| muratordom.pl » Prawo » Podatki i ubezpieczenia » Zwrot VAT za materiały budowlane do końca 2013 roku? Koniec z 35 tys. zwrotu?

Zwrot VAT za materiały budowlane do końca 2013 roku? Koniec z 35 tys. zwrotu?

O zwrot VAT za materiały budowlane najprawdopodobniej będzie można się ubiegać jedynie do 31 grudnia 2013 roku. Tak wynika z projektu Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Dla budujących oznacza to dość znaczną stratę. Obecnie za materiały budowlane możesz otrzymać z powrotem nawet 35 tys. zł.

Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej 7 listopada przedstawiło założenia do projektu ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez ludzi młodych. Chodzi o program „Mieszkania dla Młodych”, który ma zastąpić kończącą się w tym roku „Rodzinę na swoim”.

Przypomnimy - do 31 grudnia 2012 roku można składać wnioski o kredyty hipoteczne z dofinansowaniem państwa (oczywiście proces wygasania „Rodziny na swoim” będzie stopniowy, ponieważ budżet państwa przez kolejne lata będzie jeszcze ponosił wydatki związane z dopłatami do kredytów).

Program „Mieszkania dla Młodych” ma pomóc młodym ludziom w nabywaniu ich własnego lokum. Co istotne, finansowanie programu ma się odbyć przez uchylenie ustawy z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. Nr 177, poz. 1468 z późn. zm.), czyli przez wstrzymanie systemu zwrotu VAT za materiały budowlane.

Sprawdź! Zwrot VAT krok po kroku. Darmowy PORADNIK z kalkulatorem

To nie pierwsza zapowiedź końca zwrotu VAT za materiały budowlane

Koniec zwrotu VAT zapowiadany był już wcześniej. W listopadzie 2010 roku dokument pt. „Główne problemy, cele i kierunki programu wspierania rozwoju budownictwa mieszkaniowego do 2020 roku” przewidywał kontynuację systemu wsparcia do końca 2013 roku, a następnie jego zamknięcie z zachowaniem praw nabytych.

Co to oznacza? Limity zwrotu VAT za materiały budowlane dotyczą okresów pięcioletnich od daty złożenia pierwszego wniosku. W związku z tym podatnicy, którzy rozpoczną odliczanie zwrotu przed końcem 2013 roku, będą mogli rozliczać zwrot VAT do roku 2018.

Czy to na pewno koniec zwrotu VAT?

Na ostateczne informacje trzeba jeszcze poczekać. Do końca marca 2013 roku Rada Ministrów ma przedłożyć w Sejmie i Senacie zamierzenia w sprawie wprowadzenia po 31 grudnia 2013 r. systemów wspierania rodzin w zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych. Wówczas będzie wiadomo więcej.

Kiedy przysługuje zwrot VAT za materiały budowlane?

Zwrot VAT za materiały budowlane przysługuje ci nie tylko, kiedy budujesz dom, lecz także jeśli remontujesz, przebudowujesz lub wykańczasz dom i mieszkanie od dewelopera. Wysokość przysługującego zwrotu zależy od tego, czy inwestycja wymagała pozwolenia na budowę czy tylko zgłoszenia, a także od tego, czy wydatki były odliczane wcześniej w ramach ulgi mieszkaniowej.

Limity zwrotu ustalane są co kwartał i zależą od ceny 1 mkw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego ogłoszonej przez GUS ostatnio przed kwartałem złożenia wniosku o dokonanie zwrotu. Jeśli wniosek złożyłbyś w czwartym kwartale kwartale 2012 roku, mógłbys odzyskać nawet 35 tys. zł (w przypadku budowy domu).

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Czy będzie uszczelnienie opodatkowania przy...

Sejm pracuje nad zmianami w prawie, które mają wyeliminować możliwość unikania zapłaty podatku od...

Podatek od najmu mieszkania. Rozliczenie na...

Podatek od najmu mieszkania można rozliczyć na zasadach ogólnych. Z jakimi formalnościami się to...

Zmiany w podatku od nieruchomości. Sprawdź, jakie...

Nowe przepisy dotyczące naliczania podatku od nieruchomości będą obowiązywać od stycznia 2016 roku. Na...

Podatek od nieruchomości - w 2014 roku zapłacimy...

Od początku 2014 r. wzrosną stawki podatku od nieruchomości, między między innymi od budynków mieszkalnych....

Zmiany w przepisach dotyczących podatku od...

Projekt zmian w przepisach przewiduje znaczną podwyżkę podatku od garażu. Może on być nawet dużo wyższy od...

Opodatkowanie PIT przy przekształceniu mieszkania...

Część podatników chce sfinansować przekształcenie mieszkania lokatorskiego na własnościowe, w tym na...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.