| muratordom.pl » Ogród » Nawierzchnie, ogrodzenia » Jakie ogrodzenie domu - ażurowe czy pełne? Wszystko o ogrodzeniach wokół domu PORADNIK

Jakie ogrodzenie domu - ażurowe czy pełne? Wszystko o ogrodzeniach wokół domu PORADNIK

Jak dopasować ogrodzenie domu do architektury budynku, jego otoczenia i własnych potrzeb? O tym, jak mają wyglądać brama, furtka i płot, najlepiej pomyśleć na etapie projektowania domu, bo ogrodzenie - czy to ażurowe, czy pełne - powinno być jego spójną, integralną częścią. 

Ogrodzenie domu łączy budynek i posesję z otoczeniem. Dlatego dobrze, gdy współgra zarówno z architekturą domu, jak i charakterem okolicy. Zanim zabierzesz się do wybierania materiałów do jego budowy, musisz zadać sobie podstawowe pytania. Jak wysokie ma być ogrodzenie domu? Czy powinno być pełne, czy ażurowe?

Odpowiedzi zależą od kilku czynników:

 • na jakie widoki otwiera się wnętrze domu;
 • jakie jest sąsiedztwo miejsc, w których przebywasz najczęściej (tarasów, balkonów);
 • czy wolisz, aby dom stał się częścią otoczenia, czy wręcz przeciwnie – by poczuć się w domu bezpiecznie, potrzebna Ci jest szczelna zasłona.
Autor: Krzysztof Smyk

Nowoczesny dom położony w gęsto zabudowanej dzielnicy willowej miasta całą bryłą odgradza prywatną część ogrodu. Ogrodzenie jest więc niskie, oszczędne w formie, nie zasłania interesującej architektury budynku. Za ścianką znajdują się pojemniki na odpadki. Projekt: Marcin Kucharski, Q2Studio – Autorska Pracownia Projektowa.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Styl domu a rodzaj ogrodzenia

Stworzenie koncepcji ogrodzenia domu warto zlecić tym samym architektom, którzy projektują dom. Oni najlepiej powiążą oba te elementy architektoniczne zarówno stylistycznie, jak i funkcjonalnie. Znając wady oraz zalety otoczenia działki, umiejętnie wykorzystają je do kreowania wygodnej przestrzeni życia wokół domu. Jeśli jednak ogrodzenie projektujesz samodzielnie, warto poznać kilka podstawowych zasad dobrego powiązania go z domem.

 • Przede wszystkim muszą być spójne stylistycznie. Jeżeli dom ma nowoczesną architekturę, to chętniej sięgaj po materiały betonowe, metalowe o prostych i oszczędnych formach.
 • Dom o architekturze klasycznej lepiej będzie wyglądał w towarzystwie łagodnych kształtów uzupełnionych o motywy dekoracyjne.
 • Ogrodzenia przy domach rustykalnych wymagają zastosowania tradycyjnych rozwiązań i materiałów wyłącznie pochodzenia naturalnego.
 • Do budowy przęseł dobrze jest wykorzystać te same materiały, z których zrobione są balustrady przy budynku. Wykończenie cokołu i słupków powinno z kolei nawiązywać do wykończenia elewacji domu.

Jeśli rozwiązania ogrodzeń gotowych cię nie usatysfakcjonują, możesz zrobić je na zamówienie lub kupić same ramy furtki, bramy oraz przęseł i zamontować dowolne ich wypełnienie.

WARTO WIEDZIEĆ

Wymiary ogrodzenia. Według przepisów szerokość furtki nie może być mniejsza niż 0,9 m, a bramy 2,4 m. Jednak dla własnej w ygody i bezpieczeństwa warto zainstalować bramę wjazdową o szerokości co najmniej 3 m. Dzięki temu manewrowanie pojazdem będzie łatwiejsze. Zarówno brama, jak i furtka nie mogą się otwierać na zewnątrz działki.

Formalności prawne. Budowę ogrodzenia usytuowanego wzdłuż ulicy, torów kolejowych lub innych miejsc publicznych trzeba zgłosić w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta. Zgłoszenia w ymaga także budowa ogrodzenia w yższego niż 2,2 m. W projekcie zagospodarowania działki określone jest miejsce zjazdu z drogi publicznej na posesję. Ewentualne zmiany jego położenia należy uzgodnić z zarządcą tej drogi (administracją osiedla, wójtem gminy, zarządem powiatu lub województwa).

Instalacje ogrodzeniowe. Wszelkie przewody zasilające automatykę do bram, elektrozamek furtki, oświetlenie czy bramofon doprowadzamy, zanim ułożymy nawierzchnię podjazdu. Najlepiej umieścić je w peszlach, które zabezpieczą kable przed przypadkowym przecięciem. Warto zainstalować rezerwowe źródło zasilania (np. akumulator), które podtrzyma pracę instalacji, gdy zabraknie zasilania z sieci.

Ogrodzenie domu w mieście

Działki są tam zazwyczaj nieduże, więc i odległości między domem a ogrodzeniem niewielkie. Dlatego oprócz wyznaczania granic płoty pełnią często inne funkcje – chronią przed hałasem, kurzem i brudem z sąsiadujących z nimi ulic. Rzadko nawiązują stylem do otoczenia. Mają z reguły charakter formalny. To zazwyczaj solidna podmurówka z równie porządnymi słupkami i przęsłami. Jeśli dom przysunięty do ogrodzenia stanowi dobrą ochronę ogrodu przed hałasem dobiegającym z ulicy, to płot jest tylko elementem architektonicznym umownie wydzielającym granicę własności. Czasem jednak musi strzec otoczenia domu przed wzrokiem przechodniów i osłaniać je przed wodą rozbryzgującą spod kół przejeżdżających samochodów.

Ogrodzenie domu poza miastem

Domy położone z dala od innych zabudowań muszą mieć płot zapewniający właścicielom poczucie bezpieczeństwa. Inaczej niż w zwartej zabudowie, gdzie zawsze możemy liczyć na czujne sąsiedzkie oko. Tu ogrodzenie ma wyznaczać jasną granicę, choć nie oznacza to wcale, że powinno być wysokim, zwartym i niedostępnym murem. Przeciwnie – wnętrze domu i ogrodu warto powiązać widokowo z otaczającym je krajobrazem. Przecież m.in. dlatego dom został zbudowany poza miastem.

W ogrodzeniu powinno być jak najwięcej elementów ażurowych – nie tylko ze względu na widoki. Nie zaburzamy wtedy swobodnego przepływu mas powietrza, zapewniamy więc sobie korzystny mikroklimat. Jeśli chcemy zagwarantować sobie prywatność, lepiej stworzyć naturalne przegrody z grup roślin, żywopłotu czy pnączy porastających ogrodzenie. Płoty budowane na otwartej przestrzeni są znacznie bliższe naturze, dlatego powinniśmy do ich stworzenia wykorzystywać materiały naturalne występujące w okolicy – drewno i kamień.

Autor: Andrzej Szandomirski

Styl budynku możemy zaakcentować przez odpowiedni dobór materiału ogrodzenia. Na przykład wykonać je z ocynkowanej siatki, której zazwyczaj używa się przy obiektach przemysłowych. Projekt: Paweł Kwaśniak, Szaroszyk & Rycerski Architekci.

Furtka przy ogrodzeniu

Przejście od drzwi wejściowych do furtki powinno być jak najkrótsze. Warto w jej pobliżu umieścić wiatę na pojemniki z odpadkami. Dzięki temu będzie można wybudować wspólne zadaszenie, nie trzeba będzie też układać dodatkowych ścieżek i kabli instalacji oświetleniowej. Ponieważ to furtka będzie wizytówką i drogowskazem prowadzącym do domu, warto wyeksponować ją z ciągu ogrodzenia. Można to zrobić na kilka sposobów:

 • zamontować ozdobne drzwi przyciągające uwagę kolorem lub formą. Powinny być wykonane z innych materiałów niż przęsła;
 • wyróżnić słupki po obu stronach furtki. Niech nawiązują do innych słupków ogrodzenia, ale będą większe lub grubsze, z lampami;
 • umieścić nad furtką daszek, który nie tylko zaakcentuje wejście, lecz również osłoni przed deszczem czekających na wejście;
 • cofnąć furtkę w głąb działki, by powstała enklawa zachęcająca do wejścia;
 • posadzić przy furtce rośliny o interesujących kolorach lub kształtach.

Oświetlenie ogrodzenia

Lampa blisko furtki oświetli osobę czekającą przy niej i ułatwi szukanie kluczy czy przycisku domofonu. Może być uruchamiana czujnikiem ruchu, choć subtelne stale palące się światło jest dobrym drogowskazem i ozdobą wejścia na posesję. Najprostszym rozwiązaniem jest umieszczenie lampy na szczycie słupka przy furtce lub pod okapem daszku, jeśli jest nim osłonięta. Bardzo dobrze wyglądają lampy wbudowane w ogrodzenie oraz zespolone ze skrzynką na listy i bramofonem. Są mało widoczne za dnia, a wieczorem delikatnie oświetlą miejsca najbardziej pożądane.

Skrzynka na listy

Powinna być zawieszona w pobliżu furtki. Najprostsze skrzynki otwierane z jednej strony mocuje się do przęseł lub słupków. Te bez problemu z czasem można wymienić na nowe. Inny rodzaj skrzynek jednostronnych umieszcza się w przygotowanej w trakcie budowy ogrodzenia wnęce w murze lub słupku. Te skrzynki nie wystają poza lico muru, więc są lepiej chronione przed niszczącym działaniem czynników atmosferycznych.

Najtrwalsze i najmniej rzucające się w oczy są skrzynki przelotowe, dwustronne. Od ulicy mają szczelinę do wrzucania korespondencji. Listy wyciąga się z drugiej strony ogrodzenia. Te skrzynki zamurowuje się w słupku lub murze w trakcie budowy ogrodzenia. Dzięki regulacji można je dopasować do murów różnej grubości.

Wielu producentów ogrodzeń gotowych oferuje montaż skrzynki na listy w przęśle w czasie produkcji. Są malowane i zabezpieczane antykorozyjnie podobnie jak reszta ogrodzenia. Większość skrzynek jest wykonana z blachy ocynkowanej lub galwanizowanej i malowanej proszkowo. Znacznie trwalsze będą te ze stali nierdzewnej lub z aluminium. Mogą być zamykane na kluczyk bądź zamek szyfrowy.

Przeczytaj dodatkowo:
Jak odnowić drewniane ogrodzenia, a jak...

Nawet najlepiej wykonane płoty i ogrodzenia po pewnym czasie niszczeją. Szczególną uwagę należy...

Prawidłowy montaż ogrodzenia. Porady architekta...

Budowa ogrodzenia trwałego i funkcjonalnego - krok po kroku. Praktyczna porada architekta krajobrazu. Dowiedz...

Kup parkan w sklepie. Gotowe ogrodzenia metalowe

Dlaczego gotowe ogrodzenia metalowe są lepsze od tych budowanych od podstaw? Wszystkie elementy parkanu...

Oświetlenie ogrodowe - pomysły na oświetlenie...

Oświetlenie ogrodowe ułatwi poruszanie się po działce wieczorem. Światło powinno być skierowane na...

Ogrodzenia kute: galeria zdjęć pięknych ogrodzeń...

Ogrodzenia kute zawsze były atrakcyjną propozycją. Często też stanowiły powód zazdrości – z...