| muratordom.pl » Wnętrza » Pokoje dzienne, jadalnie » Nowoczesna jadalnia między kuchnią a salonem. Praktyczna aranżacja jadalni

Nowoczesna jadalnia między kuchnią a salonem. Praktyczna aranżacja jadalni

Nowoczesna jadalnia jest najczęściej częścią otwartej strefy dziennej, dlatego też aranżacja jadalni powinna być zharmonizowana z kuchnią i salonem. Jak wykończyć i zaaranżować nowoczesną jadalnię, by stała się sercem domu, a zarazem ulubionym miejscem całej rodziny? Zobacz ciekawą aranżację współczesnej jadalni.

Położenie nowoczesnej jadalni pomiędzy kuchnią i salonem ma wiele atutów. Jest to rozwiązanie wygodne – gotowe potrawy można przynieść wprost z kuchni i postawić na stole. Bliskość kuchni sprawia również, że osoba przygotowująca posiłek nie traci kontaktu z domownikami siedzącymi przy stole w jadalni. W rodzinie, gdzie są małe dzieci, jadalnia jest ważnym miejscem. Właścicielom domu, w którym znajduje się prezentowana jadalnia, bardzo zależało na tym, by była ona funkcjonalnie usytuowana, wygodnie skomunikowana z kuchnią i salonem, a także by tworzyła atrakcyjną część strefy dziennej.

Rozwiązanie zaproponowane przez projektantką okazało się optymalne: jadalnia została umieszczona w narożniku otwartej przestrzeni, w której znajdują się także salon i kuchnia. Jest doskonale doświetlona światłem naturalnym. Takie rozwiązanie ma jeszcze jeden atut. Ponieważ w jadalni brakuje miejsca na komodę lub kredens, gdzie trzyma się obrusy i zastawę, ich funkcje przejęły łatwo dostępne meble kuchenne i pokojowe.

Nowoczesna jadalnia na granicy stref

Połączenie jadalni z otwartą kuchnią bywa ryzykowne, jeżeli goście przy stole mogą dostrzec panujący w niej bałagan. U właścicieli tej jadalni otwarta kuchnia jest niewidoczna – stół jest od niej oddzielony barkiem, który zasłania kuchenny rozgardiasz. Dzięki takiemu połączeniu wnętrze jest bardziej okazałe i przestronne.

Wybierając takie rozwiązanie, należy jednak pamiętać, że jest ono zobowiązujące. Dlatego kuchnię w domu naszych inwestorów wykończono materiałami wysokiej jakości. Jadalnia, chociaż wyodrębniona, jest jednocześnie zintegrowana z salonem – przestrzeni nie dzieli zabudowany mebel, ścianka ani materiał posadzkowy. Takie rozwiązanie sprzyja życiu rodzinnemu i towarzyskiemu. Daje też większą swobodę w aranżacji – łatwiej przystosować wnętrze do aktualnych potrzeb. Wystarczy jedynie przesunąć meble wypoczynkowe w salonie, by niewielka na co dzień jadalnia pomieściła licznych biesiadników.

Aby połączyć jadalnię z salonem w sposób naturalny, podciąg zaznaczający podział ukryto w stropie. Elementem podkreślającym wspólnotowy charakter przestrzeni są też okna otwierające jadalnię na południe i zachód – takie same jak w salonie. Aby spotęgować wrażenie obecności ogrodu w jadalni, okna umieszczono na wysokości 50 cm ponad podłogą. Dzięki temu siedząc przy stole, można cieszyć oczy zielenią trawy i krzewów.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Posadzka w jadalni ponad podziałami

Elementem łączącym jadalnię z salonem jest posadzka. Na podłogach ułożono dębowe deski. Stąpając po nich, czuje się drewno, jego naturalność i usłojenie. Ponieważ jest ciepłe w odbiorze, grzeje stopy, gdy siedzimy przy stole, a przesuwanie krzeseł po drewnie odbywa się ciszej niż po płytkach ceramicznych. W domu, gdzie są małe dzieci, ważne, by posadzkę łatwo było odnawiać. Dlatego deski zostały zaolejowane. Gdy pojawią się na nich rysy, będzie można je usunąć samodzielnie. Podłogę w kuchni wykończono dużymi płytkami jasnego gresu.

Wystrój nowoczesnej jadalni

Wybierając stół do jadalni, inwestorzy postawili na wygodę – na co dzień może przy nim zasiąść 8 osób, umożliwia rozsunięcie blatu lub wygodne dostawienie do niego innego stołu. Stół z ciemnego drewna jest dopasowany do stolarki okiennej i kuchennej zabudowy. Takie drewno jest eleganckie, a zarazem daje optyczne poczucie mocnego osadzenia mebla we wnętrzu.

Prosta, zgeometryzowana forma stołu wpisuje się w nowoczesny styl wnętrza i konsekwentnie powtarza formy prostopadłościenne występujące we wszystkich elementach wyposażenia i wykończenia wnętrza. Krzesła są wyściełane, choć bez podłokietników – są wygodne, a przy tym zajmują mniej miejsca.

Przykładowe projekty wnętrz salonów. GALERIA 9 projektów

Salon, jako najważniejsze miejsce w domu, pełni wiele funkcji i zaspokaja potrzeby wszystkich...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Kanapy i sofy: meble wypoczynkowe do salonu....

Kanapa to obok stołu najważniejsze meble w salonie. Wybieramy kanapy i sofy: sprawdź jak umeblować salon....

Dom przyjazny alergikom

Zdrowe tynki, sprawna wentylacja, czysta klimatyzacja, bezpieczne farby i materiały wykończeniowe. Zobacz,...

Panele podłogowe imitujące naturalny kamień....

Panele podłogowe od lat cieszą się dużą popularnością. Do złudzenia przypominają naturalne materiały...

Różowy salon - 8 pomysłów na inspirujące...

Marzy ci się różowy salon - bardzo romantyczny albo wprost przeciwnie: nieco drapieżny? Jeśli podoba Ci się...

Metamorfoza wnętrz, czyli jak przerobić PRL-owski...

Przed metamorfozą było to typowe PRL-owskie wnętrze - najmniej reprezentacyjne pomieszczenie w mieszkaniu. Po...