Mały salon: jak go urządzić. Inspiracje i porady architekta

2020-07-28 15:27

Mały salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć zalety. Tak się stanie, gdy aranżacja małego salonu będzie przemyślana i dostosowana do potrzeb domowników.

Mały salon to wyzwanie. Podpowiadamy, jak go urządzić, by był wygodny i funkcjonalny. Zebraliśmy pomysły i inspiracje na mały salon.

Jak urządzić mały salon: zacznij od projektu salonu

Na rzucie przyszłego salonu zaznacz drzwi i okno/okna. Ich usytuowanie będzie miało wpływ na aranżację przestrzeni w mały salonie. Gdy drzwi są w rogach pokoju, nie możemy w pełni wykorzystać ściany, na którą otwiera się skrzydło. Chociażby na regał na książki. Dobrym pretekstem, by przesuną czy poszerzyć istniejący otwór drzwiowy, jest także potrzeba podkreślenia roli salonu. Podwójne drzwi umieszczone na osi wnętrza nadadzą mu reprezentacyjny charakter. Szczególnie gdy zadbasz o to, by na wprost wejścia do salonu znalazły się efektowny kominek, atrakcyjny obraz na ścianie czy przeszklone drzwi na taras.

Teraz zakreśl na planie rozmieszczenie poszczególnych stref (funkcji) w mały salonie. W praktyce oznacza to wyznaczenie miejsc, w których staną stół, sofa, telewizor. To dobry moment, by jeszcze raz się zastanowić, czy nie dałoby się kilku funkcji połączyć w aranżacji małego salonu, np. stół jadalniany może służyć także jako biurko do pracy, a kącik wypoczynkowy do spotkań towarzyskich, lektury i oglądania telewizji. W pierwszym wypadku trzeba przewidzieć w pobliżu stołu miejsce do przechowywania dokumentów i laptopa, a także odpowiednie oświetlenie i dodatkowe gniazda elektryczne, a w drugim – ważne będzie ustawienie mebli do siedzenia.

Bardzo praktyczne sprzęty dwufunkcyjne, takie jak rozkładana sofa, na wypadek gdyby ktoś chciał przenocować, również pozwolą zredukować ilość meble w małym salonie. Tak jak zgromadzenie całego przechowywania w jednym miejscu. Warto, nawet kosztem powierzchni małego salonu, zaplanować wbudowane szafy i regały. W małym salonie sprawdzi się meblościanka. Modna, w stylu vintage, czy współczesna, która ma niewiele wspólnego z tymi z minionej epoki. Zwykle są to otwarte i zamykane moduły o różnym przeznaczeniu – od przechowywania książek po te z miejscem na telewizor i sprzęt grający. Zestawiamy je jak klocki.

Gdy wiemy, gdzie stanie sofa w salonie, a gdzie stół, łatwo ustalisz wymiary mebli. Nie podejmuj żadnej decyzji na oko. Pamiętnej – w projektowaniu małego salonu rządzi metrówka. I jeśli ustalisz, że sofa ma mieć 210 cm długości, to nie kupuj większej! Stół może być rozkładany. Zawsze można nieco przemeblować pokój, by go rozłożyć i przyjąć większą liczbę gości.

Mały salon: jak go urządzić. Inspiracje i porady architekta
Autor: Mariusz Bykowski, projekt WARSZTAT WNĘTRZA Duże lustro stwarza iluzję większego wnętrza i dodatkowo je rozjaśnia. Pracując przy blacie kuchennym, można kątem oka śledzić w odbiciu, co dzieje się za plecami, i w ten sposób pełniej uczestniczyć w życiu salonowym

Aranżacja małego salonu

Aranżując mały salon zrezygnuj natomiast z wyznaczenia wyraźnych granic między strefami funkcjonalnymi, jak to jest praktykowane w dużych wnętrzach, np. przez zróżnicowanie wysokość sufitu czy zastosowanie różnych materiałów na podłodze. To, co można zrobić w małym salonie, to tak zaaranżować meble, by podkreślić najważniejszą – wypoczynkową – funkcję salonu. Pozostałe role trzeba jej podporządkować. Taki efekt uzyskasz na przykład, ustawiając centralnie sofę i fotele w salonie, a za plecami sofy konsolę lub biurko do pracy, ewentualnie stół jadalniany na codzienne i odświętne posiłki. Dobrze jest także rozłożyć dywan w części wypoczynkowej salonu, dzięki któremu meble nie będą pojedynczo dryfować w przestrzeni, tylko połączą się w jeden, wyraźnie obrysowany przez kontur dywanu zbiór. Przy okazji ocieplisz wystrój małego salon.

Przeczytaj też:

Oświetlenie w salonie: porady architektów >>>

Największą rolę w wyróżnieniu poszczególnych funkcji małego salonu przypisywałabym jednak oświetleniu. Odpowiednio zaaranżowane wykreuje dodatkowo wrażenie większej przestrzeni i sprzyjający wypoczynkowi klimat.

Mały salon: jak go urządzić. Inspiracje i porady architekta
Autor: VOX Przestrzeń dzieli na część wypoczynkową i jadalnię sofa Slide (projekt Marta Krupińska). Ruchome (przesuwane) siedziska umożliwiają zmianę klasycznej sofy w dwustronne siedzisko. Po pełnym rozłożeniu kanapa może służyć jako miejsce do spania. Niewielkie i lekkie stoliki kawowe łatwo przestawić. Dzięki temu zawsze są pod ręką

Mały salon: jak ustawić meble

Stawianie mebli pod ścianami w małym salonie wynika najprawdopodobniej z lęku przed optycznym zmniejszeniem przestrzeni. Efekt jednak bywa odwrotny. By kanapa ustawiona w poprzek pokoju i wyznaczająca kącik wypoczynkowy nie zagracała wnętrza, wystarczy model na nóżkach i z niewysokim oparciem. Znajdziesz nawet lekkie optycznie modele z funkcją spania. Fakt, że bez skrzyni na pościel. Równolegle do sofy można postawić stół jadalniany, który w takim układzie również zyska własną przestrzeń. Całą komunikacja będzie się odbywać wzdłuż ścian. To bardzo wygodne. W tak zorganizowanym małym salonie nikt nikomu nie będzie przeszkadzał ani w oglądaniu telewizji, ani w rozmowie.

Przeczytaj też:

Wybieramy meble modułowe do salonu >>>

Pod ścianą czy nie – miejsce sofy w salonie zwykle wyznacza telewizor. Sofa ustawiona frontem do telewizora faktycznie pozwoli wygodnie obejrzeć wiadomości, ale konwersacji z przyjaciółmi nie sprzyja. W tym przypadku potrzeba dwóch sof ustawionych naprzeciwko siebie. To klasyczna, idealna dla miłośników salonowego życia, konfiguracja. Więcej możliwości stwarzają sofy modułowe. Idealnie, jeśli elementy są lekkie, tak by łatwo mogła je przestawić jedna osoba. Wówczas chętniej będziemy zmieniać konfigurację mebla adekwatnie do sytuacji. Kombinacja modułów w formie liter „L” czy „C” pogodzi i kinomanów, i dusze towarzystwa, ale takie sofy są niestety dużo większe. W tym momencie warto przypomnieć sobie o fotelach. W przeciwieństwie do ciężkich sof lekkie fotele zajmują niewiele miejsca i oferują elastyczną aranżację małego salonu. Można je przestawiać w zależności od tego, gdzie są akurat potrzebne, także z pokoju do pokoju.

Mały salon: jak go urządzić. Inspiracje i porady architekta
Autor: Marcin Grabowiecki, projekt: Rafał Smaczny, Marta Smaczna, Robert Marczak / Pracownia Architektury Wnętrz Interyour Rozrzeźbiona, złożona z różnych modułów sofa jest wyspą w większej przestrzeni dziennej. Idealnie odpowiada potrzebom życia towarzyskiego. Niewielkie stoliki można dowolnie przestawiać, dzięki czemu goście będą zawsze mieli pod ręką wszystko, czego potrzebują

Mały salon: zaplanuj ścianę z telewizorem

Wielkość telewizora w małym salonie powinna być wypadkową odległości kanapy czy fotela od ekranu. Kluczowa jest rozdzielczości ekranu – im mniejsza, tym z dalszej odległości należy oglądać program. Odległość należy dostosować do przekątnej matrycy. Przykładowo dla telewizora Ultra HD (4K), mającego 55 cali minimalna odległość powinna wynosić 116 cm. Natomiast w przypadku telewizora Full HD takiej samej wielkości – 231 cm. Środek ekranu powinien się znajdować na wysokości oczu siedzącego widza.

Telewizor można schować. I to nie tylko wówczas, gdy kłóci się z kominkiem czy razi w umeblowanym antykami wnętrzu, ale także wtedy, gdy chcemy wyeliminować z pola widzenia wszystko co zbędne, by uporządkować przestrzeń w małym salonie i by tym samym stworzyć iluzję, że jest ona większa.

Najprostszym rozwiązaniem jest regał czy szafka przeznaczona na telewizor. Pozwala wygodnie ukryć kable telewizora i innych urządzeń. Na szafkę na telewizor można również zaadaptować stary, stylowy mebel harmonizujący z wystrojem małego salonu.

Innym, często praktykowanym sposobem są wykonane na zamówienie zabudowy pod telewizor z płyt gipsowo-kartonowych lub meblowe. Do tego typu rozwiązań często wykorzystuje się sterowane elektrycznie mechanizmy chowania odbiornika w suficie, podłodze, ścianie, a także w meblu czy za obrazem. Zabudować w ścianach lub w suficie można także głośniki. Wszystko to pozwala zaprojektować kino domowe. Niewielkie rozmiary salonu nie są w tym wypadku przeszkodą. Znajda się rozwiązania pasujące do każdej sytuacji, ale to oddzielny temat. Najlepiej skonsultować się ze specjalistą.

Mały salon: jak go urządzić. Inspiracje i porady architekta
Autor: BENJAMIN MOORE Sofy ustawione vis-à-vis w głębi wąskiego salonu. Mogłoby się wydawać, że poruszając się po tak zorganizowanym wnętrzu, będziemy zakłócać rozmowy siedzących na sofach. Tymczasem tak umiejscowiono drzwi, by nie tylko można było przejść bezkolizyjnie przez salon, ale też podać gościom herbatę. Zwróć uwagę na szafy ustawione po obu stronach okna. Było to możliwe tylko dlatego, że drzwi odsunięto na 50-60 cm od ściany zewnętrznej

Podłoga do małego salonu

Reprezentacyjny charakter salonu pozwala na wiele. Wszystkie techniki dekoracyjne są dozwolone. By jednak nie sprawić, że przestrzeń małego salonu wyda się przeładowana i ciasna, musimy ograniczyć ilość środków wyrazu. Zacznijmy od wyboru posadzki, która poza tym, że ma być ciepła, bezpieczna, trwała i łatwa do utrzymania w czystości, jest dużą, decydującą o charakterze wnętrza płaszczyzną. W małym salonie możemy położyć każdy stosowany na podłogi materiał. Także beton, lastryko, wykładziny elastyczne, gres. Tyle że, tak jak w małych mieszkaniach, w salonie najodpowiedniejsza będzie posadzka jednorodna. W aranżacji małego salonu nie ma miejsca na łącznie różnych materiałów. Wrażenie przestronności uzyskamy też, unikając wyraźnych podziałów podłogi i dużych, absorbujących uwagę deseni, a więc jeśli gres czy marmur – to wielkoformatowy, jeśli wykładzina dywanowa – to bez bordiury dookoła, a jeśli drewno – to ze spokojnym, regularnym usłojeniem. Do małego salonu odpowiedni będzie także parkiet przemysłowy, który chociaż składa się z drobnych elementów, to jest odbierany jako płaszczyzna jednorodna. To samo dotyczy wykładzin i mozaik w drobny wzór. O ostatecznym efekcie posadzki decydują listwy przypodłogowe. Ich kształt i wysokość należy starannie dobrać do charakteru wnętrza. Mogą, ale nie muszą być wykonane z tego samego co podłoga materiału. Wnętrze salonu wyda się wyższe, gdy pomalujemy listwy na identyczny kolor jak ściany. Z kolei wysokie listwy przypodłogowe w kontrastowym do ścian kolorze spowodują, że wnętrze optycznie się obniży.

Mały salon: jak go urządzić. Inspiracje i porady architekta
Autor: IKEA Modułowy regał czy meblościanka stwarzają ogromne możliwości aranżacyjne. Rozwiążą też problem przechowywania i pozwolą wyeksponować to, czym chcemy się pochwalić. A siatka podziału mebla z otwartymi i zamkniętymi sekcjami będzie ozdobą (na zdjęciu system EKET, IKEA)

Mały salon inspiracje: kolory

Do małego salonu wybieramy najczęściej ciepłą i jasną paletę barw bliskich naturze: beż, delikatny róż, pastelowych żółty i kolory neutralne, która dodaje energii, wyzwala radość życia, a także sprzyja wypoczynkowi, spotkaniom towarzyskim. Poza tym jasne kolory pozornie powiększają przestrzeń małego salonu. A jasne i ciepłe sprawiają, że salon staje się przytulniejszy. Możesz pójść o krok dalej i pomalować sufit na kolor ścian, ale o kilka tonów jaśniejszy (wnętrza monochromatyczne wydają się bardziej przestronne, a mniejszy kontrast na styku ścian i sufitu spowoduje, że sufit wyda się wyższy).

Jeśli jednak zależy ci przede wszystkim w aranżacji małego salonu na iluzji większej przestrzeni, radzę do malowania ścian wybrać farbę błękitną. Jasnoniebieskie ściany wydają się wręcz oddalać od siebie. Dopełnieniem będzie jasny, najlepiej pastelowo niebieski czy bladoturkusowy sufit.

A co jeśli wolisz ciemne kolory i takie chcesz mieć w małym salonie? By zrównoważyć ich niekorzystny wpływ na odbiór przestrzeni, sięgnij po farby z połyskiem. Odbijają światło, ale są zdecydowanie „cięższe” od farb o mniejszym połysku. Wymagają też idealnie gładkich ścian, gdyż uwypuklają wszelkie nierówności. Farby z połyskiem dobrze prezentują się też na drzwiach i lamperiach. Szczególnie w stylowych wnętrzach. Ale uwaga, lamperia wyższa niż na jedną trzecią wysokości ściany wizualnie obniży wnętrze. Dla tych, którzy boją się stosowania powłok błyszczących, kompromisem będą farby satynowe określane jako eggshell – nadające połysk skorupki jajka. Mniej ryzykowne jest pomalowanie na ciemny kolor tylko jednej ściany w małym salonie lub jej fragmentu. Wnętrze skróci się, czyli de facto zmniejszy, ale może przy okazji uda się poprawić proporcje wąskiego pokoju. Pozostałe ściany radzę pomalować przełamaną bielą, by uniknąć zbyt dużego kontrastu, który niepotrzebnie rozbije przestrzeń.

Mały salon: dekoracyjna ściana

Zamiast malować ściany w salonie, można je wytapetować czy nawet pokryć mozaiką. Okładziny jednobarwne traktujemy tak jak farbę, czyli jak płaszczyznę koloru, a jeśli są wzorzyste, to trzeba podejść do niej nieco inaczej. Tu warto podkreślić, że desenie sprawdzają się znaczenie lepiej w przestrzeniach małych niż w dużych, czyli inaczej, niż mogłoby się wydać. Trik w aranżacji małego salonu polega na znalezieniu równowagi między motywem a kolorem. Deseń musi być wyraźny, atrakcyjny, tak by przykuwał uwagę, ale nie niespokojny czy chaotyczny. Z kolei kolor tła nie może być zbyt kontrastowy. Urządzając mały salon, pamiętaj, gdy się już powiedziało „a”, to dobrze będzie wprowadzić kolejne desenie: wzorzystą tapicerkę mebli, wzorzyste zasłony i dywan. Nakładające się dekoracyjne materie zharmonizujesz, różnicując kolory, a także ich walory (jasność), nasycenie (intensywność) i temperaturę. Zestawienie wyłącznie ciepłych barw (jak i wyłącznie zimnych) będzie wyglądać źle: mdło i nudno w aranżacji małego salonu. Tak zaaranżowany pokój na pewno każdemu zapadnie w pamięci.

Niezauważalnie przeszliśmy od kolorów posadzki, ścian i sufitu do kolorystyki wyposażenia, kompletując w ten sposób barwny schemat salonu. Zwróć uwagę na odpowiednie proporcje poszczególnych kolorów w aranżacji małego salonu. Jedna z teorii głosi, by trzy kolory stosować w proporcjach: 70 : 20 : 10, a dwa – 70 : 30. Inna zasada podpowiada, że wybrany kolor można użyć we wnętrzu co najwyżej trzy razy. Przy czym odcień i walor (jasność) wybranego koloru mogą być różne. Gotowy schemat kolorystyczny możemy uzupełnić barwami neutralnymi, bez obawy, że zburzymy harmonię kolorystyczną.

Mały salon: jak go urządzić. Inspiracje i porady architekta
Autor: VOX Przy niedużej powierzchni pomieszczenia bardzo ważne są praktyczne, wielofunkcyjne rozwiązania, na przykład system wypoczynkowy z szufladami. Szuflady są rodzajem podestu, na którym leżą poduszki siedziska. Pasy maty antypoślizgowej zapobiegają ich zsuwaniu się (na zdjęciu meble z kolekcji Custom, VOX)

Charakter aranżacji małego salonu

O charakterze małego salonu przesądzą dzieła sztuki, rysunki dzieci i inne pamiątki. Obrazy i obrazki powieś tak, by środek kompozycji znajdował się na wysokości oczu osoby średniego wzrostu, ok. 150 cm od podłogi.

Uwaga, duże obrazy trzeba podziwiać z takiej odległości, która powala objąć wzrokiem całość. Dlatego odpowiednim dla nich miejscem w małym salonie będzie, na przykład, ściana nad sofą. Mniejsze prace wymagają ściany, do której można podejść, by podziwiać je z bliska.

Nie chowaj książek w aranżacji salonu. Stosik tomów na parapecie, album na stoliku kawowym zawsze wyglądają dobrze. Tak jak regał pełny książek.

QUIZ. Amerykańskie seriale lat 80. i 90. Pamiętacie te klasyki?

Pytanie 1 z 10
W tym serialu występował na stałe słynny model Fabio. Mowa o...