Pilarki łańcuchowe - spalinowe i elektryczne. Jak wybrać piłę łańcuchową i ile ona kosztuje

2024-08-23 12:00

Piłę łańcuchową powinien mieć każdy, kto ma dom z ogrodem. Potrzebna będzie między innymi do karczowania drzew oraz cięcia drewna kominkowego. Poznaj rodzaje pilarek łańcuchowych i sprawdź, na co zwracać uwagę podczas wyboru takiego narzędzia

Pilarka łańcuchowa
Autor: STIHL ◗Na pile nie wolno oszczędzać. Warto wybrać model funkcjonalny, solidnie wykonany i polecany przez innych użytkowników

Spis treści

  1. Jak działa i do czego służy pilarka łańcuchowa
  2. Elektryczne pilarki łańcuchowe
  3. Spalinowe pilarki łańcuchowe
  4. Długość prowadnicy
  5. Moc silnika
  6. Ergonomia
  7. Jakość wykonania
  8. Dostępność akcesoriów i części zamiennych
  9. Ceny pił łańcuchowych

Jak działa i do czego służy pilarka łańcuchowa

Piła łańcuchowa jest wyposażona w elektryczny bądź spalinowy silnik ukryty w plastikowej obudowie. Uruchamia on mechanizm przesuwający łańcuch naciągnięty na podłużną prowadnicę. Łańcuch jest najeżony zębami, które pędząc do przodu, błyskawicznie tną drewno. Aby piłowanie odbywało się sprawnie, zęby muszą być dobrze naostrzone, a łańcuch właściwie napięty i smarowany.

Pilarka to narzędzie do wielu zastosowań. Przeważnie sięgasz po nią, gdy trzeba ściąć drzewo lub pociąć pień na plasterki, zanim zostaną połupane siekierą na szczapy mieszczące się w palenisku kominka, pieca kaflowego lub kozy.

Łańcuchowe maszyny cenione są też przez profesjonalnych cieśli i amatorów ciesiołki. Pozwalają błyskawicznie poprzecinać deski, krawędziaki, a nawet bardzo grube belki. Przydają się podczas budowy konstrukcji drewnianych, ale również w trakcie prac rozbiórkowych.

Elektryczne pilarki łańcuchowe

Piły elektryczne, zwłaszcza te z niższego poziomu cenowego, są zdecydowanie słabsze od spalinowych. Warto je kupić wtedy, gdy mają służyć jedynie do cięcia drewna do kominka lub do prac ciesielskich. Tych zasilanych z sieci będziesz mógł używać na tyle daleko od gniazdka, na ile pozwoli ich kabel lub przedłużacz.

Pilarki akumulatorowe zabierzesz ze sobą wszędzie. Używając ich, nie będziesz musiał co i raz nerwowo sprawdzać, czy przewód nie próbuje dostać się pod zęby łańcucha lub nie okręca się wokół nogi, gdy stoisz na drabinie.

Z pewnością pilarki elektryczne są znacznie przyjemniejsze i prostsze w użyciu. Nie ma problemu z ich odpalaniem w chłodne dni, nie trzeba przygotowywać mieszanki paliwowej, nie kopcą – więc da się nimi pracować w pomieszczeniach zamkniętych, są także cichsze, lżejsze i nie wymagają aż tylu zabiegów konserwacyjnych co spalinowe.

Przeczytaj też:

Pilarki łańcuchowe elektryczne: narzędzia do cięcia drewna

Spalinowe pilarki łańcuchowe

Piły spalinowe uchodzą za narzędzia o większych możliwościach, lepsze do prac wycinkowych. Jeśli tylko masz przygotowany duży zapas mieszanki paliwowej (benzyna zmieszana z olejem), możesz ciąć przez wiele godzin, będąc daleko od domu.

Są cięższe i trudniejsze w rozruchu.

Spalinowe łatwiej jest zepsuć, na przykład wlewając mieszankę przygotowaną przed kilkoma miesiącami lub nie wypalając resztek paliwa przed przerwą w używaniu narzędzia, które zalegając za długo w gaźniku, może spowodować jego uszkodzenie.

Długość prowadnicy

Prowadnica łańcucha może mieć długość od 35 do 60 cm. Łatwo zauważyć, że pilarki z dłuższym mieczem są droższe. Są też bardziej uniwersalne, bo przy ich użyciu szybko dasz sobie radę nawet z bardzo szerokimi pniakami.

Krótszymi też przetniesz bal o znacznej średnicy, ale wymaga to więcej zachodu. Jeśli więc piła ma służyć do przycinania gałęzi albo cięcia niezbyt grubych kłód lub belek, wtedy wystarczy prowadnica długości 38-40 cm. Jeżeli zaś masz na działce stare drzewa bądź jesteś właścicielem lasu, lepiej nie żałować pieniędzy i kupić piłę z prowadnicą długości 50-60 cm.

Co ważne, do niektórych pilarek można dokupić dodatkowy, dłuższy miecz, jeśli tylko moc jej silnika na to pozwala.

Moc silnika

Wybierać trzeba piły o możliwie dużej mocy i prędkości przesuwu łańcucha. Moc pilarek spalinowych może przekraczać 3,3 kW (3300 W). Prędkość cięcia dochodzi do 25 m/s.

Moc pilarek elektrycznych jest niższa niż spalinowych – od 500 do 2000 W.

Gdy zdecydowałeś się na model akumulatorowy, musisz też zerknąć na pojemność baterii. Licz się z tym, że najtańsze z nich mają akumulatory wystarczające na krótki czas działania. Często trzeba je na nowo ładować. Droższe urządzenia mają akumulatory o wystarczającej pojemności. Przy zakupie zwracaj więc uwagę na amperogodziny (Ah). Im więcej akumulator ich ma, tym dłużej popracuje po naładowaniu. Jeden akumulator o pojemności 2 Ah po naładowaniu starcza na mniej więcej 35 cięć o głębokości 5 cm. Nie jest to dużo, dlatego producenci przeważnie sprzedają z jedną piłą dwa akumulatory i dołączają ładowarkę.

Ergonomia

Pilarkę najlepiej kupić w sklepie stacjonarnym, bo zawsze możesz wtedy liczyć na pomoc sprzedawcy i przeszkolenie z obsługi, ale przede wszystkim z tego względu, że weźmiesz sprzęt w ręce i ocenisz, czy nie jest za ciężki i czy skonstruowano go tak, że zapewni maksimum wygody oraz bezpieczeństwa w trakcie prac.

Dobre piły są wyposażone w system tłumienia drgań pochodzących z silnika. Pracuje się nimi wygodniej. Droższe modele mają też system utrzymywania jednakowej prędkości przy różnym obciążeniu. Piła pracuje wtedy z taką samą prędkością, gdy tnąc miękki kawałek drewna, dotrze do twardszego.

Warto poszukać pilarki z gaźnikiem umożliwiającym też pracę narzędziem ustawionym w pozycji pionowej.

Pilarki mogą mieć boczny lub przedni napinacz łańcucha. Boczny może być beznarzędziowy. Oznacza to, że do regulacji napięcia nie będziesz potrzebował kluczyka, bo zastępuje go odpowiednie pokrętło. Jest to znacznie wygodniejsze rozwiązanie.

Przeczytaj też:

Wybieramy elektronarzędzia do drewna konstrukcyjnego

Jakość wykonania

Nawet najpiękniejsze zdjęcie zamieszczone na stronie internetowej nie wystarczy, by ocenić solidność budowy i precyzję wykonania narzędzia. Oglądając je w punkcie sprzedaży, dostrzeżesz mankamenty w dopasowaniu elementów obudowy, odkryjesz marną jakość tworzywa, z którego powstała, nie ukryje się przed tobą bylejakość kluczowych elementów, takich jak choćby śrub do napinania łańcucha lub nakrętek zapewniających jego stabilne połączenie z korpusem. Wysoka cena narzędzia to przecież nie wynik pazerności producenta, tylko rezultat zastosowania drogich technologii i porządnej jakości materiałów.

Dostępność akcesoriów i części zamiennych

Jeśli nie kupujesz piły na jeden sezon lub do sporadycznych prac, musisz liczyć się z dodatkowymi wydatkami. Warto na przykład mieć w zapasie bliźniaczy łańcuch. Gdy jeden się stępi, będzie można założyć drugi i dokończyć pracę, a później oba oddać do naostrzenia. Choć łańcuchy można kupić nawet na metry, lepiej mieć pod ręką model firmowy, najlepiej pasujący do danej prowadnicy.

Czasem trzeba też wymienić prowadnicę, gdy na przykład ulegnie skrzywieniu. Wymienia się również świece zapłonowe, dokupuje dodatkowe akumulatory, nie wspominając o firmowych olejach do łańcucha i olejach do paliwa. Przed zakupem piły lepiej się więc upewnić, czy producent sprzedaje też takie części oraz środki.

O ile to możliwe, korzystając na przykład z forów dyskusyjnych, warto także zrobić małe dochodzenie i ustalić, czy ma on w magazynie części zamienne konieczne w przypadku poważniejszych napraw, czy też trzeba je zamawiać z odległych krajów.

Ceny pił łańcuchowych

Zaczynają się od 300 zł, a sięgają kilku tysięcy. Oczywiście te najdroższe trafiają głównie w ręce zawodowych drwali. Sprzęt z przedziału cenowego 600-2500 zł znajduje nabywców w gronie właścicieli domów, cieśli, stolarzy, ogrodników i działkowców.

Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają