Styropian w systemie ETICS - wybieramy materiały termoizolacyjne

2022-04-12 12:09

Bez izolacji termicznej nie ma systemu ociepleń. Płyty styropianowe to najpopularniejszy materiał w systemie ETICS.

ocieplanie domu styropianem
Autor: Piotr Mastalerz Najpopularniejszym materiałem w systemach ociepleń jest styropian. Szare płyty są cieplejsze niż białe

System ociepleniowy ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) polega na oklejeniu ścian materiałem termoizolacyjnym, pokryciu go warstwą zbrojoną, czyli zaprawą, w którą wtapia się siatkę z włókna szklanego, i wykończeniu elewacji tynkiem cienkowarstwowym lub okładziną mocowaną na zaprawę klejową. Dobór komponentów systemu ociepleniowego ETICS może być podyktowany różnymi kryteriami, od estetyki, przez trwałość, po cenę. Ale zawsze bierze się pod uwagę także efekt energetyczny, a właśnie za to odpowiada materiał ociepleniowy. Dlatego materiały termoizolacyjne mają coraz lepszą izolacyjność, czyli niższy współczynnik przewodzenia ciepła lambda. Wybrane płyty styropianowe muszą się nadawać do zastosowania w systemie ETICS - muszą mieć wystarczającą wytrzymałość, bo cienka wyprawa tynkarska wymaga stabilnego podłoża.

Wytrzymałość płyt styropianowych

Decydując się na płyty styropianowe w systemie ETICS, wybieramy te opisane jako Fasada. Takiej informacji trzeba szukać na ich opakowaniu. Warto też sprawdzić kod wyrobu, by upewnić się, jaką wartość ma parametr TR. W przypadku płyt styropianowych ważne jest, by ich wytrzymałość na rozciąganie (oznaczana symbolem TR) była nie mniejsza niż 100 kPa.

Przeczytaj też:

Styropian elewacyjny. Rodzaje i parametry styropianu Fasada >>>

Wyjątek stanowią styropiany objęte większą, niż wymaga norma, kontrolą jakości oraz te, które występują w zestawie do wykonania ocieplenia mającym ocenę techniczną. Mogą one mieć niższą wytrzymałość na rozciąganie, jednak nie mniej niż 80 kPa.

Galeria: płyty styropianowe w systemie ETICS - produkty i ich zastosowanie

Kolor płyt styropianowych w systemie ETICS

W grupie produktów nadających się do zastosowania jako termoizolacja w systemie ETICS znajdziemy płyty styropianowe różniące się kolorem, wielkością i sposobem wykończenia krawędzi. Kolor ma związek z izolacyjnością termiczną, a płyty fasadowe charakteryzują się ʎ = 0,031-0,045 W/(m.K). Najlepszą, czyli najmniejszą lambdę mają szare płyty z dodatkiem grafitu. Aby osiągnąć taki sam efekt izolacyjny przy stosowaniu materiałów różniących się współczynnikiem przewodzenia ciepła, różnica w grubości warstwy ocieplenia może wynosić ponad 5 cm. Ale nawet grubsza warstwa białych płyt może się okazać tańsza niż grafitowych o 20-30% lepszych parametrach, więc cieńszych. Informacji o lambdzie trzeba szukać na etykiecie wyrobu.

Aby promować styropian grafitowy, producenci wprowadzają różne nowinki techniczne, m.in. białą warstwę ochronną. Ma ona chronić ciemną izolację przed nadmiernym absorbowaniem energii cieplnej na nasłonecznionych elewacjach, bo od białej powierzchni promieniowanie się odbija. Dodatkowym atutem tych wyrobów, na który zwracają uwagę producenci, jest to, że podczas montażu ocieplenia nie trzeba korzystać z siatek cieniujących ściany. W tej grupie produktów są płyty z powłoką refleksyjną z białej farby oraz płyty dwuwarstwowe. W tych drugich szary styropian wykończony jest mniej więcej sześciomilimetrową warstwą białego styropianu. Bez obaw o jej zniszczenie można więc usunąć drobne nierówności z fasady.

Chcesz zastosować styropian grafitowy? Przeczytaj też:

  1. Najczęstsze pytania o styropian grafitowy. Odpowiadamy!
  2. Jak poprawnie mocować styropian grafitowy?
  3. Ranking styropianów fasadowych
  4. Jak uchronić się przed odpadaniem płyt?
  5. 6 porad jak kupować styropian
ocieplanie domu szarym styropianem
Autor: KNAUF THERM Żeby przyspieszyć prace, można wybrać płyty w większym rozmiarze, na których oznaczono miejsca układania kleju oraz kołkowania. Można się na nie decydować tam, gdzie podłoże jest równe. Szlifowanie zniszczy ich fakturę

Rozmiary płyt styropianowych w systemie ETICS

Większość płyt ma standardowe wymiary 50 x 100 cm i jest produkowana w wersji z krawędziami prostymi lub frezowanymi. Choć krawędzie frezowane umożliwiają łączenie płyt na zakładkę, co ma minimalizować mostki termiczne na ich połączeniu, to takie płyty wymagają starannie wyrównanego podłoża. Na równym podłożu nie trzeba się obawiać układania płyt o prostych krawędziach - producenci są zobowiązani wykonywać je z dokładnością do 2 mm na długości i szerokości, więc wykonawcy mogą ułożyć je bez widocznych szczelin. Wszystkie szersze szczeliny muszą uzupełnić materiałem izolacyjnym, zazwyczaj wykorzystują do tego niskoprężną piankę poliuretanową. W przypadku ocieplania dużych, a przede wszystkim równych płaszczyzn można rozważyć zakup płyt o wymiarach większych o 30% - 60 x 120 cm. Powstały z myślą o tym, by przyspieszyć prace ociepleniowe, więc poza większą powierzchnią mają wyraźną fakturę, która zwiększa przyczepność do kleju. Większość płyt ma gładką powierzchnię i przed naniesieniem kleju trzeba je przeszlifować. Ale rzadko kiedy naklejone ocieplenie jest tak równe, by od razu można je pokrywać warstwą zbrojoną. Nawet drobne wybrzuszenia wymagają zeszlifowania, żeby nie były widoczne na powierzchni tynku, a taki zabieg w przypadku płyt z wyraźną fakturą jest niewskazany, bo ją niszczy.

Sprawdź, ile wiesz o ocieplaniu domu i materiałach ociepleniowych

Pytanie 1 z 8
Czym nie mocuje się płyt styropianowych do ścian?
Pozostałe podkategorie