Jak poprawnie mocować styropian grafitowy? Ocieplenie bez błędów

2022-07-12 12:11

Styropian o barwie grafitowej jest najcieplejszym z produkowanych obecnie styropianów przeznaczonych do izolacji ścian. Jest też najciemniejszym z takich materiałów i to rodzi pewne niebezpieczeństwa. Podpowiadamy, jak ich uniknąć

Styropian grafitowy
Autor: Termo Organika O szarym styropianie można śmiało powiedzieć, że zawojował rynek ociepleń, choć jest nieco droższy od białego. Zapewnia bowiem lepszą izolacyjność cieplną przy zachowaniu tej samej grubości warstwy

Styropian grafitowy jest dziś oferowany przez wielu producentów. Stało się tak dlatego, że klienci poszukują materiałów izolacyjnych o lepszych parametrach niż styropian standardowy biały bądź nakrapiany. Styropian grafitowy ma korzystny, niski współczynnik przewodzenia ciepła λ wynoszący 0,031- 0,033 W/(m.K), podczas gdy biały osiąga wartość λ na poziomie 0,035- 0,045 W/(m.K). Możliwości stosowania styropianu grafitowego są dość szerokie – nadaje się nawet na fundamenty, podłogi na gruncie, stropy, dachy płaskie i skośne. Produkowana była nawet wersja do ocieplania między krokwiowego. Najczęściej jednak w formie ocieplenia trafia na ściany zewnętrzne. Niestety, wielu wykonawców traktuje go identycznie jak odmianę białą i nie bierze pod uwagę tego, że styropian grafitowy w pewnych sytuacjach wymaga specjalnego traktowania.

Błędy przy mocowaniu styropianu grafitowego

Ciemna barwa styropianu grafitowego sprawia, że w upalne dni nagrzewa się on zdecydowanie bardziej niż biały. Potwierdzają to m.in. zdjęcia wykonywane kamerą termowizyjną. Grafitowy dodatek gwarantuje mu lepszą izolacyjność, ale może też doprowadzić do tego, że ulegnie zdeformowaniu w wyniku oddziaływania wysokiej temperatury. Jeżeli prowadzimy prace ociepleniowe w chłodne dni, ryzyko takie jest minimalne, narasta wraz ze zbliżaniem się sezonu letniego.

Zobacz też: Styropian grafitowy. Czy takie ocieplenie domu się opłaca? Porównujemy właściwości i ceny

Aby rozpoczął się proces wytapiania powierzchni styropianu grafitowego, wystarczy około 5 minut bezwietrznej pogody i silnego słońca. Wytapianie rozpoczyna się w temperaturze 80-85°C. Do takiego właśnie poziomu słońce jest w stanie rozgrzać grafitowe płyty. Czym będzie skutkować przegrzanie? Spodziewajmy się wielu kłopotów z tym związanych. Przyklejone płyty mogą się odrywać od podłoża, nadtapiać, zanim wykonawcy zdążą wykonać tak zwaną warstwę zbrojoną, czy też odkształcać już po przyklejeniu. Często wykonawcy widząc, że dzieje się coś złego, wolą jak najszybciej przejść do kolejnych etapów prac, żeby ukryć uszkodzenia pod warstwą zaprawy podkładowej i tynku. Niestety, one i tak dadzą o sobie znać. Problemy te możemy wyeliminować, o ile wykonawcy będą się właściwie obchodzić z styropianem grafitowym i mocować go z zachowaniem pewnych zasad.

Styropian grafitowy
Autor: Swisspor Pomiary wykazały, że na skutek przegrzania przymocowany szary styropian się wygina i powstaje siła odrywająca dochodząca do 154 N

Właściwe przechowywanie szarego styropianu

Gdy kupujemy styropian letnią porą, dokładnie obejrzyjmy paczkę po paczce, żeby sprawdzić, czy materiał w żadnym miejscu nie uległ deformacji. Taka ewentualność może wchodzić w grę, jeśli sprzedawca magazynował go pod chmurką i nagle nadeszły silne upały (na przykład podczas weekendu). Miejmy to na uwadze również wtedy, gdy styropian trafi już na naszą działkę. Paczki umieśćmy w takim miejscu, żeby nie były wystawione na promieniowanie słoneczne. W miejscu zacienionym będą bezpieczne. Stamtąd powinny być transportowane wprost na miejsce docelowe.

Galeria zdjęć: styropian grafitowy opinie

Jak przyklejać styropian grafitowy

Gdy słupek rtęci wskazuje temperaturę powyżej 18oC, a my musimy ocieplać dom, trzeba się do tego właściwie przygotować. Na rusztowaniach muszą wtedy zawisnąć siatki ochronne zabezpieczające przed słońcem i wiatrem. Dzięki nim ostre promienie słoneczne nie zdeformują styropianu grafitowego. Musimy jednak spełnić jeden ważny warunek – między ich pasami nie może być żadnych przerw. Drugą kwestią jest dobór właściwego kleju do styropianu i sposobu mocowania płyt. Klej jest składnikiem konkretnego systemu ociepleń. Nie powinno się go wymieniać na inny, choćby z tej racji, że złamiemy w ten sposób umowę gwarancyjną. Trzeba więc poszukać systemu, który jest przystosowany do grafitowej termoizolacji. Musi być to wyraźnie wskazane w jego karcie technicznej bądź aprobacie technicznej. Sposób nanoszenia kleju też powinniśmy skontrolować. Najlepiej, gdyby był rozprowadzany po całej spodniej powierzchni płyt, choć zwiększa to jego zużycie. W ostateczności wykonawcy mogą nanosić kilka placków w części centralnej i robić obramowania po obwodzie, blisko krawędzi płyty. Same placki to zdecydowanie za mało. Jeszcze przed kołkowaniem, gdy klej już wystarczająco zwiąże, styropian grafitowy trzeba powierzchniowo przeszlifować, niwelując w ten sposób drobne nierówności.

Styropian grafitowy
Autor: Paweł Krause Szpary między płytami mogą być jednym z objawów naprężeń wywołanych wysoką temperaturą

Kołkowanie styropianu grafitowego

Dodatkowe mocowanie płyt kołkami w przypadku izolacji ze styropianu i budynków jedno- lub dwukondygnacyjnych nie zawsze jest konieczne. Błędny jest również pogląd, że kołkowanie stanowi jakiekolwiek zabezpieczenie szarego styropianu przed przegrzewaniem i jego konsekwencjami. Największe zagrożenie awarią to okres od przyklejenia płyt do wykonania tak zwanej warstwy zbrojonej, czyli podkładu tynkarskiego wzmocnionego siatką. Ze względu na mniejszą przyczepność kleju w początkowym okresie kołkowanie powinniśmy przeprowadzić nie wcześniej niż po trzech dniach od przymocowania płyt. Do tego czasu wysoka temperatura może dokonać spustoszenia.

Styropian biały czy szary?

Z problemem nagrzewania się grafitowych płyt zmierzyli się niektórzy producenci styropianu. Aby uczynić ten materiał bardziej odpornym na błędy wykonawcze, postanowili wytwarzać go także w wersji z jasną wierzchnią płaszczyzną płyt. Nie tracąc nic na izolacyjności termicznej, ograniczyli tym samym problem silnej absorbcji ciepła przez ciemną warstwę izolacyjną. Biel zapewnia na przykład cienka warstewka zwykłego styropianu, fabrycznie połączona z grafitową płytą. Innym rozwiązaniem jest powłoka antyrefleksyjna nakładana z jednej strony na płyty na etapie produkcji. Powoduje ona odbijanie promieni słonecznych i znacznie ogranicza nagrzewanie styropianu. Możliwe jest także samodzielne malowanie płyt na biało odpowiednio dobraną farbą, która ma wystarczającą przyczepność do polistyrenu. 

Sprawdź też: Koszty ocieplenia domu. Ile zapłacimy za wełnę mineralną i styropian do ocieplenia ścian, dachu i stropu domu?

Styropian grafitowy
Autor: Paweł Krause Nadtopienia na fasadzie oznaczają, że w termoizolacji nastąpiły duże naprężenia i płyty się odspoiły od ścian
Warto wiedzieć

Czy styropian grafitowy jest zdrowy?

Styropian z grafitem, jak każdy produkt budowlany, który szybko podbił rynek, doczekał się mitów na swój temat. Spotkać się można na przykład z kuriozalną opinią, że jest to materiał radioaktywny, którego promieniotwórczość wynika z zastosowania do produkcji pyłów lub sadzy pochodzących z kominów fabrycznych. Przypomina to burzliwą dyskusję, którą żyła branża budowlana w latach 90., dotyczącą betonu komórkowego. Wtedy faktycznie niektórzy jego producenci używali jako wypełniacza różnych pyłów, nie zawsze wiadomego pochodzenia. Styropian to jednak nie beton. Z technologicznego punktu widzenia łączenie polistyrenu z pyłami byłoby trudne. Nie miałoby to także żadnego uzasadnienia. Specyficzna barwa to rezultat dodatku tak zwanych substancji atermicznych – grafitu lub związków aluminium, które nie są radioaktywne, a izolacja wykonana z grafitowego styropianu w żaden sposób nie szkodzi naszemu zdrowiu.

Ocieplenie ścian kompletnym systemem z grafitowym styropianem Termo Organika
Autor: Termo Organika

Styropian - prawda czy mit?

Pytanie 1 z 3
Szary styropian jest cieplejszy niż biały
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie