| muratordom.pl » Wnętrza » Pokoje dzienne, jadalnie » Nowoczesna jadalnia między kuchnią a salonem. Praktyczna aranżacja jadalni

Nowoczesna jadalnia między kuchnią a salonem. Praktyczna aranżacja jadalni

Nowoczesna jadalnia jest najczęściej częścią otwartej strefy dziennej, dlatego też aranżacja jadalni powinna być zharmonizowana z kuchnią i salonem. Jak wykończyć i zaaranżować nowoczesną jadalnię, by stała się sercem domu, a zarazem ulubionym miejscem całej rodziny? Zobacz ciekawą aranżację współczesnej jadalni.

Położenie nowoczesnej jadalni pomiędzy kuchnią i salonem ma wiele atutów. Jest to rozwiązanie wygodne – gotowe potrawy można przynieść wprost z kuchni i postawić na stole. Bliskość kuchni sprawia również, że osoba przygotowująca posiłek nie traci kontaktu z domownikami siedzącymi przy stole w jadalni. W rodzinie, gdzie są małe dzieci, jadalnia jest ważnym miejscem. Właścicielom domu, w którym znajduje się prezentowana jadalnia, bardzo zależało na tym, by była ona funkcjonalnie usytuowana, wygodnie skomunikowana z kuchnią i salonem, a także by tworzyła atrakcyjną część strefy dziennej.

Rozwiązanie zaproponowane przez projektantką okazało się optymalne: jadalnia została umieszczona w narożniku otwartej przestrzeni, w której znajdują się także salon i kuchnia. Jest doskonale doświetlona światłem naturalnym. Takie rozwiązanie ma jeszcze jeden atut. Ponieważ w jadalni brakuje miejsca na komodę lub kredens, gdzie trzyma się obrusy i zastawę, ich funkcje przejęły łatwo dostępne meble kuchenne i pokojowe.

Nowoczesna jadalnia na granicy stref

Połączenie jadalni z otwartą kuchnią bywa ryzykowne, jeżeli goście przy stole mogą dostrzec panujący w niej bałagan. U właścicieli tej jadalni otwarta kuchnia jest niewidoczna – stół jest od niej oddzielony barkiem, który zasłania kuchenny rozgardiasz. Dzięki takiemu połączeniu wnętrze jest bardziej okazałe i przestronne.

Wybierając takie rozwiązanie, należy jednak pamiętać, że jest ono zobowiązujące. Dlatego kuchnię w domu naszych inwestorów wykończono materiałami wysokiej jakości. Jadalnia, chociaż wyodrębniona, jest jednocześnie zintegrowana z salonem – przestrzeni nie dzieli zabudowany mebel, ścianka ani materiał posadzkowy. Takie rozwiązanie sprzyja życiu rodzinnemu i towarzyskiemu. Daje też większą swobodę w aranżacji – łatwiej przystosować wnętrze do aktualnych potrzeb. Wystarczy jedynie przesunąć meble wypoczynkowe w salonie, by niewielka na co dzień jadalnia pomieściła licznych biesiadników.

Aby połączyć jadalnię z salonem w sposób naturalny, podciąg zaznaczający podział ukryto w stropie. Elementem podkreślającym wspólnotowy charakter przestrzeni są też okna otwierające jadalnię na południe i zachód – takie same jak w salonie. Aby spotęgować wrażenie obecności ogrodu w jadalni, okna umieszczono na wysokości 50 cm ponad podłogą. Dzięki temu siedząc przy stole, można cieszyć oczy zielenią trawy i krzewów.

Posadzka w jadalni ponad podziałami

Elementem łączącym jadalnię z salonem jest posadzka. Na podłogach ułożono dębowe deski. Stąpając po nich, czuje się drewno, jego naturalność i usłojenie. Ponieważ jest ciepłe w odbiorze, grzeje stopy, gdy siedzimy przy stole, a przesuwanie krzeseł po drewnie odbywa się ciszej niż po płytkach ceramicznych. W domu, gdzie są małe dzieci, ważne, by posadzkę łatwo było odnawiać. Dlatego deski zostały zaolejowane. Gdy pojawią się na nich rysy, będzie można je usunąć samodzielnie. Podłogę w kuchni wykończono dużymi płytkami jasnego gresu.

Wystrój nowoczesnej jadalni

Wybierając stół do jadalni, inwestorzy postawili na wygodę – na co dzień może przy nim zasiąść 8 osób, umożliwia rozsunięcie blatu lub wygodne dostawienie do niego innego stołu. Stół z ciemnego drewna jest dopasowany do stolarki okiennej i kuchennej zabudowy. Takie drewno jest eleganckie, a zarazem daje optyczne poczucie mocnego osadzenia mebla we wnętrzu.

Prosta, zgeometryzowana forma stołu wpisuje się w nowoczesny styl wnętrza i konsekwentnie powtarza formy prostopadłościenne występujące we wszystkich elementach wyposażenia i wykończenia wnętrza. Krzesła są wyściełane, choć bez podłokietników – są wygodne, a przy tym zajmują mniej miejsca.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Aranżacja salonu w nowym wydaniu. Prosty sposób...

Ten salon przed metamorfozą nie wyróżniał się niczym szczególnym. Dzięki drobnym zmianom aranżacja nabrała...

Domowa biblioteka na 15 sposobów. GALERIA

Domowa biblioteka powinna harmonizować ze stylem wnętrza. Nie mniej ważna jest jej funkcjonalność. Zobacz 15...

Praktycznie i efektownie, czyli jak nowocześnie...

Ogniskiem każdego domu jest salon. Spędzamy w nim dużą część naszego czasu, musi więc być jednocześnie...

Jak urządzić salon? Zaprojektuj ładny i wygodny...

Współcześnie salon lub pokój dzienny -  miejsce, w którym odpoczywasz i przyjmujesz...

Wystrój kuchni połaczonej z salonem. W roli...

Nie macie pomysłu, jak urządzić salon? Zobaczcie wystrój kuchni połaczonej z salonem. To, co przykuwa...

Projekt salonu. Jak powinien wyglądać wygodny...

Salon to miejsce, w którym będziesz wypoczywać, spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi. Projekt...