| muratordom.pl » Łazienka » AGD do łazienki » Rodzaje i funkcje suszarek

Rodzaje i funkcje suszarek

Im lepiej odwirowane pranie w pralce, tym mniej kosztuje jego wysuszenie. Pranie odwirowane w pralce o obrotach niższych niż 800 zawiera bardzo dużo wody.

Suszarki

Produkowane są dwa typy suszarek, różniące się sposobem obiegu powietrza i odprowadzania wilgoci: ewakuacyjne, zwane też wywiewowymi, i kondensacyjne. Suszarki ewakuacyjne pobierają do suszenia powietrze z pomieszczenia, w którym stoją. Wilgotne powietrze odprowadzane jest na zewnątrz specjalnym przewodem, sprzedawanym zwykle w komplecie z suszarką. W domach jednorodzinnych najlepiej podłączyć go do dodatkowego przewodu wentylacji grawitacyjnej. Droższe, ale nie wymagające podłączenia do wentylacji, są suszarki kondensacyjne. Powietrze krąży w obiegu zamkniętym. Po odebraniu wilgoci z prania przepływa przez specjalny wymiennik, w którym jest schładzane powietrzem pobieranym z pomieszczenia. Zawarta w nim para wodna skrapla się i odpływa do zbiornika na wodę lub przewodem bezpośrednio do kanalizacji. 

Elementy suszarki

  • Obudowa. Wymiary suszarek są zazwyczaj takie jak typowych pralek. Niektóre modele można ustawić na pralce, łącząc urządzenia za pomocą specjalnych listew lub nóżek. Do bębna ze stali nierdzewnej można załadować jednorazowo tyle samo bielizny co do pralki (od 3 do 6 kg).
  • Drzwiczki oraz otwory, przez które wkładamy pranie, są większe niż w pralkach. Mogą być okrągłe lub prostokątne, przeszklone lub nie. Na drzwiczkach suszarki zainstalowany jest filtr, wychwytujący drobne elementy tkanin – nitki, kłaczki. Trzeba go okresowo czyścić. Suszarki kondensacyjne mają zbiornik na wodę pojemności 3–4 litrów. Konieczność jego opróżnienia jest sygnalizowana przez lampkę kontrolną.
  • Panele sterujące. W prostszych modelach suszarek na panelu znajduje się zwykle pokrętło do ustawiania czasu suszenia i przycisk, który trzeba wcisnąć, gdy suszy się tkaniny delikatne. W innych za pomocą pokrętła lub przycisku wybiera się odpowiedni program suszenia. 

Programy suszenia

Suszarki mają dwa podstawowe programy suszenia: do tkanin bawełnianych i syntetycznych oraz dwie opcje: suszenie kompletne – tak wysuszoną bieliznę można schować do szafy – i skrócone, po którym tkaniny pozostają lekko wilgotne. Suszenie skrócone nadaje się szczególnie do ubrań przeznaczonych do prasowania. W niektórych modelach suszarek jest dodatkowa opcja – „do magla”. Program Rapid umożliwia zwiększenie mocy grzewczej, czyli całkowite wysuszenie prania przy jednoczesnym skróceniu czasu suszenia. Suszenie tkanin delikatnych może odbywać się w niższej temperaturze – zimnym powietrzem. 

Ile kosztuje suszenie?

Koszt eksploatacji suszarki w znacznym stopniu zależy od ilości wilgoci zawartej w suszonej bieliźnie. Im lepiej odwirowana w pralce, tym mniej kosztuje jej wysuszenie. Pranie odwirowane w pralce o obrotach niższych niż 800 zawiera bardzo dużo wody – koszt jego suszenia jest wtedy duży. Producenci podają zużycie energii elektrycznej dla procesu suszenia „do szafy” lub „do prasowania”. Nie zawsze jednak określają obroty, przy których bielizna została odwirowana. Orientacyjnie można przyjąć, że zużycie energii do kompletnego suszenia prania odwirowanego przy 800 obr./min wynosi około 3,5 kWh, a całkowity koszt suszenia – 1,015 zł (koszt 1 kWh to 0,29 zł, czas suszenia około 100 minut). 

Funkcje suszarki

  • Regulacja czasu suszenia. Niektóre suszarki mają elektroniczne sterowanie czasu suszenia. Są one wyposażone w czujnik wilgoci, który kończy suszenie w odpowiednim momencie i zapobiega przesuszeniu ubrań. Jeżeli suszarka nie ma sterowania elektronicznego, czas suszenia określa użytkownik. Producenci podają, jak go zaprogramować dla danej ilości i danego rodzaju tkanin. Czas suszenia można nastawić do 120 minut. Niektóre modele suszarek wyposażone są w sygnał dźwiękowy końca suszenia.
  • System redukcji zagnieceń. Ta funkcja suszarki polega na wdmuchiwaniu do bębna zimnego powietrza – przez pół godziny po zakończeniu suszenia. W tym czasie bęben obraca się w krótkich odstępach czasu. Inne rozwiązanie polega na przedmuchiwaniu bielizny w trakcie suszenia wilgotnym powietrzem.
    Pamiętajmy, że do suszarki zawsze lepiej włożyć za mało bielizny niż za dużo. Łatwiej będzie ją potem wyprasować.

Pralko-suszarki

Pralko-suszarka łączy w sobie funkcję pralki i suszarki – po zakończeniu cyklu prania urządzenie może wysuszyć bieliznę. Bęben pralko-suszarki ma zwykle ładowność 5 kg, choć bywają także urządzenia cztero- lub siedmiokilogramowe. Trzeba jednak pamiętać, że w pralko-suszarce można wysuszyć jednorazowo tylko połowę ładunku, czyli około 2,5 kg. Jeśli pierzemy maksymalnie dozwoloną ilość bielizny, czyli 5 kg, to przed suszeniem połowę prania musimy wyjąć i wysuszyć w drugiej turze.
Wymiary pralko-suszarek są takie jak pralek ładowanych z przodu: najczęściej 85 x 60 x 60 cm, ale można spotkać urządzenia płytsze. Pralko-suszarki produkowane są wyłącznie jako urządzenia kondensacyjne, czyli takie, w których wilgoć jest skraplana i odprowadzana do kanalizacji. Wilgotne powietrze jest schładzane za pomocą zimnej wody wodociągowej. Zużycie wody do skraplania jest duże, o czym nie zawsze informują producenci. W cyklu prania i suszenia pralko-suszarka zużyje – zależnie od marki – od 78 do 150 l wody (z czego około 50–60 l do prania). Dlatego, jeśli w łazience lub pomieszczeniu gospodarczym jest dość miejsca na ustawienie dwóch odrębnych urządzeń – pralki i suszarki – lepiej zdecydować się na takie właśnie rozwiązanie.

Przeczytaj dodatkowo:
Pralkosuszarka czy suszarka do ubrań? Poznaj ich...

Suszenie ubrań może sprawić problem przede wszystkim, tym którym brakuje miejsca na ich rozwieszanie. Problem...

Pralko-suszarki

Jeśli irytują cię porozwieszane na suszarkach i kaloryferach mokre ubrania – zainwestuj w...

Jak oszczędzać wodę? Dobre sposoby na...

Oszczędzać wodę warto nie tylko z powodów ekologii - rachunki za wodę to poważna pozycja w...

Funkcjonalna pralka - sprawdź jakich funkcji nie...

Kupujący pralkę często bywają zdezorientowani, ponieważ te same funkcje czy programy prania nazywane są...

Jaką pralkę i suszarkę wybrać? Zobacz, jakie...

Wobec ogromnego wyboru sprzętów AGD niejeden z nas staje przed trudną decyzją: jaką pralkę wybrać....

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT