Łuparka do drewna pomoże szybko i sprawnie przygotować drewno na opał

2024-10-04 10:28

Łuparka do drewna to urządzenie przydatne tym, którzy muszą pozyskać spore ilości opału. Poznaj rodzaje łuparek, dowiedz się do czego potrzebna jest łuparka i na co zwrócić uwagę, kupując łuparkę do drewna.

Łuparka do drewna
Autor: www.thinkstockphotos.com Elektryczna łuparka do drewna

Spis treści

  1. Czy warto kupić łuparkę do drewna?
  2. Na co zwrócić uwagę kupując łuparkę do drewna?
  3. Rodzaje łuparek do drewna
  4. Bezpieczeństwo i sprawność pracy z łuparką do drewna

Czy warto kupić łuparkę do drewna?

Rozłupywanie drewna siekierą jest pracochłonne, zwłaszcza gdy opału potrzeba sporo. W takim wypadku warto przemyśleć zakup łuparki do drewna. Sprzęt nie jest najtańszy, ale w przeciągu lat pozwoli oszczędzić mnóstwo czasu i wysiłku.

Zakup dobrej jakościowo łuparki do drewna wiąże się z wydatkiem od 1000 zł nawet do kilkunastu tysięcy zł. W tym przypadku nie opłaca się nadmiernie oszczędzać, gdyż tanie urządzenia mogą być mało komfortowe w użytkowaniu i nieefektywne. Tymczasem łuparka służy właśnie temu, aby odciążyć mięśnie, zapewnić sprawną, bezpieczną i wygodną pracę przy pozyskiwaniu drewna opałowego (czy szczap) z pniaków, kłód i innych surowców drzewnych. Warto kierować się więc nie tylko marką producenta, ale przede wszystkim głównymi parametrami urządzenia.

Przeczytaj też: Jak rozdrabniać drewno na opał? Narzędzia do rozdrabniania drewna

Na co zwrócić uwagę kupując łuparkę do drewna?

  1. Siła nacisku – to parametr o dużym znaczeniu użytkowym. Od niego zależy w jakim stopniu łuparka będzie się sprawdzać przy łupaniu twardego drewna (np. jesionowego). Łuparki o słabej sile nacisku poradzą sobie z brzozą, topolą czy sosną, ale w przypadku lepszego jakościowo surowca mogą sprawiać problemy (praca będzie trudniejsza). Podobnie wygląda sytuacja z drewnem z dużą ilością sęków.
  2. Napięcie zasilające – to ważna cecha u łuparek elektrycznych. Dobrą jakością odznaczają się urządzenia trójfazowe (osiągają większą moc), ale nie można ich podłączyć do każdego gniazda.
  3. Maksymalny wymiar łupanej kłody – opcja przydaje się przy rozłupywaniu większych kawałków drewna. Nie zawsze jednak zachodzi potrzeba pozyskiwania dużych fragmentów (np. o wymiarach 25×30 cm). Mogą nie mieścić się do pieca (lub zdusić ogień), więc i tak trzeba je dzielić z użyciem siekiery.
  4. Długość kabla – dotyczy to oczywiście sprzętu elektrycznego. Przy zakupie parametr ten jest często bagatelizowany, a to błąd – zbyt krótki kabel znacznie utrudnia pracę i zmniejsza komfort użytkowania (trzeba dodatkowo używać przedłużacza). Nie można także przesadzić – jeśli będzie nadmiernie długi, może się plątać.
  5. Waga urządzenia – z reguły im mocniejszy sprzęt, tym ma większą wagę – przy czym łuparki spalinowe są cięższe od elektrycznych. Ciężar (i rozmiar) urządzenia trzeba dostosować do własnych możliwości (siłowych i przestrzeni przechowalniczej). Zbyt lekka łuparka jest mniej stabilna. Waga urządzenia może znacznie wahać się w zależności od typu (rozbieżność wynosi nawet od 40 do 200 kg). Urządzenia z reguły mają koła, które umożliwiają transport.
  6. Poziom akustyki – praca z łuparką może trwać wiele godzin, dlatego głośność działania urządzenia ma duże znaczenie. Warto przy tym zwrócić uwagę, że dopuszczalny poziom hałasu nie może przekraczać 85 Db. Wiele urządzeń, w tym łuparek, charakteryzuje się poziomem akustyki, który oscyluje w granicach tej normy. Oprócz pracy dochodzi również charakterystyczny trzask i huk drewna. Dlatego warto wybierać możliwie najcichsze modele, a dodatkowo w trakcie pracy używać ochronników słuchu.
  7. Sposób ustawiania pniaka – łuparki mogą być poziome lub pionowe. Te pierwsze uchodzą za praktyczniejsze, gdyż są znacznie lżejsze (nawet dwukrotnie) i wygodniejsze w użytkowaniu (nie trzeba schylać się). Łuparki pionowe są mniej „przyjazne” dla kręgosłupa, ale pozwalają na obróbkę dłuższych kłód.

Przeczytaj też: Siekiery – do czego są potrzebne siekiery w ogrodzie. Rodzaje siekier

Łuparka do drewna
Autor: www.thinkstockphotos.com Łuparka służy do pozyskiwania drewna opałowego

Rodzaje łuparek do drewna

  • Łuparka elektryczna – bardzo dobrze sprawdza się na potrzeby gospodarstwa domowego. Jest zasilana napięciem 230 V lub 400 V (do tego pierwszego łatwiej dopasować gniazdo).
  • Łuparka spalinowa – jest wytrzymała, ale dość głośna i w dodatku wymaga regularnego przeglądu. Warto ją kupić w przypadku pozyskiwania drewna opałowego w dużej ilości. Rozłupuje większe kawałki niż łuparka elektryczna.
  • Łuparka hydrauliczna – pracuje wolno, ale ma bardzo dużą moc (największą z wymienionych - można nią łupać nawet duże i twarde fragmenty) i jest wytrzymała. To sprzęt, o którym mówi się, że jest „nie do zdarcia” i posłuży przez długie lata. Gdy jednak dojdzie to awarii (nie można tego wykluczyć), naprawa jest skomplikowana, kosztowna, a czasem niemożliwa.

Ze względu na sposób łupania drewna urządzenia dzieli się na: wkręcające stożek w drewno, działające na klinie przy pomocy siłownika hydraulicznego lub mechanizmu korbowo-wodzikowego.

Bezpieczeństwo i sprawność pracy z łuparką do drewna

Przy pracy z łuparką poza wspomnianymi ochronnikami słuchu powinno się zakładać okulary ochronne, mocne buty (najlepiej ze stalowymi noskami) oraz mocne rękawice. Pracę należy wykonywać pojedynczo - drewno może odskakiwać. Ewentualna druga osoba pomagająca przy przenoszeniu cięższych fragmentów powinna się znajdować w bezpiecznej odległości w czasie łupania. Pracy nie warto przekładać – najlepiej drewno łupać od razu po ścince czy zakupie. Gdy jest jeszcze świeże, praca jest dużo łatwiejsza i bezpieczniejsza.

Przeczytaj też: Wiata na drewno, drewutnia czy stojak? Miejsce do przechowywania drewna w ogrodzie

Zobacz galerię: Miejsce na przechowywanie drewna w ogrodzie

Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.
Murator Google News
Autor: