Ogrodzenia nowoczesne. Szukasz pomysłu na ogrodzenie domu? Zobacz inspiracje

2024-07-08 16:51

Szukasz pomysłu na ogrodzenie domu? Ogrodzenia nowoczesne występują w wielu różnych wariantach takich jak ogrodzenia panelowe, ogrodzenia betonowe czy ogrodzenia drewniane. Jakie ogrodzenie najłatwiej postawić i co zrobić, by pasowało do domu i działki? Pomagamy wybrać nowoczesne ogrodzenie.

#MuratorOgroduje: Renowacja mebli ogrodowych
Materiał sponsorowany

Spis treści

  1. Ogrodzenia nowoczesne. Opcji do wyboru jest wiele
  2. Ile kosztuje najtańsze ogrodzenie?
  3. Ogrodzenia z siatki
  4. Ogrodzenia systemowe
  5. Ogrodzenia murowane
  6. Z cegieł klinkierowych
  7. Z kształtek betonowych
  8. Ogrodzenia drewniane
  9. Kamienie w skrzyniach, czyli gabiony

Ogrodzenia nowoczesne. Opcji do wyboru jest wiele

Zgodnie z prawem ogrodzenie działki jest wymagane tylko podczas budowy domu. Po jego ukończeniu można mieszkać bez płotu. Jednak mało kto decyduje się na takie rozwiązanie. Decyduje tu nie tylko przywiązanie do zaznaczania własności, lecz także chęć zapewnienia bezpieczeństwa sobie i innym osobom, które przez nieuwagę mogłyby się znaleźć na naszej posesji. Ogrodzenie chroni też przed wtargnięciem obcych lub dziko żyjących zwierząt.

Ogrodzenia nowoczesne występują w wielu różnych rodzajach i mogą powstawać z rozmaitych materiałów. W dalszej części artykułu omawiamy najpopularniejsze dostępne na rynku opcje.

Ile kosztuje najtańsze ogrodzenie?

Przed rozpoczęciem prac warto policzyć, ile będziemy musieli zapłacić za ogrodzenie. Niektórzy producenci ogrodzeń mają na swoich stronach internetowych kalkulatory kosztów. Z nich dowiemy się, że ogrodzenie działki o powierzchni 1500 m² siatką ocynkowaną (ze wszystkimi elementami montażowymi oraz bramą i furtką) może kosztować 8500-10000 zł lub więcej (zależnie od kształtu działki i ukształtowania terenu), a ogrodzenie tego typu uważane jest za jedno z najtańszych.

Ogrodzenie panelowe z prętów
Autor: Piotr Mastalerz, projekt: JMSSTUDIO – ARCHITEKCI Ogrodzenie z panelowych prętów jest jednym z rozwiązań systemowych. Można je kupić z bramą i furtką, a jako cokół wykorzystać gotowe bloczki betonowe. Nie zasłaniają działki, tylko delikatne zaznaczają jej granicę

Ogrodzenia z siatki

Trudno zaliczyć siatkę do materiałów zaspokajających gusta estetyczne, ale przyda się na niemal każdej posesji. Możemy zastosować ją z tyłu lub z boków posesji, czyli tam, gdzie nie zależy nam na wyeksponowaniu ogrodzenia. Spełni swoje zadanie, a obsadzona pnączami lub zimozielonymi krzewami będzie dobrym podparciem dla roślin.

Siatka może być zrobiona z drutu ocynkowanego (najtańsza), ocynkowanego i malowanego, ocynkowanego i powlekanego tworzywem (plasizol) w kolorze zielonym, brązowym lub przezroczystym. Tworzy się ją przez splatanie lub zgrzewanie drutów.

Splatanie daje lepszy estetycznie efekt, a zgrzewanie – trwałość i solidność. Jeśli więc planowalibyśmy takie ogrodzenie jako podporę dla na przykład ciężkich pnączy (winorośl, winobluszcz), lepiej wybrać siatkę zgrzewną. Do zrobienia ogrodzenia z siatki niezbędne są również słupki (metalowe lub ze zbrojnego stalowymi prętami PCW). Powinny być dłuższe od siatki o mniej więcej 7-10 cm, czyli głębokość posadowienia. Potrzebne też będą uchwyty i obejmy do mocowania siatki do słupków.

Jak zadbać o estetykę posesji

Minimalistyczna, prosta bryła domu, funkcjonalnie przejrzysty ogród oraz spójne kolorystycznie i materiałowo elementy wykorzystane do wzniesienia budynku, małej architektury i ogrodzenia to wyznaczniki obecnie panujących trendów. Łatwiej można tę spójność osiągnąć, gdy wybierze się okna, drzwi, bramy, furtki i ogrodzenia od jednego producenta. Taka oferta już od kilku lat jest dostępna i gwarantuje utrzymanie całej posesji w zaplanowanej estetyce.

Ogrodzenie z przęsłami metalowymi i okładziną z kamienia
Autor: Wiśniowski Modne ogrodzenia mają prostą formę i kolorystykę w odcieniach grafitu. Często w konstrukcji przęseł łączy się zamknięte kształtowniki i perforowaną lub pełną blachę

Ogrodzenia systemowe

To gotowe systemy ogrodzeń, które zamawia się z katalogu produkujących je firm, lub – najprostsze, co nie znaczy najmniej atrakcyjne – dostępne w supermarketach budowlanych. O ile zamawiając je u producenta, możemy liczyć na pomoc w doborze elementów i wyliczeniu potrzebnych akcesoriów oraz polecenie firmy montażowej, o tyle w supermarketach musimy sobie poradzić sami. Może to być atrakcyjna opcja, gdy nie potrzebujemy wielu elementów, a ogrodzenie jesteśmy w stanie zamocować samodzielnie.

Zestaw składa się ze wszystkich niezbędnych elementów ogrodzeniowych i montażowych, łącznie z bramami i furtkami (mechanicznymi lub z automatyką). Całość jest utrzymana w tej samej kolorystyce i stylistyce oraz zabezpieczona przed korozją. Do zestawu dołączana jest także instrukcja montażu, więc jeśli czujemy się na siłach, możemy ogrodzenie postawić samodzielnie lub wykorzystać ją jako podpowiedź dla fachowców.

Wśród ogrodzeń systemowych są:

  • ogrodzenia panelowe z prętów, czyli metalowe, ażurowe konstrukcje przęsłowe z prętów. Powstają ze zgrzewanych stalowych prętów i tworzą rodzaj siatki, bardzo często o prostokątnych oczkach. Standardowo mają kolory zielony i antracytowy, które zawdzięczają malowaniu lub pokryciu powłoką z PCW, ale można też je znaleźć tylko w wersji ocynkowanej. Sprzedawane są razem ze słupkami dostosowanymi do wymiarów przęsła (wysokość od 63 do 243 cm). Dobrze sprawdzają się wokół domów o nowoczesnej architekturze i mogą tworzyć udany duet z pnączami. Ponieważ panele są lekkie, zamiast fundamentu wystarczą betonowe stopy fundamentowe o wysokości 60 cm, na których osadza się słupki;
  • ogrodzenia panelowe z kształtowników stanowią bardzo dużą i różnorodną grupę metalowych ogrodzeń. Zyskały popularność dzięki temu, że są ładne, trwałe i mają wiele wzorów – od stylowych, nawiązujących do kowalstwa artystycznego, po bardzo nowoczesne, opierające się jedynie na efektownym łączeniu w ramie panelu listewek różnej szerokości. Ich zaletą jest także duża liczba kolorów. Mogą być niebieskie, zielone, grafitowe, szare, brązowe, czarne, jak również imitować blachę kortenowską albo żeliwo. Nie będą też zawiedzeni miłośnicy drewna, bo panele pomalowane proszkowo mogą mieć na powierzchni odwzorowany rysunek drewna. Przęsła powstają z płaskowników lub profili zamkniętych, blachy perforowanej albo pełnej. Ostatnio coraz bardziej modne stają się te z blachy pełnej, na której w formie perforacji „namalowany” jest wzór – często przypominający rośliny lub abstrakcję z linii. Takie ogrodzenia wybiera się z katalogu producenta. Podobnie jak w przypadku paneli z prętów w skład systemu wchodzą też słupki oraz niezbędne elementy montażowe. Słupki mają zmocowane uchwyty, do których w prosty sposób mocuje się przęsła, a całość osadza się na fundamencie sięgającym poniżej strefy przemarzania. Przęsła z kształtowników można kupić oddzielnie i zmocować je do słupków murowanych, więc często wybierane są podczas renowacji ogrodzeń;
  • ogrodzenia panelowe z aluminium są lekkie, trwałe, nie korodują, więc nie muszą być dodatkowo zabezpieczane. Najczęściej składają się z ram wypełnionych poziomymi kształtownikami. Maluje się je proszkowo na wybrany kolor z palety RAL lub farbami strukturalnymi, ale też mogą wiernie imitować deski dębowe, sosnowe, z drewna wiśni, orzecha i inne. W skład systemu wchodzą słupki z profili zamkniętych, jednak panele te również dobrze wyglądają zamocowane do słupków murowanych.
Ogrodzenie murowane od strony posesji
Autor: Mariusz Bykowski Niezbyt ciekawe otoczenie można zasłonić ogrodzeniem pełnym, na przykład z materiału, z którego zbudowano dom

Ogrodzenia murowane

Dobrze izolują od hałasu, kurzu, spalin i nie pozwalają obcym zaglądać na podwórko. Z jednej strony to ważne zalety, z drugiej mogą się okazać poważną niedogodnością. Usytuowane od ruchliwej ulicy szybko się zabrudzą i będę wymagały odnowienia, ograniczając widok na posesję, nie dają też szansy zauważenia na przykład niepokojąco zachowujących się osób, które wtargnęły za płot. Niemniej ogrodzenie murowane budowaliśmy i będziemy budować, bo dzięki nim wnętrze posesji jest przytulne, dobrze się przy nim czują rośliny lubiące ciepło, a zimą dobrze chroni przed wiatrem.

Tynkowane lub z okładziną. Ogrodzenie murowane można zbudować z betonu komórkowego, keramzytobetonu, pustaków betonowych, cegieł ceramicznych, czyli z każdego materiału, z jakiego budujemy ściany zewnętrzne domu. Później, podobnie jak one, ogrodzenie trzeba otynkować i pomalować (dopasowując do wykończenia domu) lub obłożyć okładziną, na przykład kamienną. Sprawdzą się kamienie krajowe: piaskowce (wymagają impregnacji, bo łatwo chłoną wodę), granity, kwarcyty. W przypadku skał pochodzących z dalszych części świata lepiej się upewnić, że są mrozoodporne.

Interesującą alternatywą dla okładzin kamiennych są te wykonane z betonu. Doskonale imitują barwą i fakturą naturalne skały: granity, kwarcyty, piaskowce, skały wulkaniczne. Mogą występować jako pojedyncze kamienie lub płytki z kilkoma kamieniami albo wręcz imitować spore fragmenty muru.

Zawsze elegancko będą wyglądały trwałe i mrozoodporne płytki klinkierowe. Płytki mocuje się do muru szybkowiążącą mrozoodporną i elastyczną zaprawą klejową dostosowaną do materiału, z jakiego powstała płytka. Spoiny wypełnia się fugą przeznaczoną do stosowania na zewnątrz.

Mocny fundament

Ogrodzenie murowane w formie pełnego muru wymaga solidnych fundamentów, które muszą sięgać poniżej strefy przemarzania gruntu (80-140 cm, zależnie od regionu kraju). Między fundamentem a ścianą ogrodzenia musi być położona izolacja pozioma. Co 10 m w fundamencie i ścianie ogrodzenia trzeba zostawić szczelinę dylatacyjną, którą wypełnia się nienasiąkliwym materiałem trwale elastycznym.

Pełne ogrodzenie z cegły klinkierowej
Autor: Andrzej Szandomirski Pełne ogrodzenie z cegły klinkierowej jest efektowne, co zawdzięcza temu, że cegły występują w wielu odcieniach

Z cegieł klinkierowych

Ten szlachetny materiał pozwala zbudować ogrodzenie trwałe, eleganckie i odporne na warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. Klinkier nie chłonie wody, nie wymaga konserwacji, łatwo się czyści. Jego barwa (czerwona, ruda, brązowa, szara, grafitowa) jest bardzo trwała i nie zmienia się wraz z upływem czasu, więc ogrodzenie zachowa dobry wygląd przez dziesięciolecia. Niestety, klinkier jest drogi, więc obecnie najczęściej buduje się z niego słupki, do których montuje się przęsła – metalowe lub drewniane. Ma też jeszcze dodatkowe wymaganie – do budowy potrzebny jest dobry fachowiec, który będzie używał zapraw przeznaczonych do klinkieru. Zawierają one tras, czyli minerał który wiąże wypłukiwane z zaprawy związki wapnia i uniemożliwia jego migrację na powierzchnię cegieł, więc nie pojawiają się na nich białe wykwity. Inną przyczyną powstania białych plam na klinkierowych cegłach może być na przykład brak poziomej izolacji.

Ogrodzenie klinkierowe zalicza się do jednego z najdroższych, a na cenę w mniejszym stopniu wpływa koszt materiałów niż robocizny (od 80 do 130 zł/m2).

Ogrodzenie z bloczków betonowych imitujących piryt
Autor: Joniec Ogrodzenie z bloczków betonowych imitujących piryt dobrze się komponuje z drewnianymi elementami domu

Z kształtek betonowych

Ten stosunkowo lekki, łatwy do murowania, trwały i odporny na warunki atmosferyczne materiał najczęściej imituje kamień, od którego jest tańszy. Kształtki mogą naśladować granit, piaskowiec, kwarcyt, wapień, modną i popularną skałę wulkaniczną.

Ogrodzenie buduje się, układając kształtkę jedna na drugiej. Warunkiem koniecznym jest ich idealne dopasowanie, więc jeśli potrzeba, można spiłować powierzchnię nierównego elementu – kształtki nie wymają fugowania, więc perfekcyjne przyleganie ich do siebie jest niezbędne do zachowania dobrego efektu estetycznego. Po ułożeniu kształtki wypełnia się betonem i dokładnie go ubija.

Żywotność betonowych kształtek można zwiększyć przez impregnację.

Drewniane panele ogrodzeniowe
Autor: Katarzyna Józefowicz Gotowe drewniane panele ogrodzeniowe dobrze chronią przed wiatrem. Mogą być pełne, ażurowe lub ze wzorem. Najtrwalsze są z drewna świerkowego

Ogrodzenia drewniane

Klasyczne drewniane płoty ze sztachetami coraz rzadziej pojawiają się na miejskich i podmiejskich posesjach. W takich lokalizacjach drewno występuje głównie jako panele osadzone w murowanych (tynkowanych, obłożonych kamieniem lub klinkierowych) słupkach. Najczęściej są produkowane z drewna sosnowego, bo jest stosunkowo tanie i powszechnie dostępne. Przęsła mają kształt ramy wypełnionej sztachetami. Mogą też tworzyć je sztachety przykręcone do kilku (dwóch-trzech) poprzecznych belek. Czasem, dla większej trwałości, stosuje się konstrukcję mieszaną: rama lub rygle powstają z metalu, zwykle stalowych profili. Trwałość drewno zawdzięcza struganiu i suszeniu komorowemu lub impregnacji i malowaniu lakierem, najczęściej bezbarwnym, nieukrywającym naturalnego rysunku drewna.

Drewniane przęsła łączy się obejmami z metalowymi słupkami, a słupki z fundamentem za pośrednictwem stalowych kotew.

Dostępne są również drewniane, impregnowane panele – pełne lub z ażurowym wzorem w górnej części. Można je pomalować wybranym preparatem i zamocować do drewnianych, metalowych lub murowanych słupków. Takie panele najczęściej wykorzystuje się jako ogrodzenie tyłu posesji lub osłonę narożników przed wiatrem, jeśli chcemy chronić rosnące rośliny lub mamy tam kącik wypoczynkowy.

Ogrodzenie z gabionów
Autor: Piotr Mastalerz Gabiony są bardzo efektowne. Ich wartość jako ogrodzenia docenią zwłaszcza ci, którzy na własnej działce mają do usunięcia wiele kamieni

Kamienie w skrzyniach, czyli gabiony

Stosowane powszechnie do zabezpieczania dróg przed spadającymi kamieniami sprawdzają się również w funkcji nowoczesnego ogrodzenia. W klatkach wykonanych z zabezpieczonych antykorozyjnie metalowych prętów i siatki umieszcza się kamienie: łamany piaskowiec, kamień wapienny, kostkę granitową, otoczaki, zwykłe polne kamienie, skały wulkaniczne, i klatki ustawia jedna na drugiej. Dobrym materiałem wypełniającym jest także cegła, kolorowy beton oraz szkło z recyklingu.

Ogrodzenie gabionowe nie potrzebuje fundamentu, ale ponieważ klatki są ciężkie, zaleca się ustawianie ich na utwardzonym podłożu – na ubitej 20-50-centymetrowej warstwie tłucznia lub ławie fundamentowej. Dzięki temu nie odkształci się na skutek nierównego osiadania podłoża.

Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie