Pilarka z wysięgnikiem: w czym jest lepsza od zwykłej piły łańcuchowej?
Piła łańcuchowa to narzędzie dość niebezpieczne. Generalnie, nie powinno się nim ciąć unosząc ponad wysokość barków. Wyjątek stanowi pilarka zamocowana do długiego wysięgnika. Można nią pracować bez wchodzenia na drabinę.
Używanie pilarki łańcuchowej jest proste, o ile zna się zasady obsługi, ale też dosyć niebezpieczne. Najeżony zębami łańcuch poruszający się z ogromną prędkością po prowadnicy zwanej mieczem, może w sekundę pozbawić nas kończyny lub dotkliwie zranić. Szczególnie niewygodne, a więc też ryzykowne, jest cięcie wysoko położonych gałęzi drzew. Mając do dyspozycji zwykłą pilarkę, należy wówczas korzystać z drabiny. Balansowanie na drabinie nie jest jednak szczytem komfortu, dlatego producenci pilarek oferują maszyny z wysięgnikiem. Pozwolą ci one wygodnie przerzedzać korony drzew podczas gdy będziesz stał pewnie na ziemi.
Pilarka z wysięgnikiem czyli okrzesywarka
To nie są ciężkie i wielkie pilarki o ogromnej mocy. Korpus i miecz muszą być w miarę lekkie, aby łatwo było nimi manewrować. Dzięki aluminiowemu wysięgnikowi zdołasz dosięgnąć takim narzędziem do koron niewysokich drzew oraz wysoko położonych gałęzi krzewów. Zasięg pilarki wysięgnikowej wynosi 2-3 m, plus wzrost operatora. Zakres regulacji wynosi natomiast przeważnie od 0 do 80 cm. Wysięgniki przeważnie można rozłożyć na dwie części, aby zajmowały mniej miejsca w garażu, w komórce lub w samochodzie. Niektóre narzędzia są tak zmyślnie zbudowane, że moduł tnący można ustawiać pod rożnym kątem w stosunku do wysięgnika, aby ciąć w miejscach trudnodostępnych.
Pilarka z wysięgnikiem: elektryczna i spalinowa
Większość pilarek z wysięgnikiem to narzędzia elektryczne, zasilane akumulatorowo lub z sieci. Składają się z modułu tnącego, wysięgnika i modułu zasilającego. Moduł zasilający to nic innego jak akumulator – przeważnie 18 lub 24 V , o pojemności od 2 do 4 Ah – oraz podzespoły sterujące (włącznik-wyłącznik, regulator prędkości). Wysięgnik, łączący oba moduły ma budowę teleskopową, co umożliwia płynną regulację jego długości. Najcięższy element - czyli silnik – jest połączony z korpusem tnącym. Akumulator tworzy dla niego przeciwwagę. To sprawia, że tego typu pilarką da się wygodnie, dokładnie i bezpiecznie manewrować. W przypadku pilarek sieciowych, takiej przeciwwagi niestety brak.
Przeczytaj też:
Są też profesjonalne wersje takich pilarek, mające silniki spalinowe. Używają ich zawodowi ogrodnicy i leśnicy, do przerzedzania koron drzew, czyli okrzesywania. Stąd ich alternatywna nazwa – okrzesywarki. Ich silnik znajduje się w dole wysięgnika, wewnątrz którego biegnie przekładnia napędowa. Maszyna taka waży więcej – od 6 do 8 kg w porównaniu z elektryczną - ważącą od 1,9 do 4,5 kg. Jeśli chcesz się nią bezpiecznie posługiwać, powinieneś przejść odpowiednie szkolenie. Wysięgnikowe pilarki elektryczne kosztują około 300-550 zł, wysięgnikowe pilarki spalinowe – 950-2000 zł.
Jeden wysięgnik do kilku narzędzi
Wielu producentów ma opracowane zestawy narzędzi ogrodniczych, w skład których oprócz wysięgnika z modułem napędowym wchodzi szeregu końcówek roboczych. Obok pilarki łańcuchowej może to być na przykład sekator lub podkaszarka. Niekiedy silnik i akumulator tworzą tu jeden moduł i są umieszczone w dolnej części wysięgnika. W wysięgniku biegnie wówczas przekładnia. Do niej podczepia się poszczególne końcówki robocze, które są lekkie, bo nie mają silników. Zazwyczaj jednak, i silnik i moduł tnący tworzą jeden element, a w dole wysięgnika mieści się akumulator.
Przeczytaj też:
Dzięki specjalnie skonstruowanym systemom mocowania, odłączanie i podłączenie końcówek do wysięgnika jest łatwe, szybkie i nie wymaga stosowania dodatkowych akcesoriów. Komplet taki wychodzi taniej niż kilka oddzielnych narzędzi. Co równie ważne, nie musisz kupować całego zestawu na raz, tylko sukcesywnie zaopatrywać się w kolejne końcówki. Niektórzy producenci pilarek spalinowych, też oferują różne alternatywne narzędzia, które można łączyć z wysięgnikiem pilarki, po jej odczepieniu.
Przeczytaj też: