Jak urządzić salon połączony z kuchnią. Kuchnia, jadalnia i miejsce wypoczynku w jednym

2020-12-11 13:12

Salon połączony z kuchnią i jadalnią, a właściwie wstawienie kuchni do salonu, to sposób na efektywniejsze wykorzystanie przestrzeni. Takie wnętrze jest efektowne, a jednocześnie zajmie mniej miejsca niż osobne pomieszczenia.

Salon połączony z kuchnią
Autor: Małgorzata Góra W otwartej części dziennej wyspa oddzieliła kuchnię od jadalni. Z kolei salon utworzono w kameralnej przestrzeni uzyskanej dzięki ścianie z biokominkiem

Salon połączony z kuchnią

Otwarty pokój dzienny to także szansa na pełniejsze uczestnictwo mieszkańców w życiu rodzinnym i towarzyskim. Do niedawna głównym problemem były zapachy, to one zamykały w kuchni członka rodziny przygotowującego posiłki. Na pomoc projektantom przyszła technologia. Pojawiły się nowoczesne okapy o dużej sprawności – od tradycyjnych form mocowanych do sufitu, przez wysuwające się z blatu (te, niestety, zajmują dużą przestrzeń pod szafką) albo wysuwające się z sufitu podwieszonego, aż po udające ozdobną lampę lub inny obiekt dekoracyjny. Również przyjazna estetyka urządzeń kuchennych oraz ich cichsza praca dają nowe możliwości projektowe, a tym samym pozwalają lepiej gospodarować przestrzenią salonu połączonego z kuchnią.

3 pomysły na salon połączony z kuchnią

Można wyodrębnić trzy typy funkcjonowania kuchni w salonie:

  1. kuchnia, która udaje, że jej nie ma. Sprzęty AGD są w niej ukryte na przykład w ścianie przypominającej mebel wolno stojący. Materiały wykończeniowe (forniry lub lakiery) zastosowane na drzwiach i meblach są tego samego rodzaju i mają taki sam kolor co w salonie. Nawet podłoga nie jest wyróżniona w żaden sposób.
  2. kuchnia „szczera”, z właściwą dla tego miejsca ceramiką lub kamieniem na podłodze, z widocznymi urządzeniami AGD, blatem kuchennym i okapem nad kuchnią. W tym rozwiązaniu często rezygnuje się z szafek wiszących. Ściana robocza przy blacie potraktowana jest wtedy artystycznie. Takim rozwiązaniom często towarzyszą wyspy wolno stojące.
  3. kuchnia tradycyjna, w pełni wyposażona, umieszczona zwykle w jakiejś niszy, tak by nie była widoczna jej część robocza. Taka kuchnia może mieć różne odmiany. Blat roboczy nie musi przylegać do wykafelkowanej ściany. Można go ustawić na tle ściany szklanej, a nawet przeziernej, a szafki mocować do sufitu.

Wyspa w salonie połączony w kuchnią

W Salon połączonym z kuchnią często spotyka się wyspę kuchenną, która łączy funkcję stołu roboczego z elementami kuchennej technologii. Gdy się na nią decydujesz, najlepiej jest dążyć do zunifikowania przestrzeni. Jest na to wiele sposobów. Można zrobić jednolite podłogi, np. nowatorskie, wylane z żywicy epoksydowej lub poliuretanowej, malowane na dowolny kolor. Jeżeli chcesz zrobić podłogi drewniane, najlepiej użyć gatunków drewna wykorzystywanych do budowy statków. Muszą być tłuste, odporne na częste zmywanie. Dobrze się sprawdzają również wielkoformatowe płyty ceramiczne. Kolejnym sposobem na urządzenie salonu połączonego z kuchnią jest zastosowanie niewielu rodzajów materiałów wykończeniowych oraz upodobnienie tych w kuchni do tych z salonu. Pomaga budowanie przeziernych ścian/regałów (o ile to możliwe w przejściach czy holach, przez które można spojrzeć dalej) oraz korzystanie z powierzchni odbijających, takich jak lustra lub okładziny szklane, pleksi, poliwęglany.

Blat i hokery

Mocnym akcentem porządkującym przestrzeń salonu połączonego z kuchnią jest zintegrowana z zabudową kuchenną wyspa z blatem do jedzenia. Do niedawna szafki kuchenne stojące na podłodze miały standardowo wysokość 85 cm. To się zmieniło. Wysokość ta wynosi teraz 90 cm i w związku z tym blat do jedzenia również ma wysokość 90 cm, co wymusza używanie hokerów (stołków barowych) o wysokości około 60 cm. Minimalna zalecana odległość hokerów od ścian lub innych elementów wyposażenia to również 90 cm. Rozwiązanie to nie jest polecane, jeżeli w rodzinie są małe dzieci. W tej sytuacji lepiej zrobić wyspę połączoną z zabudową kuchenną o obniżonej wysokości blatu.

Miejsca na wyspę w salonie połączonym z kuchnią

Wyróżnia się następujące ustawienia wysp w salonie:

  • wyspa, która jest domknięciem kuchni (głównie ze względu na utrudnienie dzieciom dostępu do potencjalnie niebezpiecznego rejonu mieszkania). Najczęściej ustawia się ją prostopadle do ciągu kuchennego (w kształcie litery L). W małych przestrzeniach siedzisz wtedy tylko od strony salonu. W większych można siedzieć po obu stronach. W obu wypadkach należy zachować minimalną odległość blatu roboczego od blatu stołu (mniej więcej 90 cm). Chodzi o to, by mieć swobodny dostęp do urządzeń kuchennych;
  • wyspa ustawiona równolegle do ciągu kuchennego. To rozwiązanie jest stosowane chętnie w większych przestrzeniach;
  • połączenie dwóch wariantów – wyspy i osobno funkcjonującego stołu jadalnianego.

Salon połączony z jadalnią

Ze względu na zachodzące obecnie zmiany stylu życia projektowanie osobnego pomieszczenia na jadalnię jest już dziś rzadkością. Jadalnia może funkcjonować jako fragment przestrzeni dziennej. Wokół stołu należy pozostawić wolną przestrzeń (szerokości minimum 90 cm).

Przeczytaj też:

Wybieramy stoły do salonu, kuchni i jadalni >>>

Najmniejszy wygodny stół to prostokąt o wymiarach 130 x 70 cm. Jeśli masz więcej miejsca, polecamy stoły szersze. Przy szerokości 110 cm oprócz talerzy położonych przed siedzącym bez trudu zmieszczą się na środkowym pasie stołu półmiski z potrawami. Długość stołu może być dowolna. Jeżeli chcesz posadzić wygodnie 10-12 osób, polecamy 270 cm (przy szerokości 110 cm). Zastosowanie stołu prostokątnego daje więcej możliwości jego ustawienia. Może stać swobodnie, przyklejony krótszym bokiem do ściany lub mebla albo dłuższym bokiem do ściany lub mebla. Stół okrągły wymaga przestrzeni z każdej strony.