| muratordom.pl » Prawo » Kredyty i pożyczki » Umowę czytaj ze zrozumieniem

Umowę czytaj ze zrozumieniem

Czytajmy umowy ze zrozumieniem, gdyż są w nich z pewnością zawarte paragrafy, na które należy zwrócić szczególna uwagę. Zwykle kredyty hipoteczne opiewają na bardzo wysokie kwoty, dlatego, czytając umowę kredytową, nie śpieszmy się.

Umawiając się na podpisanie umowy o kredyt hipoteczny, zarezerwujmy sobie na to nawet do 1,5 godziny. Zapytajmy też, czy umowę można otrzymać wcześniej, by móc spokojnie zapoznać się z jej zapisami. Ważne jest, aby dokładnie ją przeczytać. W razie wątpliwości, należy pytać o wszelkie niejasne dla nas kwestie. Każdy paragraf umowy powinien być zrozumiały.

W pierwszej kolejności sprawdźmy poprawność danych osobowych, a następnie - czy kwota wpisana w umowie jest kwotą, o którą wnioskowaliśmy. Jeden z paragrafów powinien zawierać warunki niezbędne do spełnienia przed uruchomieniem kredytu. Przeanalizujmy, jak ich dopełnić. Zapytajmy, co po kolei, krok po kroku mamy zrobić, aby bank uruchomił nam kredyt.

Sprawdźmy koszty kredytu - powinny one odpowiadać tym, o których byliśmy informowani przed podpisaniem umowy i nie ulec zmianie w dniu jej podpisywania. Zwróćmy uwagę na wysokość oprocentowania i na to, od czego zależy jego zmiana. Paragraf mówiący o zabezpieczeniu przeczytajmy uważnie. Zastanówmy się, czy wiemy o wszystkich zabezpieczeniach i czy będziemy umieli je ustanowić? Ważną dla kredytobiorcy kwestią jest możliwość wcześniejszej spłaty kredytu. Jeśli bank przewiduje taką możliwość, to dotyczący tego zapis powinien znaleźć się w umowie - tak samo jak zapis mówiący o możliwościach zmiany waluty i podwyższenia kredytu.

Niezwykle ważne dla osób zaciągających kredyt są paragrafy umowy dotyczące ich obowiązków. Określają one, jak prawidłowo wywiązywać się z umowy o kredyt, w jakich terminach regulować zobowiązania. Wczytajmy się w nie uważnie, tym bardziej, że informują, jakie sankcje grożą kredytobiorcy za niespełnienie warunków umowy, czyli mówią, co nastąpi, gdy zaniechamy spłaty kredytu, jakie odsetki karne zostaną naliczone za przeterminowanie zadłużenia itd.

Wszelkie wspomniane kwestie powinna regulować umowa o kredyt.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zadzwoń do Doradcy Murator FINANSE - (22) 611 63 93 lub wypełnij formularz

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Ranking najlepszych kredytów gotówkowych na...

Potrzebujesz gotówki na remont swojego domu lub mieszkania? Przedstawiamy ranking najlepszych...

Ranking kredytów hipotecznych – luty 2016....

Prezentujemy najnowszy ranking kredytów hipotecznych. Całkowity koszt kredytu w kwocie 199 223 zł...

Program Mieszkanie dla młodych - koniec z...

15 marca 2016 roku Bank Gospodarstwa Krajowego ogłosił wstrzymanie przyjmowania wniosków w ramach...

Ranking kredytów hipotecznych – marzec 2016....

W tym miesiącu szukamy kredytu na zakup 82-metrowego mieszkania w Bydgoszczy. Sprawdź gdzie jest najtaniej....

Kredyt hipoteczny a rozdzielność majątkowa. Czy...

Większość małżeństw ma wspólnotę majątkową. Zdarzają się jednak sytuacje, w których osoby...

Ranking kredytów hipotecznych – kwiecień 2016....

Marzysz o kupnie domu lub mieszkania? Nasi klienci chcą zrealizować taką inwestycję w Toruniu, a eksperci...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.