| muratordom.pl » Łazienka » Baterie » Bateria umywalkowa - jak wybrać najlepszą?

Bateria umywalkowa - jak wybrać najlepszą?

Z baterii umywalkowej korzystasz przynajmniej kilka razy dziennie. Warto, aby była nie tylko ładna, lecz także funkcjonalna. Sprawdź, kiedy wybrać baterię ścienną, a kiedy baterię stojącą.

Autor: Andrzej Szandomirski

Baterie stojące mogą być montowane na blacie, na obrzeżu umywalki, a nawet na podłodze. Sposób montażu musi pasować do modelu umywalki

Wybór baterii umywalkowej zależy od tego, gdzie ma być zamontowana, do jakiej umywalki ma pasować i jakie funkcje są najważniejsze dla użytkowników. Warto pamiętać, że bateria jest nierozerwalnie związana z umywalką, dlatego wybierając jedną z nich, trzeba mieć na uwadze również drugą (niektóre umywalki mają otwory do montażu baterii, a inne nie).

Bateria ścienna czy bateria stojąca?

Kluczowy jest sposób jej montażu. Najczęściej jest on uzależniony od sposobu poprowadzenia instalacji wodnej w łazience. Masz do wyboru dwie opcje: baterie montowane w ścianie i stojące (tak zwane sztorcowe). Wśród stojących wyróżniamy mocowane na blacie, na obrzeżu umywalki oraz w podłodze. Dziś największą popularnością cieszą się te montowane na umywalkach. Baterie podłogowe, stosowane do specjalnych modeli umywalek, należą z kolei do najdroższych.

Bateria z mieszaczem, czy tradycyjna z kurkami?

Kolejny krok to decyzja, czy wolisz tradycyjną baterię z kurkami, czy jednouchwytową z mieszaczem wody. Dzięki niemu zarówno temperaturę wody, jak i jej strumień można regulować jedną dźwignią. Zastosowanie mieszacza pozwala zmniejszyć zużycie wody nawet o 30%. Standardowo większość umywalek ma jeden otwór, ale zwykle jest możliwość wybicia dwóch dodatkowych.

Autor: Mariusz Bykowski

Bateria i umywalka powinny mieć proporcjonalne rozmiary. Najlepiej, jeśli odległość między końcem wylewki a dnem umywalki wynosi przynajmniej 15 cm

Rozmiar ma znaczenie

Bateria powinna być dobrana proporcjonalnie do umywalki – jest to ważne ze względów nie tylko estetycznych, lecz także funkcjonalnych. W przypadku dużych umywalek sprawdzą się baterie z wysokim korpusem i długą wylewką, która pozwoli nalać wody do wazonu czy umyć głowę w umywalce. Do małych wystarczą niskie, z krótką wylewką. Należy jednak być tu ostrożnym, gdyż wygodne umycie rąk będzie możliwe tylko wówczas, gdy odległość od końca wylewki do dna umywalki będzie wynosić minimum 15 cm. Najlepiej sprawdzić to jeszcze w sklepie. Dobranie do niedużej umywalki baterii zbyt wysokiej lub o zbyt długiej wylewce spowodowałoby rozpryskiwanie wody po całej łazience.

Perlator dla oszczędności

Są pewne funkcje, które każdy powinien wziąć pod uwagę przy wyborze baterii, gdyż mają one wpływ na środowisko naturalne, a także na nasze finanse. Mowa przede wszystkim o perlatorze – małym sitku zamontowanym na końcu wylewki, które napowietrza wodę. Dzięki niemu strumień wydaje się intensywny, a w rzeczywistości z baterii wypływa niewiele wody. Perlator pozwala zaoszczędzić nawet do 60% wody. Kolejnym przydatnym rozwiązaniem jest możliwość regulacji przepływu wody. Pozwala to na korzystanie jedynie z ekonomicznego strumienia wody (ustalonego na przykład na poziomie 6 l/ min). Aby go zwiększyć, należy pokonać lekki opór lub nacisnąć specjalny przycisk. Na tej samej zasadzie działa blokada wypływu gorącej wody wbudowana w niektóre baterie.

Sprawdzamy jak Polacy korzystają z wody i czy umiemy ją oszczędzać. 22 marca Światowym Dniem Wody

22 marca to Światowy Dzień Wody. Problem dostępu do wody pitnej staje się ważnym tematem w skali...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Zawsze modna łazienka - chowamy baterie,...

Nowoczesne łazienki coraz częściej przypominają pomieszczenia, w których oprócz funkcjonalności można...

Zestaw natryskowy a system natryskowy – czym są,...

Kiedy kończymy budowę domu lub planujemy remont łazienki, powinniśmy się zastanowić m.in. zestawem do...

Wygodna umywalka do łazienki. Zasady wyboru...

Wybór umywalki do łazienki niesie wiele dylematów. Na początku trzeba się zdecydować, czy...

Remont łazienki. Czy warto wymieniać armaturę...

Jeżeli masz zamiar odświeżyć swoją łazienkę, warto rozważyć wymianę armatury łazienkowej. Współczesne...

Wybieramy baterie łazienkowe oszczędzające wodę -...

Do baterii łazienkowych najbardziej oszczędzających wodę zalicza się baterie termostatyczne. Umożliwiają...

Baterie łazienkowe – modne baterie podtynkowe

Tradycyjne baterie łazienkowe naścienne nad naszymi umywalkami, przy wannach i w kabinach prysznicowych coraz...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.