| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie olejowe » Zbiornik na olej: w domu czy na zewnątrz?

Zbiornik na olej: w domu czy na zewnątrz?

Zbiorniki na olej opałowy najwygodniej umieścić w budynku w pobliżu kotła, uwzględniając przepisy ochrony pożarowej i zabezpieczając pomieszczenie na wypadek wycieku oleju. Można też, ustawić zbiornik olejowy na zewnątrz domu, ale wtedy nie będzie to już element wyposażenia kotłowni, ale odrębna instalacja. Dowiedz się więcej na temat miejsca i sposobu usytuowania zbiornika na olej opałowy...

Zbiornik na olej opałowy w domu

Zbiorniki na olej opałowy instaluje się zwykle w domu, w kotłowni lub w pomieszczeniu z nią sąsiadującym. Ze względów bezpieczeństwa olej opałowy można przechowywać tylko w piwnicy lub na najniższej nadziemnej kondygnacji budynku.

Zbiorniki są traktowane jako wyposażenie kotłowni, więc projektowanie i montaż instalacji zbiornikowej odbywają się razem z resztą jej wyposażenia. Nie trzeba zdobywać dodatkowych pozwoleń na magazynowanie czy korzystanie z oleju.

Zbiornik na olej opałowy na zewnątrz domu

Gdzie trzymać zbiornik na olej opałowy?Zbiorniki na olej można ustawić też na zewnątrz domu – jako zbiorniki naziemne lub podziemne. Wtedy nie będzie to już element wyposażenia kotłowni, ale odrębna instalacja. Należy jednak wziąć pod uwagę, że w temperaturze -10ºC z lekkiego oleju opałowego wydziela się parafina, która może zatkać przewody i uniemożliwić pracę kotła. Konieczne może być zastosowanie systemu ogrzewania oleju w zbiorniku i przewodach transportujących. Wtedy trzeba się liczyć z dodatkowymi kosztami, nie tylko inwestycyjnymi, ale także eksploatacyjnymi.

Rodzaje zbiorników na olej opałowy

Zbiorniki na olej mogą być z polietylenu lub blachy stalowej, jedno- lub dwupłaszczowe. Zbiorniki jednopłaszczowe należy umieścić w szczelnej wannie, która zapobiegnie rozlaniu się oleju, jeśli dojdzie do awarii zbiornika. Zastosowanie zbiornika dwupłaszczowego zwalnia z takiego obowiązku.

Aby zbiornik dało się wnieść do pomieszczenia, nie może być zbyt duży, dlatego często łączy się w baterię dwa, trzy lub więcej zbiorników. Są one wyposażone w przewody do napełniania, odpowietrzania i czerpania z nich oleju. Przepisy wymagają, aby baterię tworzyły zbiorniki tego samego rodzaju i wielkości.

Dystrybutorzy oleju raczej nie partycypują w kosztach instalacji zbiornikowych indywidualnych odbiorców, więc zbiorniki i ich osprzęt trzeba kupić na własną rękę.

Piece na olej: co zawiera nowoczesne wyposażenie?

Piece na olej opałowy są w pełni zautomatyzowane i bezobsługowe, a więc wygodne w eksploatacji....

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Współpraca kotła olejowego z instalacją...

Kocioł olejowy wyposażony w pompę obiegową może współpracować z instalacją centralnego ogrzewania...

Ogrzewanie olejowe w domu jednorodzinnym. Jaki...

Olej opałowy podobnie jak gaz płynny jest wykorzystywany do ogrzewania domów jednorodzinnych...

Instalacja centralnego ogrzewania z kotłem...

Instalacja centralnego ogrzewania z kotłem olejowym powinna być zrobiona w domu przynajmniej częściowo...

Warunki jakie powinien spełniać magazyn oleju i...

W domach jednorodzinnych z ogrzewaniem olejowym, kocioł najczęściej umieszcza się w piwnicy lub na...

Palniki olejowe do pieca - najważniejsze...

Palniki olejowe w piecach na olej opałowysą integralną częścią olejowch urządzeń grzewczych. W kotle olejowym...

Jak zaprojektować kotłownię z piecem na olej...

Kotłownia z piecem na olej opałowy musi spełniać wiele warunków, które zagwarantują ci...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.