| muratordom.pl » Ogród » Baseny, oczka wodne » Budowa basenu. Z jakich materiałów wybudować basen ogrodowy?

Budowa basenu. Z jakich materiałów wybudować basen ogrodowy?

Budowa basenu wiąże się z dokonaniem wielu ważnych wyborów. Kształt basenu, wielkość i materiał niecki, filtry i akcesoria, w jakie warto wyposażyć basen ogrodowy to te najważniejsze. O ile kształt i wielkość basenu ogrodowego nie są problemem, o tyle wybór materiału z jakiego ma być wykonana niecka przydomowego basenu nie jest najłatwiejszy. Poznaj materiały, z którymi budowa basenu na pewno się uda.

Budowa basenu najlepiej etapami

Prace przy budowie basenu można podzielić na etapy.

  • Pierwszy, w którym trzeba wybudować nieckę i przygotować podejścia do instalacji, można wykonać samodzielnie, ale zgodnie z projektem.
  • Drugi, polegający na podłączeniu instalacji dostarczających, czyszczących i podgrzewających wodę, lepiej zlecić hydraulikowi lub specjaliście od instalacji basenowych. 
  • Trzeci etap to wykończenie całości i zabezpieczenie basenu – pomalowanie ścian lub ułożenie płytek ceramicznych, montaż przykrycia. Również te prace można z powodzeniem wykonać we własnym zakresie.

Zanim jednak przystąpimy do budowy basenu, musimy wybrać jego kształt, wielkość i materiał z jakiego ma być wykonana niecka basenowa.

Wykończenie basenu

Decyduje o jej estetycznym wyglądzie, ale ma także istotny wpływ na walory użytkowe, zwłaszcza łatwość utrzymania jej w czystości. Niecki betonowe wykańcza się płytkami ceramicznymi, mozaiką lub folią. Przed ułożeniem płytek lub mozaiki powierzchnię betonu trzeba uszczelnić, ponieważ nie zapewniają one szczelności, a jedynie stanowią warstwę wykończeniową, która powinna być odporna na wilgoć i wpływy atmosferyczne.Tak będzie oczywiście tylko wtedy, gdy płytki będą mrozo-, chloro- i wodoodporne. Te ułożone na brzegach basenu powinny być dodatkowo antypoślizgowe. Odporna na mróz i wodę musi być także fuga użyta do spoinowania.

Dzięki ogromnej różnorodności kolorów, kształtów i faktur płytek wykończone nimi niecki basenów mogą być bardzo atrakcyjne. Ten rodzaj wykończenia jest jednak najdroższy. Aby nie uległ zniszczeniu, zbiornik trzeba koniecznie na zimę opróżnić z wody.

Folii, najczęściej z PCW, używa się nie tylko do wykańczania niecek betonowych, ale również do wykładania wnętrz basenów stalowych i drewnianych. Wykorzystuje się do tego folię cienką lub grubszą – 1,5-milimetrową zbrojoną tworzywem, dzięki temu bardziej wytrzymałą, ale niestety również droższą. Folia gwarantuje trwałą szczelność basenu. Jest dostępna w kilku kolorach, gładka i wzorzysta.

Basen ogrodowy może być zagłębiony w gruncie lub ustawiony na powierzchni. Przed zakopaniem niecki trzeba sprawdzić poziom wód gruntowych na działce. Jeśli jest zbyt wysoki, lepiej zrezygnować z takiego pomysłu albo odpowiednio zwiększyć wytrzymałość ścian i dna. W przeciwnym razie parcie gruntu, którego objętość zwiększa się na skutek zamarzania wody gruntowej, może zniszczyć nieckę, kiedy zostanie ona na zimę opróżniona z wody.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Z jakiego materiału wykonać basen ogrodowy?

Niecka basenu może być żelbetowa, stalowa, poliestrowa...

Najtrwalsze i najbardziej wytrzymałe są niecki z żelbetu – betonu zbrojonego kilkoma warstwami siatki mocowanej do rusztu z prętów zbrojeniowych o średnicy 5-6 mm. Mogą mieć dowolny kształt, zależnie od upodobań lub pomysłu inwestora, i dowolne nachylenie dna. Nieckę­ formuje się w tradycyjnym deskowaniu lub formach ze styropianu albo polipropylenu. Można także wymurować ją ze zbrojonych i wypełnionych betonem betonowych pustaków. Basenu z betonu układanego bezpośrednio na budowie i murowanego nie da się nigdy przenieść w inne miejsce. Można tak postąpić – przynajmniej teoretycznie – z niecką gotową lub zbudowaną z prefabrykowanych elementów. Wybudowanie betonowego basenu wymaga sporo pracy i jest przez to dość kosztowne.

Łatwiejsze do wykonania i tańsze są baseny ogrodowe z żywic poliestrowych wzmacnianych włóknem szklanym, stalowe lub aluminiowe o różnych kształtach. Ściany metalowych niecek robi się z arkuszy zrolowanej blachy lub z elementów skręcanych śrubami. Całość montuje się bezpośrednio na działce. Baseny okrągłe nie wymagają dodatkowych elementów konstrukcyjnych, ścianki niecek owalnych nie są dostatecznie sztywne i trzeba je obmurować wzdłuż dłuższych boków. Przy tej okazji warto je również ocieplić warstwą styropianu, wówczas woda w basenie dłużej pozostanie ciepła.

Jeśli zdecydujemy, że niecka basenu będzie ustawiona na gruncie, możemy wybrać także drewnianą – okrągłą, prostokątną lub wielokątną. Drewniane elementy basenów robi się z dobrych gatunków drewna, wyselekcjonowanego i o dużej twardości. Suszy się je i impregnuje ciśnieniowo, aby zabezpieczyć przed niszczącym działaniem czynników atmosferycznych i zapewnić wieloletnią trwałość.

Wielkość basenu ogrodowego

Niecki basenów ogrodowych zwykle nie są duże. Prywatni inwestorzy najczęściej wybierają te o wymiarach 6-10 x 3-5 m. Decydują o tym przeważnie koszty inwestycyjne i przewidywane wydatki na eksploatację oraz oczywiście wielkość działki. Do pływania i zabaw w basenie wystarczy głębokość 1,5 m. Nie da się wtedy jednak skakać do wody.

Im większe wymiary i głębokość będzie miał basen, tym więcej będzie w nim wody i tym wyższe będą koszty jej pompowania i filtrowania. Więcej będą także kosztowały środki do jej dezynfekcji. Największą pozycję w wydatkach na utrzymanie basenu będzie jednak stanowił koszt energii do podgrzewania wody. Warto o tym pamiętać, ustalając wymiary basenu.

Basen ogrodowy - jaki wybrać? Baseny z tworzyw sztucznych (akrylowe, poliestrowe), dmuchane, budowane

Basen ogrodowy nie musi być luksusem. Coraz więcej właścicieli ogrodów decyduje się na basen...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Basen dla dzieci w ogrodzie - najlepszy basen...

Basen dla dzieci musi być przede wszystkim stosunkowo płytki, mieć miękkie ścianki i szybko napełniać się...

Sposoby na podgrzewanie wody w przydomowym...

W Polsce, basen w ogrodzie wciąż kojarzony jest z luksusem. Co więcej, luksus ten nie zawsze się opłaca....

Czy kolektory słoneczne pomogą w podgrzewaniu...

Podgrzewanie wody w basenie bez dodatkowych kosztów? Jeśli tylko w naszym domu zainstalowane są...

Jesienne prace w ogrodzie

Jesień w ogrodzie uważa się za najbardziej „pracowitą” porę roku. Właśnie wtedy zakłada się i...

Pomysł na oczko wodne w ogrodzie - kamienie,...

Oczko wodne i bujna zieleń wokół niego, to doskonały pomysł na aranżację ogrodowego zacisza. Zobacz,...