Wybieramy elektronarzędzia do drewna konstrukcyjnego

2021-06-08 17:49

Jakie wybrać elektronarzędzia? Do drewna konstrukcyjnego, czyli tarcicy sosnowej, świerkowej lub modrzewiowej, nie warto zabierać się z ręczną piłą. Dla szybkości, wygody i precyzji lepiej kupić mechaniczną pilarkę.

Cięcie tarcicy
Autor: STIHL Pilarki łańcuchowe są najczęściej używane przez cieśli do skracania grubych belek. Nie są jednak jedynym sprzętem do tego zadania

Tarcica to przeważnie dość grube belki i krawędziaki, trudne do cięcia zwykłą, ręczną piłą. Choć podobno cieślom wirtuozom wystarczy do tego dobra siekiera, nie próbuj ich naśladować. Kup lub choćby wypożycz narzędzie, które nie tylko może dać dużo satysfakcji z pracy w drewnie, ale też znacznie ją ułatwić. Zależnie od potrzeb, chwycić możesz za pilarkę tarczową, ukośnicę, piłę lisi ogon, piłę łańcuchową lub nawet wykorzystać tak zwaną krajzegę.

Piły łańcuchowe: elektronarzędzia do drewna konstrukcyjnego

Piły łańcuchowe to najlepsze maszyny do wstępnego skracania krokwi i belek stropowych przed ich zamontowaniem. Warto je mieć w warsztacie również z tej przyczyny, że gdy prace budowlane dobiegną do mety, przydadzą się do cięcia drewna kominkowego lub karczowania drzew i krzewów na terenie posesji.

Przeczytaj też:

Jak wykarczować stare drzewo owocowe?

Tym, którzy nie mieli jeszcze styczności z pilarkami łańcuchowymi, wyjaśnijmy, na jakiej zasadzie działają. Wyposażone są w elektryczny bądź spalinowy silnik ukryty w plastikowej obudowie. Uruchamia on mechanizm przesuwający łańcuch naciągnięty na podłużną prowadnicę. Łańcuch jest najeżony ostrymi zębami, które pędząc przed siebie, w okamgnieniu tną drewno. To, jak grube elementy zdołasz przeciąć, zależy tylko od długości prowadnicy, nazywanej fachowo mieczem, a ta wynosi do 60 cm. Notoryczny dylemat – kupić piłę łańcuchową elektryczną czy spalinową – rozwiąże odpowiedź na proste pytanie: czy będziesz korzystać z tego narzędzia dalej od domu, niż pozwoli na to kabel i przedłużacz. W razie odpowiedzi przeczącej, możesz pozostać przy narzędziu elektrycznym, zasilanym z sieci. W innym razie rozglądaj się za pilarką spalinową lub... akumulatorową, bo i takie modele są dostępne. Jeden akumulator o pojemności 2 Ah po naładowaniu starcza na mniej więcej 35 cięć o głębokości 5 cm. Nie jest to dużo, dlatego producenci sprzedają z jedną piłą zawsze dwa akumulatory i dołączają ładowarkę.

Sprawdź też:

Piły łańcuchowe spalinowe są z reguły mocniejsze i wydajniejsze, ale za to trudniejsze w obsłudze i konserwacji. Trzeba bowiem przygotowywać do nich mieszankę o odpowiednich proporcjach benzyny i oleju, czyścić lub wymieniać świece zapłonowe, spuszczać paliwo przed dłuższymi okresami przestoju. Piła łańcuchowa elektryczna nie kopci, więc można jej używać nawet w pomieszczeniach zamkniętych. Do tego mniej hałasuje. Należy jednak uważać, by kabel nie dostał się pod pędzący łańcuch.

Pilarka łańcuchowa
Autor: STIHL Długi miecz pilarki nie stawia zbyt dużych ograniczeń, jeśli chodzi o grubość ciętych elementów

Pilarki dwubrzeszczotowe

Pilarki dwubrzeszczotowe najchętniej kupują ekipy murarskie, bo nieźle radzą sobie z bloczkami i pustakami, ale cieśle i stolarze też nimi nie gardzą. Piły takie, zwane również piłami typu tandem, mają długie prowadnice, podobnie jak łańcuchowe, z tym że brak na nich łańcucha. W dolnej części umieszcza się natomiast dwa długie brzeszczoty. Te po uruchomieniu maszyny poruszają się w przeciwnych kierunkach, wykonując ruchy posuwisto-zwrotne, co sprawia, że cięcie drewna przebiega szybciej, a obrabiany materiał nie ma tendencji do przesuwania się wraz z ostrzem. Elektryczne pilarki dwubrzeszczotowe są precyzyjniejsze niż pilarki łańcuchowe, bezpieczniejsze oraz prostsze w obsłudze. Ich brzeszczoty łatwo się wymienia. Głębokość cięcia zależy od długości prowadnicy, a ta waha się między 27 a 50 cm. Im większa moc takich pił, tym grubsze elementy da się nimi bezpiecznie i wygodnie ciąć. Niektóre piły dwubrzeszczotowe są wzbogacone o system odsysania wiórów i pyłu. Piłując, nie powinno się trzymać piły dociśniętej przez cały czas do materiału. Najlepiej jest ciąć, podnosząc ją i opuszczając.

Cięcie drewna na koziołku
Pilarka dwubrzeszczotowa
Autor: DE WALT Brzeszczoty piły tandem, tak samo jak łańcuch pilarki, przed zetknięciem się z drewnem muszą być już wprowadzone w ruch

Pilarki tarczowe do drewna konstrukcyjnego

Pilarki tarczowe to obecnie najpopularniejszy przenośny sprzęt elektryczny do pracy z drewnem konstrukcyjnym. Pilarki mają kompaktową budowę. Ich silnik wprawia w ruch obrotowy zębatą tarczę. Razem tworzą korpus tnący osadzony na płaskiej metalowej stopie umożliwiającej stabilne oparcie maszyny na materiale i jej wygodne przesuwanie. Silnik wyposażony jest we włącznik i regulator prędkości. Pilarka tarczowa ma też pokrętło do regulacji głębokości cięcia i drugie – do zmiany kąta pochylenia tarczy. Dla poprawy bezpieczeństwa tarcza ma od spodu ruchomą osłonę z plastiku lub metalu unoszoną na czas cięcia. Pilarek tarczowych używa się do skracania belek o grubości nie większej niż 5-7 cm, bo na tyle pozwalają średnice ich tarcz. Dlatego szukając pilarki tarczowej, zwracajmy uwagę nie tylko na jej moc lub ciężar, ale też na maksymalną grubość cięcia. Pilarki do prac ciesielskich powinny mieć moc około 1200-1500 W, bo wtedy nie ma obaw, że tarcza będzie zwalniać podczas zagłębiania się w twardy materiał. Podobne udogodnienie przynosi elektroniczny system podtrzymywania prędkości obrotowej. Dużym udogodnieniem są pilarki tarczowe, które mają lampkę podświetlającą, a nawet laser wytyczający linię cięcia. Tarcze do pilarek są wymienne. W zależności od modelu czasem potrzebny jest do tego klucz, ale czasem wymiana jest beznarzędziowa, dzięki specjalnemu pokrętłu. Cięcie drewna pilarką tarczową nie jest skomplikowane. Zaczyna się od ustawienia grubości cięcia i rozpędza tarczę. Następnie przystawia ją do wytyczonej linii cięcia. W tym czasie automatycznie odsuwa się jej osłona dolna. Cięcie powinno się odbywać tylko wówczas, gdy ostrza piły wystają na 3/4 swojej wysokości poza materiał. Inaczej tarcza będzie się klinować. Tnąc, przesuwaj narzędzie dość szybko (wolne cięcie powoduje szybsze zużywanie się tarcz) i uważaj, by nie podrywać stopy w górę. Po zakończeniu pracy trzeba poczekać, aż tarcza sama wyhamuje, zanim wyjmiemy ją z ciętego elementu. Do pilarki tarczowej można podłączać worek, do którego będzie odsysany pył powstający w czasie cięcia, lub doczepić wąż odkurzacza budowlanego. Niestety, pilarką tarczową można wykonywać tylko cięcia wzdłuż linii prostej, jednak może się to odbywać po skosie, ponieważ korpus tnący można pochylać pod kątem od 0o do 45o.

Pilarka tarczowa
Autor: BOSCH W stopie pilarki jest pokrętło umożliwiające przechylanie korpusu pod kątem, by robić cięcia skośne

Ukośnice do cięcia drewna

Ukośnice to zmodyfikowane, stacjonarne wersje pilarek tarczowych. Ukośnica, zwana też pilarką ukosową, także ma silnik i obrotową tarczę, z tym że zamocowaną na stałe do blatu roboczego. Najprostsze wersje mają na blacie przykładnicę z imadłem do ustawiania ciętych elementów pod kątem oraz moduł tnący poruszający się tylko na linii góra dół. Jest on przeważnie wyposażony w tarczę uniwersalną, z węglikami spiekanymi, która nieźle radzi sobie zarówno z drewnem, jak i metalem bądź tworzywami sztucznymi. W modelach pilarek ukosowych bardziej zaawansowanych moduł tnący przesuwany jest także w tył lub w przód albo pochylany na bok, by ciąć po skosie (zakres pochyłu mieści się w przedziale 0o-45o). Cięty element można ponadto ustawiać pod kątem od 0o do 50-60o w stosunku do linii tarczy. W ukośnicach jest to możliwe dzięki obrotowej płycie zainstalowanej w blacie. Zwykle przy module tnącym przewidziany jest króciec, do którego można podczepić worek zbierający wióry i opiłki lub podłączyć rurę od odkurzacza warsztatowego. Ukośnica nie jest tania, więc warto zadać sobie pytanie, czy rzeczywiście potrzebujesz jej na stałe, bo może bardziej opłacalne będzie jej wypożyczenie. W obu przypadkach warto wiedzieć, jakiej maszyny potrzebujesz. Zwracaj uwagę na moc silnika. W tanich modelach to 1000-1200 W, w tych z wyższej półki – nawet 1900- 3000 W. Jeśli masz zamiar bardzo często używać tego narzędzia, odpowiednia będzie ukośnica z trwalszym silnikiem bezszczotkowym.

Przeczytaj też:

Pilarka z wysięgnikiem: w czym jest lepsza od zwykłej piły łańcuchowej?

Droższe ukośnice są dwustronne. Oznacza to, że tarcza porusza się w jedną lub drugą stronę, w zależności od ustawienia przełącznika. Co to daje? Otóż nie trzeba wtedy przekładać materiału, gdy chce się zrobić cięcie pod identycznym kątem, tylko w drugą stronę. Im większe elementy zamierzasz przecinać, tym większą średnicę powinna mieć tarcza. Mniejsze mają 109 mm, 185 mm, 210 mm, a większe nawet 355 mm. Przykładowo, tarcza o średnicy 185 mm pozwala na cięcie elementów o maksymalnych wymiarach 51x203 mm. Aby bez problemu ciąć duże elementy, potrzebna jest pilarka, której korpus tnący można dodatkowo przesuwać w przód i w tył. Porusza się on wtedy na dwóch stalowych rurach. Żaby długie elementy miały wystarczające podparcie w trakcie ich przecinania, niektórzy producenci wyposażają ukośnice w wysuwane z blatu poszerzenia. Przydaje się też precyzyjny regulator prędkości obrotowej. Pozwala bowiem dobrać obroty najwłaściwsze dla danego materiału. Zazwyczaj ukośnice zapewniają tarczom maksymalną prędkość 3500-3900 obrotów na minutę. Przydatna jest też lampka LED podświetlająca miejsce przecinania oraz ogranicznik głębokości cięcia pozwalający wykonywać w materiale rowki.

Ukośnica
Autor: STANLEY Gdy element jest za gruby jak na możliwości danej maszyny, można naciąć go najpierw z jednej strony, a później dokończyć cięcie, przełożywszy go na drugą stronę

Piły szablaste

Popularnie zwane są piłami typu lisi ogon, co zawdzięczają charakterystycznemu, skośnemu kształtowi brzeszczotu. Te elektronarzędzia nadają się do skracania drewnianych elementów o niezbyt dużej grubości – od 6 do 30 mm. Ich brzeszczot porusza się do przodu i do tyłu, przez co praca tym narzędziem najbardziej przypomina pracę piłą ręczną. Niektóre modele zapewniają też ruch po lekkim łuku (tak zwany system orbitalnego suwu), jak ma to miejsce w wyrzynarkach. Dzięki temu brzeszczot tnie szybciej. Opcja ta nie powinna być jednak wykorzystywana do materiałów twardszych od tarcicy. Maszyna wyposażona jest w stopę zwaną zderzakiem oporowym, która pozwala oprzeć ją stabilnie na ciętym materiale. Co więcej, może się ona niekiedy wysuwać do przodu i służyć jako ogranicznik głębokości cięcia. Prędkość cięcia wynosi od 1700 do 3100 suwów na minutę. Skok brzeszczotu, czyli długość suwu, wynosi od 14 do 32 mm. Moc tego typu narzędzi wynosi przeważnie od 550 do 1400 W. Brzeszczoty są oczywiście wymienne (wymiana może być beznarzędziowa lub wymagać użycia klucza). Dobierając odpowiednie, będziemy mogli ciąć drewno mokre lub suche, metal, płyty włóknocementowe, materiały termoizolacyjne, tworzywa sztuczne, a nawet cegły ceramiczne, pustaki lub bloczki z betonu komórkowego. Brzeszczoty mają uniwersalne uchwyty ½ cala pasujące do wszystkich pił tego typu. Długość brzeszczotów mieści się w przedziale 15-45 cm. Co ciekawe, w wielu modelach brzeszczoty można mocować też zębami do góry, gdy przyjdzie przecinać coś od dołu. Piłę lisi ogon w wersji akumulatorowej zabierzesz tam, gdzie nie ma dostępu do gniazdek. Obsługa elektrycznej piły szablastej jest zbliżona do obsługi piły dwubrzeszczotowej.

Piła lisi ogon
Autor: HIKOKI Piły szablastej używa się przede wszystkim do prostych cięć poprzecznych. Cięcia wzdłużne lepiej wykonywać pilarką tarczową

Tarczowa piła stołowa (krajzega)

Nasi dziadkowie i ojcowie znali je pod nazwą krajzegi. W planach zakupowych mogą je uwzględniać ci, którzy wygospodarowali w domu miejsce na warsztat lub przynajmniej mają gdzie przechowywać maszynę o tak dużych gabarytach. Pilarki tego rodzaju to piły tarczowe zainstalowane od spodu blatu roboczego wspieranego na nogach. Ponad blat wystaje tylko robocza część tarczy. Drewno przesuwa się więc po stole, w kierunku tarczy. W szczególnie precyzyjnych cięciach wspomagają cię prowadnice i popychacze odpowiadające również za bezpieczeństwo twoich palców. Szeroki blat pozwala wygodnie oprzeć duże drewniane elementy i dobrze nimi manewrować. Dzięki piłom stołowym można ciąć belki o grubości do 7 cm. Moc takich maszyn jest podobna jak pilarek tarczowych ręcznych i ukosowych. Mniejsze, składane modele są przystosowane do łatwego transportowania. Można je więc wynieść z warsztatu, zapakować do bagażnika i przewieźć tam, gdzie chcesz z nich korzystać. Krajzega to jednak maszyna dla doświadczonych majsterkowiczów, jest bowiem urządzeniem dość niebezpiecznym w obsłudze.

Krajzega
Autor: BOSCH Pilarki stołowe wyposażone są w przezroczystą osłonę tarczy, która wraz z popychaczem do przesuwania drewna poprawia bezpieczeństwo obsługi
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.