Jaki jest modny kolor ścian do salonu? Mamy 16 pomysłów na salon w modnych kolorach

2024-01-15 19:36

Jeżeli czeka cię malowanie ścian w salonie i zastanawiasz się, na jak kolor ścian się zdecydować, zobacz przykładowe aranżacje wnętrza. Prezentujemy zdjęcia salonów w różnych kolorach. Jaki jest modny kolor ścian do salonu? Sprawdź też, jak kolor wpływa na nastrój? Który działa uspokajająco, a który pobudza do działania?

Spis treści

  1. Trudny wybór: kolory ścian w salonie
  2. Jaki jest modny kolor ścian do salonu? 16 inspiracji - zdjęcia
  3. Kolory ścian: przytulnie czy przestrzennie
  4. Jak kolor ścian wpływa na nastrój?
  5. Kolory ścian a oświetlenie
Murator Remontuje: Gładź szpachlowa od A do Z
Materiał sponsorowany

Trudny wybór: kolory ścian w salonie

Zanim zabierzesz się do malowania ścian w salonie, powinieneś dobrze przemyśleć zarówno wybór koloru ścian, jak i rodzaju farby, którą pomalujesz ściany. Salon to najbardziej reprezentacyjne miejsce domu. Powinien się więc zarówno dobrze prezentować, jak i stworzyć Ci dobre warunki do odpoczynku. A ten w dużej mierze zależy od właściwie dobranego koloru wnętrza.

Wybór koloru ścian w salonie nastręcza jednak wiele trudności. Często trudno się zdecydować, czy wybrać stonowane kolory, czy może bardziej intensywne. Jeśli to już wiemy, czeka nas wybór konkretnego odcienia. A tu możliwości jest wiele. Oferta producentów jest bardzo bogata, a wręcz apetycznie brzmiące nazwy farb nie ułatwiają tego zadania.

Jaki jest modny kolor ścian do salonu? 16 inspiracji - zdjęcia

Kolory ścian: przytulnie czy przestrzennie

Zazwyczaj wybór kolorystyki wnętrza zaczynamy od ścian. Często dobieramy kolor ścian na zasadzie impulsu, myśląc, że później wszystko da się jakoś dopasować. Najczęściej staramy się dobrać ściany jak najbardziej neutralnie. Tym sposobem powstaje wnętrze równie anonimowe jak w bloku z lat 70. A tymczasem koncepcję na kolor ścian warto mieć od początku pracy nad wnętrzem.

Można zacząć od swoich potrzeb. Bardzo ważne jest to, jaki temperament mamy i czego oczekujemy od wnętrza: czy szukamy przestrzeni, światła, dalekich perspektyw, czy wolimy izolację, przytulność i półmrok. Najczęściej spotykaną potrzebą jest potrzeba oswojenia wnętrza, nadania mu swojskiego, przytulnego charakteru. Dlatego na ścianie wieszamy fotografie, stawiamy kredens po babci, ale w tym celu też malujemy ściany w odcieniach brązów, ochry i żółcieni, bo one kojarzą się z przytulnym, ciepłym wnętrzem. Przytulne kolory ścian - to blisko i ciepło, to półmrok, otoczenie ze wszystkich stron, miękkość.

Ale urządzenie dużego wnętrza, jakim zwykle jest salon, tak aby osiągnąć efekt przytulności, jest dosyć trudne: może dojść do wrażenia duszności i braku przestrzeni.

Łatwiej stworzyć za pomocą koloru ścian poczucie przestrzeni i światła (dalekie perspektywy): dają je kolory chłodniejsze. Bardzo trudne jest natomiast osiągnięcie efektu wnętrza przytulnego i przestrzennego zarazem. Te dwa aspekty w zasadzie się wykluczają.

Może być przestrzeń ciepła i słoneczna – jak plaża śródziemnomorska, pamiętajmy jednak, że w tej kompozycji dominuje chłodny turkus i błękit.

Jak kolor ścian wpływa na nastrój?

Kolor ścian niebieski – to świeżość, chłód i czystość. Pamiętaj, że należy do kolorów o chłodnej tonacji, więc jeśli marzysz o przytulnym salonie, to niebieski nie jest najlepszym rozwiązaniem. Kolor ten optycznie powiększa wnętrze. Różne odcienie począwszy od jasnego i delikatnego błękitu po ciemny, prawie czarny granat pozwalają na zastosowanie koloru w różnych wnętrzach. Niebieski relaksuje, uspokaja i odpręża – w salonie sprawdzi się idealnie.

Sprawdź też:

Kolor ścian pomarańczowy – kolor optymistów, dodający energii i sprzyjający działaniu. Rozświetla dom, przywołuje klimat tropików. Pomarańczowy dobrze komponuje się z niebieskim (na zasadzie kontrastu), z białym (w jego towarzystwie wydaje się jeszcze cieplejszy), z chłodnym kolorem zielonym. Niektóre odcienie pomarańczowego są bardzo intensywne. Warto je wówczas zastosować w dodatkach.

Kolory ścian naturybeż, czerń, szarość – barwy natury dają poczucie bezpieczeństwa, sprzyjają pracy i koncentracji. Na ich tle doskonale wybiją się dodatki w zdecydowanych kolorach, takich jak np. niebieski, zielony czy żółty.

Kolor ścian zielony – relaksuje, kojąco wpływa na układ nerwowy, poprawia pracę płuc i krążenie. To symbol nadziei, wolności, życia. W salonie możesz zastosować różne odcienie począwszy od głębokiej zielni nadającej wnętrzu klubowy charakter, po wesoły seledynowy, który rozświetli pokój dzienny.

Kolor żółty - ma bardzo dużo różnych odcieni, począwszy od głębokich nasyconych i ciepłych odcieni po zimny cytrynowy. To bardzo pozytywna barwa, rozjaśniająca wnętrze nawet w pochmurny dzień. Szczególnie polecana jest do wnętrz słabo doświetlonych. Ze stosowaniem tego koloru należy jednak uważać, ponieważ zastosowany w nadmiarze może męczyć lub irytować. Żółty to kolor, który poprawia trawienie i apetyt, idealnie sprawdzi się w jadalni. Kolor ten dobrze wygląda w połączeniu z białym, zielonym lub błękitnym. Fajnie prezentuje się w towarzystwie szarości.

Kolor czerwony – silnie pobudza do działania i dodaje energii. Zastosowany w nadmiarze może jednak drażnić. Bezpieczniej zastosować kolor czerwony w dodatkach. Te szczególnie sprawdzą się we wnętrzach minimalistycznych o chłodnej tonacji. Kolor czerwony interesująco wygląda w połączeniu z szarym, przytłumionym niebieskim, białym. Salonowi nadasz nieco orientalny charakter, jeżeli zestawisz czerwony z niebieskim, fioletowym lub różowym. To propozycja dla odważnych. Ciekawie w pokoju dziennym może wyglądać jedna ściana pomalowana na czerwono. Nada wnętrzu głębi, ale i przytulności.

Kolor biały - sprawdzi się we wnętrzach minimalistycznych i surowych. Biały powoduje, że przestrzeń staje się optycznie większa, klarowna i chłodna. Aby jednak uniknąć monotonii, warto zastosować kilka kolorowych akcentów: poduszka, komoda, zasłona czy narzuta przełamią domenę bieli.

Jeżeli jeszcze nie wiesz, jakie kolory farb wybrać, zobacz zdjęcia przykładowych aranżacji salonu. Sprawdź, jak może wyglądać salon ze ścianą w kolorze czerwonym żółtym, zielonym, białym, czarnym, szarym czy niebieskim. Znajdź inspirację i kolor dla siebie.

Kolory ścian a oświetlenie

Kolory ścian zmieniają się w zależności od oświetlenia i sąsiedztwa. Inaczej będą wyglądały ściany pomalowane tym samym kolorem w pomieszczeniu wychodzącym na północ, a inaczej na południe. Na przykład pokój północny ze ścianami pomalowanymi na kolor morelowy będzie się wydawał żółty, a południowy - różowy.

Także ustawienie na tle takich samych ścian mebli w innym kolorze i rozłożenie innych dywanów da wrażenie innego koloru ścian. Próbki kolorów należy oglądać tak, jak będą położone. Te na ściany - pionowo, na podłogi poziomo. Jeśli położymy dwa kolory obok siebie na jednej płaszczyźnie, nie ocenimy ich właściwie.

Kolor na płaszczyźnie poziomej wydaje się jaśniejszy i nie ma zjawiska poświaty, która jest wyraźna przy prostopadłym ustawieniu płaszczyzn. Zielona wykładzina rzuca poświatę na morelową ścianę i schładza ją.

Każdy inwestor to przeżywa na różnych etapach budowy. Gdy nie ma podłóg, szara szlichta sprawia, że wnętrze jest „zimne”. Wystarczy położyć kilka desek na podłodze i ściana przy nich natychmiast się ociepla. Dlatego nie dobierajmy kolorów ścian, gdy nie ma choćby próbki podłogi. Ten sam kolor na ścianie z oknem będzie ciemniejszy (przez kontrast z jasną przestrzenią za oknem i przez to, że jest w cieniu) niż na ścianie przeciwległej – dobrze oświetlonej. Dlatego zróbmy próbkę koloru, który chcemy użyć do malowania ścian na kawałku płyty gipsowo-kartonowej i pochodźmy z nią po pokoju, przymierzając w różnych kątach.

Pamiętajmy, że sztuczne oświetlenie też zmienia odbiór kolorów. Światło dzienne jest białe, sztuczne – żółte lub różowe. Żółte ściany w żółtym świetle wydają się brudne. Fiolet w różowym świetle jest granatowy, a żółte ściany oświetlone żółtym światłem tracą kolor.

Czytaj też:

Kolory to nie tylko żółty, zielony czy czerwony. Mają też swoje mniej oczywiste nazwy. Czy je znasz? Rozwiąż QUIZ

Czy znasz się na kolorach?

Pytanie 1 z 10
Co to za kolor?
Zdjęcie
Nasi Partnerzy polecają