Sklep online Pomoc Tagi Newsletter
| muratordom.pl » Ogród » Nawierzchnie, ogrodzenia » Jakie ogrodzenie domu - ażurowe czy pełne? Wszystko o ogrodzeniach wokół domu PORADNIK

Jakie ogrodzenie domu - ażurowe czy pełne? Wszystko o ogrodzeniach wokół domu PORADNIK

Jak dopasować ogrodzenie domu do architektury budynku, jego otoczenia i własnych potrzeb? O tym, jak mają wyglądać brama, furtka i płot, najlepiej pomyśleć na etapie projektowania domu, bo ogrodzenie - czy to ażurowe, czy pełne - powinno być jego spójną, integralną częścią. 

Ogrodzenie domu łączy budynek i posesję z otoczeniem. Dlatego dobrze, gdy współgra zarówno z architekturą domu, jak i charakterem okolicy. Zanim zabierzesz się do wybierania materiałów do jego budowy, musisz zadać sobie podstawowe pytania. Jak wysokie ma być ogrodzenie domu? Czy powinno być pełne, czy ażurowe?

Odpowiedzi zależą od kilku czynników:

  • na jakie widoki otwiera się wnętrze domu;
  • jakie jest sąsiedztwo miejsc, w których przebywasz najczęściej (tarasów, balkonów);
  • czy wolisz, aby dom stał się częścią otoczenia, czy wręcz przeciwnie – by poczuć się w domu bezpiecznie, potrzebna Ci jest szczelna zasłona.
Autor: Krzysztof Smyk

Nowoczesny dom położony w gęsto zabudowanej dzielnicy willowej miasta całą bryłą odgradza prywatną część ogrodu. Ogrodzenie jest więc niskie, oszczędne w formie, nie zasłania interesującej architektury budynku. Za ścianką znajdują się pojemniki na odpadki. Projekt: Marcin Kucharski, Q2Studio – Autorska Pracownia Projektowa.

Styl domu a styl ogrodzenia

Stworzenie koncepcji ogrodzenia domu warto zlecić tym samym architektom, którzy projektują dom. Oni najlepiej powiążą oba te elementy architektoniczne zarówno stylistycznie, jak i funkcjonalnie. Znając wady oraz zalety otoczenia działki, umiejętnie wykorzystają je do kreowania wygodnej przestrzeni życia wokół domu. Jeśli jednak ogrodzenie projektujesz samodzielnie, warto poznać kilka podstawowych zasad dobrego powiązania go z domem.

  • Przede wszystkim muszą być spójne stylistycznie. Jeżeli dom ma nowoczesną architekturę, to chętniej sięgaj po materiały betonowe, metalowe o prostych i oszczędnych formach.
  • Dom o architekturze klasycznej lepiej będzie wyglądał w towarzystwie łagodnych kształtów uzupełnionych o motywy dekoracyjne.
  • Ogrodzenia przy domach rustykalnych wymagają zastosowania tradycyjnych rozwiązań i materiałów wyłącznie pochodzenia naturalnego.
  • Do budowy przęseł dobrze jest wykorzystać te same materiały, z których zrobione są balustrady przy budynku. Wykończenie cokołu i słupków powinno z kolei nawiązywać do wykończenia elewacji domu.

Jeśli rozwiązania ogrodzeń gotowych cię nie usatysfakcjonują, możesz zrobić je na zamówienie lub kupić same ramy furtki, bramy oraz przęseł i zamontować dowolne ich wypełnienie.

WARTO WIEDZIEĆ

Wymiary ogrodzenia. Według przepisów szerokość furtki nie może być mniejsza niż 0,9 m, a bramy 2,4 m. Jednak dla własnej w ygody i bezpieczeństwa warto zainstalować bramę wjazdową o szerokości co najmniej 3 m. Dzięki temu manewrowanie pojazdem będzie łatwiejsze. Zarówno brama, jak i furtka nie mogą się otwierać na zewnątrz działki.

Formalności prawne. Budowę ogrodzenia usytuowanego wzdłuż ulicy, torów kolejowych lub innych miejsc publicznych trzeba zgłosić w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta. Zgłoszenia w ymaga także budowa ogrodzenia w yższego niż 2,2 m. W projekcie zagospodarowania działki określone jest miejsce zjazdu z drogi publicznej na posesję. Ewentualne zmiany jego położenia należy uzgodnić z zarządcą tej drogi (administracją osiedla, wójtem gminy, zarządem powiatu lub województwa).

Instalacje ogrodzeniowe. Wszelkie przewody zasilające automatykę do bram, elektrozamek furtki, oświetlenie czy bramofon doprowadzamy, zanim ułożymy nawierzchnię podjazdu. Najlepiej umieścić je w peszlach, które zabezpieczą kable przed przypadkowym przecięciem. Warto zainstalować rezerwowe źródło zasilania (np. akumulator), które podtrzyma pracę instalacji, gdy zabraknie zasilania z sieci.

Płot, furtka, brama wejściowa. 26 zdjęć ogrodzeń dobrze dobranych do domu

Płot, furtka i brama wejściowa składające się na ogrodzenie wokół domu powinny tworzyć zgraną...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Ogrodzenie ażurowe, drewniane lub z kamienia....

Ogrodzenie chroni przed włamaniem i zapewnia poczucie bezpieczeństwa mieszkańcom. Może również być ozdobą...

Aranżacja nawierzchni tarasu. Jak zaplanować...

Jeśli posiadasz piękny dom, to otaczający go ogród przydomowy nie może odbierać mu uroku. Zobacz jak...

Ogrodzenia drewniane domu – jak wybierać i gdzie...

Ogrodzenie drewniane to coś więcej niż kilka desek opartych na siatce. To wizytówka nas i naszego domu. Płot...

Murki ogrodowe. Zobacz, jak ukształtować i...

Murki ogrodowe stabilizują skarpy i zabepieczają ziemię przed osunięciem. Obsadzone zielenią i kwiatami mogą...

Nawierzchnie ze żwiru lub grysu - sposób na...

Kruszywa takie jak żwir i grys to materiały bardzo przydatne w aranżacji działki. Wyglądają naturalnie,...

Brama wjazdowa i furtka - wygodny wjazd na działkę

By moment wjazdu na działkę nie przysparzał problemów, bramę wjazdową i furtkę warto tak zaplanować, żeby...

update counter
SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.