| muratordom.pl » Ogród » Baseny, oczka wodne » Budowa basenu. Z jakich materiałów wybudować basen ogrodowy?

Budowa basenu. Z jakich materiałów wybudować basen ogrodowy?

Budowa basenu wiąże się z dokonaniem wielu ważnych wyborów. Kształt basenu, wielkość i materiał niecki, filtry i akcesoria, w jakie warto wyposażyć basen ogrodowy to te najważniejsze. O ile kształt i wielkość basenu ogrodowego nie są problemem, o tyle wybór materiału z jakiego ma być wykonana niecka przydomowego basenu nie jest najłatwiejszy. Poznaj materiały, z którymi budowa basenu na pewno się uda.

Budowa basenu najlepiej etapami

Prace przy budowie basenu można podzielić na etapy.

  • Pierwszy, w którym trzeba wybudować nieckę i przygotować podejścia do instalacji, można wykonać samodzielnie, ale zgodnie z projektem.
  • Drugi, polegający na podłączeniu instalacji dostarczających, czyszczących i podgrzewających wodę, lepiej zlecić hydraulikowi lub specjaliście od instalacji basenowych. 
  • Trzeci etap to wykończenie całości i zabezpieczenie basenu – pomalowanie ścian lub ułożenie płytek ceramicznych, montaż przykrycia. Również te prace można z powodzeniem wykonać we własnym zakresie.

Zanim jednak przystąpimy do budowy basenu, musimy wybrać jego kształt, wielkość i materiał z jakiego ma być wykonana niecka basenowa.

Wykończenie basenu

Decyduje o jej estetycznym wyglądzie, ale ma także istotny wpływ na walory użytkowe, zwłaszcza łatwość utrzymania jej w czystości. Niecki betonowe wykańcza się płytkami ceramicznymi, mozaiką lub folią. Przed ułożeniem płytek lub mozaiki powierzchnię betonu trzeba uszczelnić, ponieważ nie zapewniają one szczelności, a jedynie stanowią warstwę wykończeniową, która powinna być odporna na wilgoć i wpływy atmosferyczne.Tak będzie oczywiście tylko wtedy, gdy płytki będą mrozo-, chloro- i wodoodporne. Te ułożone na brzegach basenu powinny być dodatkowo antypoślizgowe. Odporna na mróz i wodę musi być także fuga użyta do spoinowania.

Dzięki ogromnej różnorodności kolorów, kształtów i faktur płytek wykończone nimi niecki basenów mogą być bardzo atrakcyjne. Ten rodzaj wykończenia jest jednak najdroższy. Aby nie uległ zniszczeniu, zbiornik trzeba koniecznie na zimę opróżnić z wody.

Folii, najczęściej z PCW, używa się nie tylko do wykańczania niecek betonowych, ale również do wykładania wnętrz basenów stalowych i drewnianych. Wykorzystuje się do tego folię cienką lub grubszą – 1,5-milimetrową zbrojoną tworzywem, dzięki temu bardziej wytrzymałą, ale niestety również droższą. Folia gwarantuje trwałą szczelność basenu. Jest dostępna w kilku kolorach, gładka i wzorzysta.

Basen ogrodowy może być zagłębiony w gruncie lub ustawiony na powierzchni. Przed zakopaniem niecki trzeba sprawdzić poziom wód gruntowych na działce. Jeśli jest zbyt wysoki, lepiej zrezygnować z takiego pomysłu albo odpowiednio zwiększyć wytrzymałość ścian i dna. W przeciwnym razie parcie gruntu, którego objętość zwiększa się na skutek zamarzania wody gruntowej, może zniszczyć nieckę, kiedy zostanie ona na zimę opróżniona z wody.

Z jakiego materiału wykonać basen ogrodowy?

Niecka basenu może być żelbetowa, stalowa, poliestrowa...

Najtrwalsze i najbardziej wytrzymałe są niecki z żelbetu – betonu zbrojonego kilkoma warstwami siatki mocowanej do rusztu z prętów zbrojeniowych o średnicy 5-6 mm. Mogą mieć dowolny kształt, zależnie od upodobań lub pomysłu inwestora, i dowolne nachylenie dna. Nieckę­ formuje się w tradycyjnym deskowaniu lub formach ze styropianu albo polipropylenu. Można także wymurować ją ze zbrojonych i wypełnionych betonem betonowych pustaków. Basenu z betonu układanego bezpośrednio na budowie i murowanego nie da się nigdy przenieść w inne miejsce. Można tak postąpić – przynajmniej teoretycznie – z niecką gotową lub zbudowaną z prefabrykowanych elementów. Wybudowanie betonowego basenu wymaga sporo pracy i jest przez to dość kosztowne.

Łatwiejsze do wykonania i tańsze są baseny ogrodowe z żywic poliestrowych wzmacnianych włóknem szklanym, stalowe lub aluminiowe o różnych kształtach. Ściany metalowych niecek robi się z arkuszy zrolowanej blachy lub z elementów skręcanych śrubami. Całość montuje się bezpośrednio na działce. Baseny okrągłe nie wymagają dodatkowych elementów konstrukcyjnych, ścianki niecek owalnych nie są dostatecznie sztywne i trzeba je obmurować wzdłuż dłuższych boków. Przy tej okazji warto je również ocieplić warstwą styropianu, wówczas woda w basenie dłużej pozostanie ciepła.

Jeśli zdecydujemy, że niecka basenu będzie ustawiona na gruncie, możemy wybrać także drewnianą – okrągłą, prostokątną lub wielokątną. Drewniane elementy basenów robi się z dobrych gatunków drewna, wyselekcjonowanego i o dużej twardości. Suszy się je i impregnuje ciśnieniowo, aby zabezpieczyć przed niszczącym działaniem czynników atmosferycznych i zapewnić wieloletnią trwałość.

Wielkość basenu ogrodowego

Niecki basenów ogrodowych zwykle nie są duże. Prywatni inwestorzy najczęściej wybierają te o wymiarach 6-10 x 3-5 m. Decydują o tym przeważnie koszty inwestycyjne i przewidywane wydatki na eksploatację oraz oczywiście wielkość działki. Do pływania i zabaw w basenie wystarczy głębokość 1,5 m. Nie da się wtedy jednak skakać do wody.

Im większe wymiary i głębokość będzie miał basen, tym więcej będzie w nim wody i tym wyższe będą koszty jej pompowania i filtrowania. Więcej będą także kosztowały środki do jej dezynfekcji. Największą pozycję w wydatkach na utrzymanie basenu będzie jednak stanowił koszt energii do podgrzewania wody. Warto o tym pamiętać, ustalając wymiary basenu.

Basen ogrodowy - jaki wybrać? Baseny z tworzywa sztucznego (akrylowe, poliestrowe), dmuchane, budowane

Basen ogrodowy nie musi być luksusem. Coraz więcej właścicieli ogrodów decyduje się na basen...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Pomysł na oczko wodne w ogrodzie - kamienie,...

Oczko wodne i bujna zieleń wokół niego, to doskonały pomysł na aranżację ogrodowego zacisza. Zobacz,...

Basen ogrodowy z żywicy i kruszywa - zobacz, jak...

Basen ogrodowy z żywicy i kruszywa ma wiele zalet. Nie dość, że może mieć dowolny kształt, to jeszcze nie...

Jak dobrać rośliny do oczka wodnego?

Rośliny wodne są nieodzownym elementem wykończenia stawu czy oczka wodnego. To one – odpowiednio...

Czy kolektory słoneczne pomogą w podgrzewaniu...

Podgrzewanie wody w basenie bez dodatkowych kosztów? Jeśli tylko w naszym domu zainstalowane są...

DOM Z BASENEM - budowa basenu ogrodowego i koszty...

Dom z basenem – to brzmi dobrze. Jak jednak spełnić takie marzenie? Jak zabrać się do budowy basenu...

Budowa oczka wodnego krok po kroku

Idealne miejsce do relaksu i odpoczynku w ogrodzie to spokojny zakątek z oczkiem wodnym z piękną, czystą i...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.