Kanapa w dobrym towarzystwie, czyli sprytnie otoczona przydatnymi i ładnymi rzeczami

2023-03-28 6:41

Kochasz relaks i pogaduchy na sofie? Zobacz, jak sprawić, by czas spędzany z bliskimi lub w pojedynkę był jeszcze przyjemniejszy. Dodatkowe siedziska, stoliki główne, boczne i pomocnicze oraz klimatyczne dodatki zapewnią maksymalny komfort – trzeba tylko wybrać odpowiednie i sprytnie nimi "obudować" kanapę!

Sprytne patenty na komfortową strefę relaksu – lekkie meble w dowolnej konfiguracji
Autor: IKEA Gdy miejsca jest niewiele, liczy się pomysł. W propozycji IKEA mamy nie tylko wizualnie lekkie meble: sofa Klippan, stolik Gladom i ułożone piętrowo stołki Alseda, z włókna bananowego. Jeszcze krzesło, fotel i poduszki dla wygody. Jutowy dywan jasno określa strefę relaksu – jest miło i funkcjonalnie: w każdej chwili można przesunąć stolik, gazetnik, a wyplatane stołki potraktować jako podnóżek lub dodatkowy stolik...

Spis treści

  1. Kanapa idealnie wybrana
  2. Kanapa w salonie – galeria sprytnych patentów na komfortową strefę relaksu
  3. Kanapa do dużego i małego mieszkania
  4. Rady dekoratora wnętrz

Kanapa idealnie wybrana

Sofę dobieramy, kierując się potrzebami praktycznymi, które zależą od tego, ilu jest domowników, jaki mamy metraż, czy lubimy zapraszać gości itp. Kupujemy więc małą, dużą, z funkcją spania, model narożny lub modułowy. Ważne jest też to, by kanapa wpisywała się w wystrój i go podkreślała. Pójdźmy jednak krok dalej: dodajmy… drugą sofę, fotele, podnóżki, stoliki, pomocniki i lampy. Blisko podstawowego siedziska mogą też znaleźć się konsolka czy komoda. Warto zadbać o te dodatki, bo dzięki nim powstanie idealne miejsce wypoczynku…

Kanapa w salonie – galeria sprytnych patentów na komfortową strefę relaksu

Kanapa do dużego i małego mieszkania

Jeśli przestrzeń jest duża, wzbogacanie kanapy o dodatkowe meble i akcesoria jest proste i daje szerokie pole do popisu. Możesz ustawić dwie, trzy sody sofy naprzeciw lub obok siebie pod kątem prostym albo wybrać ogromny narożnik. Dostawienie stolików też nie będzie problemem.

Jeśli metraż nie rozpieszcza,wystarczy sofa i fotel obok. Jeżeli zaś salon to raczej salonik – trzeba się trochę pogimnastykować. Dobrym rozwiązaniem będą wtedy np. podnóżek, który może pełnić funkcję stolika, dwa, trzy kawowe stoliki chowane jeden w drugi (wysuwane tylko w razie potrzeby), składane stoliki tace, stoliki nakładane na oparcie sofy, lampa podłogowa lub kinkiet o ruchomym ramieniu pozwalającym na swobodne kierowanie światłem. Fotel lub fotele powinny być lekkie lub na kółkach, by łatwo było je przestawiać.

Rady dekoratora wnętrz

  • Dobierz rozmiar sofy i stolików – w wielkim salonie meblowym kanapa, stolik czy lampa wydają się mniejsze niż w rzeczywistości! Kupując je, należy wziąć pod uwagę wielkość pokoju – zbyt duże, masywne przytłoczą wnętrze. Jeśli jest ono niezbyt przestronne, wybierz siedziska na lekkich nóżkach, z niezbyt wysokimi oparciami i raczej węższymi podłokietnikami.
  • Obicie kanapy i fotela czy podnóżka nie musi być takie samo. Łącz siedziska np. w różnych kolorach albo materiałach, np. w ekoskórze i welurze. Faktury też zdobią!
  • Chcesz stworzyć strefę relaksu po środku pokoju? Dobry pomysł, ale pamiętaj, by mebel większy, cięższy wizualnie lub ciemniejszy ustawić bliżej ściany, a fotel czy drugą, mniejszą lub jaśniejszą sofkę wysunąć ku środkowi pomieszczenia.
  • Jako wysoki stolik pomocnik sprawdzi się taboret czy słupek do kwiatów. Trzeba tylko trochę farby…
  • Moda na drewno organiczne trwa! Zrób więc stolik z pięknego plastra drewna albo pieniek nakryj hartowanym szkłem. Wolisz coś bardziej tradycyjnego? Skróć nogi stołowi jadalnianemu – idealny będzie okrągły lub owalny.
  • Obicie kanapy i fotela czy podnóżka nie musi być takie samo. Łącz siedziska np. w ekoskórze i welurze. Faktury też zdobią!