| muratordom.pl » Ogród » Nawierzchnie, ogrodzenia » Napędy do bram wjazdowych. Siłownik do bramy, czy nowa brama?

Napędy do bram wjazdowych. Siłownik do bramy, czy nowa brama?

Jaką bramę wjazdową otwieraną automatycznie wybrać? Czy tradycyjną bramę dwuskrzydłową można wyposażyć w napęd? Zastanów się, czy kupić nową bramę czy lepiej dokupić automatykę do bramy istniejącej.

Napęd do starej bramy wjazdowej

Starą bramę możesz wyposażyć w napęd – zamontować odpowiednie siłowniki, doprowadzić energię elektryczną do ich zasilenia i połączyć z centralką sterującą. Wybór rozwiązania zależy między innymi od tego, z jakiego materiału jest zbudowana brama, jaki rozmiar i ciężar ma każde ze skrzydeł oraz jak są one osadzone na słupkach. Wszystkie rodzaje siłowników są dostępne w kilku modelach. Do bramy wjazdowej na posesję z domem jednorodzinnym wystarczy siłownik do niezbyt intensywnego użytkowania otwierający skrzydło w kilkanaście sekund. Poszczególne modele siłowników są także przystosowane do konkretnych rozmiarów skrzydeł. Najczęściej jest podawana maksymalna szerokość skrzydła i jego waga, na przykład szerokość do 2,5 m i waga do 500 kg. W komplecie z siłownikiem kupuje się specjalne uchwyty montażowe. Miejsca, w których muszą być przytwierdzone, są ściśle określone przez producenta, a ich rozmieszczenie zależy od rodzaju wybranego siłownika i jego wymiarów. Do siłowników trzeba doprowadzić zasilanie – do większości modeli prąd o napięciu 230 V, a do niektórych prąd niskonapięciowy 24 V. Przewody zasilające układa się pod powierzchnią terenu.

Nowa brama wjazdowa

Jeżeli podjazd między bramą wjazdową a garażem jest krótki i nie pozwoli na swobodne zamknięcie skrzydeł bramy, gdy stoi na nim samochód, najlepszym rozwiązaniem będzie brama przesuwna. Jej skrzydło przesuwa się wzdłuż ogrodzenia po wewnętrznej stronie posesji. Są bramy prawo- i lewostronne, więc można wybrać model, uwzględniając to, na którą stronę wjazdu ma się otwierać. Brama przesuwna samonośna ma przeciwwagę zajmującą dodatkowo 30-40% szerokości skrzydła. Dzięki temu jest ono zawieszone nad wjazdem, nie dotyka go, a w świetle bramy nie wymaga dodatkowego podparcia. Wysokość prześwitu między zawieszonym skrzydłem a nawierzchnią wynosi 10-15 cm, więc ani śnieg, ani liście nie przeszkadzają w swobodnym przesuwie bramy. Furtka powinna się znajdować po przeciwnej stronie niż przeciwwaga, aby otwierająca się brama jej nie zasłaniała. Można też wybrać bramę bez przeciwwagi, przesuwającą się na kółkach po szynie umieszczonej w nawierzchni podjazdu. Jej wadą jest to, że w szynie gromadzi się piasek, a zimą zamarza w niej śnieg i deszcz, co utrudnia jej otwieranie i zamykanie.

WARTO WIEDZIEĆ

Jak zamocować siłownik do słupka

Sposób przytwierdzenia siłownika do słupka zależy od jego wymiarów. Minimalna szerokość słupka to zazwyczaj 10 cm – musi ona umożliwić stabilne zamocowanie płytki montażowej siłownika. Większe znaczenie ma grubość słupka. Dla każdego z siłowników jest określona maksymalna odległość osi obrotu od płaszczyzny bramy. Grubość słupków stalowych najczęściej nie przekracza kilkunastu centymetrów, więc montaż siłownika nie stwarza problemów. Jeżeli jednak słupek jest gruby (murowany lub betonowy), a płaszczyzna bramy znacząco cofnięta w stosunku do jego lica, może się okazać, że zamontowanie siłownika nie będzie możliwe. Problem ten można rozwiązać, wykonując w słupku specjalne podcięcie – zagłębienie, w którym zostanie zamocowana płytka montażowa napędu. Taki zabieg pozwala zmniejszyć odległość osi obrotu siłownika od płaszczyzny bramy. Jeśli niemożliwe jest wykonanie podcięcia w słupku, zamiast siłownika o prostym ramieniu można zastosować napęd o ramieniu łamanym. Należy jednak pamiętać, że taki siłownik po otwarciu bramy potrzebuje więcej miejsca za osią obrotu. Może się więc okazać, że nie da się go zastosować, gdy zaraz za siłownikiem znajduje się jakaś przeszkoda, na przykład prostopadła ściana lub załamanie ogrodzenia.

Przeczytaj dodatkowo:
Prawidłowy montaż ogrodzenia. Porady architekta...

Budowa ogrodzenia trwałego i funkcjonalnego - krok po kroku. Praktyczna porada architekta krajobrazu. Dowiedz...

Mycie, czyszczenie i konserwacja kostki brukowej,...

Dokładne mycie, skrupulatne czyszczenie, konserwacja i pielęgnacja kostki brukowej to cztery najważniejsze...

Kup parkan w sklepie. Gotowe ogrodzenia metalowe

Dlaczego gotowe ogrodzenia metalowe są lepsze od tych budowanych od podstaw? Wszystkie elementy parkanu...

Czyszczenie i pielęgnacja kostki brukowej przed...

Podpowiadamy, jak czyścić, impregnować i pielęgnować kostkę brukową, aby przetrwała zimę w nienagannym stanie.

Nawierzchnie ze żwiru lub grysu - sposób na...

Kruszywa takie jak żwir i grys to materiały bardzo przydatne w aranżacji działki. Wyglądają naturalnie,...

Formalności prawne przy budowie ogrodzenia. Czy...

Obecnie formalności związane z budową ogrodzenia zależą jedynie od jego wysokości. Jeżeli ogrodzenie nie...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.