Montaż szarego styropianu. Jak uchronić się przed odpadaniem płyt?

2018-09-04 15:48

Szary styropian pozwala nie tylko oszczędzać energię, ale również rozwiązuje problem zbyt grubych ścian. Jednak montaż styropianu grafitowego jest bardziej kłopotliwy od montażu izolacji z białych płyt. Jaki rodzaj styropianu wybrać, aby uniknąć dodatkowych kosztów i uciążliwych kłopotów?

Styropian grafitowy
Autor: Piotr Mastalerz

Izolacja wykonana z szarego styropianu jest znacznie cieńsza od izolacji z popularnych białych płyt. Dzięki temu szary styropian pozwala projektować atrakcyjniejszą bryłę budynku oraz bardziej funkcjonalne wnętrza. Nie wszyscy jednak wiedzą, że montaż ocieplenia wykonanego ze zwykłego szarego styropianu może być źródłem dokuczliwych problemów.

Powodem kłopotów są silne naprężenia termiczne występujące w szarym styropianie. Po przyklejeniu do fasady, wystawiona na słońce szara powierzchnia styropianu bardzo szybko się nagrzewa i może osiągać niebezpiecznie wysokie temperatury. W tym samym czasie druga strona płyty jest chłodzona przez zimny mur. Przegrzanie szarego styropianu oraz duża różnica temperatur między powierzchniami płyty, prowadzą do powstania destrukcyjnych naprężeń odrywających.

W skrajnych przypadkach, skutkiem przegrzania jest wygięcie i odpadanie płyt od fasady. Szczególnie ryzykowne są okresy, kiedy występują duże różnice temperatur między dniem a nocą.

Montaż szarego styropianu - wskazówki

Aby uchronić się przed odpadaniem płyt z szarego styropianu, konieczne jest zapewnienie odpowiednich warunków podczas montażu. Szary styropian, w porównaniu z białym, ma bardziej śliską powierzchnię i mniejszą przyczepność. Dlatego warto zacząć od przeszlifowania i odpylenia płyt. Tę samą czynność powinno się wykonać z drugiej strony przed przyklejeniem siatki.

Znaczenie ma również jakość użytego kleju. Nie warto oszczędzać i lepiej kupić produkt zalecany przez producenta naszego systemu ociepleń. Jeśli nie korzystamy z systemu, bezpieczniej będzie użyć kleju przeznaczonego do siatki i styropianu. Będzie on mocniejszy od kleju dedykowanemu wyłącznie styropianom.

Nie można zapomnieć też o prawidłowej technice przyklejania płyt – obwodowo-punktowej (pot. „na ramkę i placki”). Po nałożeniu kleju, powinien on zajmować co najmniej 40% powierzchni płyty. Błędna technika przyklejania (wyłącznie na „placki”) może powodować odpadanie każdych płyt, nie tylko tych grafitowych.

Ochrona szarego styropianu

Jednak najważniejszy punkt pracy z styropianem grafitowym to jego ochrona przed nadmiernym nasłonecznieniem. Jest to zarówno ważne na etapie składowania materiału, jak i samego montażu. Jeśli przykleimy do ściany nagrzany styropian, to gdy temperatura spadnie, płyty się skurczą i nie będą do siebie przylegać. Kontakt z zimną ścianą może również spowodować wyginanie się płyt, a w konsekwencji ich odpadnięcie.

Jeśli z kolei styropian będzie składowany w odpowiednich warunkach, ale wystawimy elewację na bezpośrednie działanie słońca, wtedy płyty będą się rozszerzać i rozpychać, co również może doprowadzić do ich odpadnięcia. Dlatego styropian grafitowy powinien być przechowywany w miejscu nienasłonecznionym, a elewacja, którą ocieplamy, powinna być osłonięta.

W odpowiedzi na te problemy, na rynku pojawiły się już styropiany zespolone. Są one pokryte cienką białą warstwą, której celem jest odbijanie promieni słonecznych. Przekłada się to na uproszczenie składowania i montażu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie