podtynkowych. W tym przypadku kaseta ukryta jest w specjalnej wnęce w nadprożu. Po złożeniu roleta jest praktycznie niewidoczna, a rozwinięta bardzo dobrze osłania szybę. 
Podczas modernizacji starych obiektów montuje się raczej rolety natynkowe albo naokienne. Te ostatnie instaluje się we wnęce razem z oknem.
 Specyficznym rodzajem rolet są tzw. refleksole. Funkcje osłony pełni w nich tkanina z włókien poliestrowych pokrytych powłoką PCW. Materiał osadzony jest w aluminiowej konstrukcji. System można montować na zewnątrz i wewnątrz budynku.
 Ceny. Na najtańsze rolety zewnętrzne trzeba przeznaczyć około 150 zł za m2, najdroższe, z wysokiej jakości materiałów i z automatycznym sterowaniem mogą kosztować nawet 2 tys. zł/m2.

Prawdy i mity o oknach

Pytanie 1 z 4
Im większe okno, tym zimniej w domu
Pozostałe podkategorie