Łuparka do drewna – jaką wybrać?

2019-05-23 9:04
Łuparka do drewna
Autor: www.thinkstockphotos.com Elektryczna łuparka do drewna

Łuparka do drewna to urządzenie przydatne tym, którzy muszą pozyskać spore ilości opału. Poznaj rodzaje łuparek, dowiedz się do czego potrzebna jest łuparka i na co zwrócić uwagę, kupując łuparkę do drewna.

Rozłupywanie drewna siekierą jest pracochłonne, zwłaszcza gdy opału potrzeba sporo. W takim wypadku warto przemyśleć zakup łuparki do drewna. Sprzęt nie jest najtańszy, ale w przeciągu lat pozwoli oszczędzić mnóstwo czasu i wysiłku.

>>Przeczytaj też: Narzędzia do rozdrabniania drewna

Zakup dobrej jakościowo łuparki do drewna wiąże się z kosztem oscylującym w granicach 700-2000 zł. W tym przypadku nie opłaca się nadmiernie oszczędzać, gdyż tanie urządzenia mogą być mało komfortowe w użytkowaniu i nieefektywne. Tymczasem łuparka służy właśnie temu, aby odciążyć mięśnie, zapewnić sprawną, bezpieczną i wygodną pracę przy pozyskiwaniu drewna opałowego (czy szczap) z pniaków, kłód i innych surowców drzewnych. Warto kierować się więc nie tylko marką producenta, ale przede wszystkim głównymi parametrami urządzenia.

Na co zwrócić uwagę kupując łuparkę do drewna

1. Siła nacisku – to parametr o dużym znaczeniu użytkowym. Od niego zależy w jakim stopniu łuparka będzie się sprawdzać przy łupaniu twardego drewna (np. jesionowego). Łuparki o słabej sile nacisku poradzą sobie z brzozą, topolą czy sosną, ale w przypadku lepszego jakościowo surowca mogą sprawiać problemy (praca będzie trudniejsza). Podobnie wygląda sytuacja z drewnem z dużą ilością sęków.2. Napięcie zasilające – to ważna cecha u łuparek elektrycznych. Dobrą jakością odznaczają się urządzenia trójfazowe (osiągają większą moc), ale nie można ich podłączyć do każdego gniazda.3. Maksymalny wymiar łupanej kłody – opcja przydaje się przy rozłupywaniu większych kawałków drewna. Nie zawsze jednak zachodzi potrzeba pozyskiwania dużych fragmentów (np. o wymiarach 25×30 cm). Mogą nie mieścić się do pieca (lub zdusić ogień), więc i tak trzeba je dzielić z użyciem siekiery.4. Długość kabla – dotyczy to oczywiście sprzętu elektrycznego. Przy zakupie parametr ten jest często bagatelizowany, a to błąd – zbyt krótki kabel znacznie utrudnia pracę i zmniejsza komfort użytkowania (trzeba dodatkowo używać przedłużacza). Nie można także przesadzić – jeśli będzie nadmiernie długi, może się plątać.5. Waga urządzenia – z reguły im mocniejszy sprzęt, tym ma większą wagę – przy czym łuparki spalinowe są cięższe od elektrycznych. Ciężar (i rozmiar) urządzenia trzeba dostosować do własnych możliwości (siłowych i przestrzeni przechowalniczej). Zbyt lekka łuparka jest mniej stabilna. Waga urządzenia może znacznie wahać się w zależności od typu (rozbieżność wynosi nawet od 40 do 200 kg). Urządzenia z reguły mają koła, które umożliwiają transport.6. Poziom akustyki – praca z łuparką może trwać wiele godzin, dlatego głośność działania urządzenia ma duże znaczenie. Warto przy tym zwrócić uwagę, że dopuszczalny poziom hałasu nie może przekraczać 85 Db. Wiele urządzeń, w tym łuparek, charakteryzuje się poziomem akustyki, który oscyluje w granicach tej normy. Oprócz pracy dochodzi również charakterystyczny trzask i huk drewna. Dlatego warto wybierać możliwie najcichsze modele, a dodatkowo w trakcie pracy używać ochronników słuchu.7. Sposób ustawiania pniaka – łuparki mogą być poziome lub pionowe. Te pierwsze uchodzą za praktyczniejsze, gdyż są znacznie lżejsze (nawet dwukrotnie) i wygodniejsze w użytkowaniu (nie trzeba schylać się). Łuparki pionowe są mniej „przyjazne” dla kręgosłupa, ale pozwalają na obróbkę dłuższych kłód.

>>Przeczytaj też: Siekiery – do czego są potrzebne siekiery w ogrodzie. Rodzaje siekier

Łuparka do drewna
Autor: www.thinkstockphotos.com Łuparka służy do pozyskiwania drewna opałowego

Rodzaje łuparek do drewna

  • Łuparka elektryczna – bardzo dobrze sprawdza się na potrzeby gospodarstwa domowego. Jest zasilana napięciem 230 V lub 400 V (do tego pierwszego łatwiej dopasować gniazdo).
  • Łuparka spalinowa – jest wytrzymała, ale dość głośna i w dodatku wymaga regularnego przeglądu. Warto ją kupić w przypadku pozyskiwania drewna opałowego w dużej ilości. Rozłupuje większe kawałki niż łuparka elektryczna.
  • Łuparka hydrauliczna – pracuje wolno, ale ma bardzo dużą moc (największą z wymienionych - można nią łupać nawet duże i twarde fragmenty) i jest wytrzymała. To sprzęt, o którym mówi się, że jest „nie do zdarcia” i posłuży przez długie lata. Gdy jednak dojdzie to awarii (nie można tego wykluczyć), naprawa jest skomplikowana, kosztowna, a czasem niemożliwa.

Ze względu na sposób łupania drewna urządzenia dzieli się na: wkręcające stożek w drewno, działające na klinie przy pomocy siłownika hydraulicznego lub mechanizmu korbowo-wodzikowego.

Bezpieczeństwo i sprawność pracy z łuparka do drewna

Przy pracy z łuparką poza wspomnianymi ochronnikami słuchu powinno się zakładać okulary ochronne, mocne buty (najlepiej ze stalowymi noskami) oraz mocne rękawice. Pracę należy wykonywać pojedynczo - drewno może odskakiwać. Ewentualna druga osoba pomagająca przy przenoszeniu cięższych fragmentów powinna się znajdować w bezpiecznej odległości w czasie łupania. Pracy nie warto przekładać – najlepiej drewno łupać od razu po ścince czy zakupie. Gdy jest jeszcze świeże, praca jest dużo łatwiejsza i bezpieczniejsza.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE