| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie olejowe » Zbiornik na olej: w domu czy na zewnątrz?

Zbiornik na olej: w domu czy na zewnątrz?

Zbiorniki na olej opałowy najwygodniej umieścić w budynku w pobliżu kotła, uwzględniając przepisy ochrony pożarowej i zabezpieczając pomieszczenie na wypadek wycieku oleju. Można też, ustawić zbiornik olejowy na zewnątrz domu, ale wtedy nie będzie to już element wyposażenia kotłowni, ale odrębna instalacja. Dowiedz się więcej na temat miejsca i sposobu usytuowania zbiornika na olej opałowy...

Zbiornik na olej opałowy w domu

Zbiorniki na olej opałowy instaluje się zwykle w domu, w kotłowni lub w pomieszczeniu z nią sąsiadującym. Ze względów bezpieczeństwa olej opałowy można przechowywać tylko w piwnicy lub na najniższej nadziemnej kondygnacji budynku.

Zbiorniki są traktowane jako wyposażenie kotłowni, więc projektowanie i montaż instalacji zbiornikowej odbywają się razem z resztą jej wyposażenia. Nie trzeba zdobywać dodatkowych pozwoleń na magazynowanie czy korzystanie z oleju.

Zbiornik na olej opałowy na zewnątrz domu

Gdzie trzymać zbiornik na olej opałowy?Zbiorniki na olej można ustawić też na zewnątrz domu – jako zbiorniki naziemne lub podziemne. Wtedy nie będzie to już element wyposażenia kotłowni, ale odrębna instalacja. Należy jednak wziąć pod uwagę, że w temperaturze -10ºC z lekkiego oleju opałowego wydziela się parafina, która może zatkać przewody i uniemożliwić pracę kotła. Konieczne może być zastosowanie systemu ogrzewania oleju w zbiorniku i przewodach transportujących. Wtedy trzeba się liczyć z dodatkowymi kosztami, nie tylko inwestycyjnymi, ale także eksploatacyjnymi.

Rodzaje zbiorników na olej opałowy

Zbiorniki na olej mogą być z polietylenu lub blachy stalowej, jedno- lub dwupłaszczowe. Zbiorniki jednopłaszczowe należy umieścić w szczelnej wannie, która zapobiegnie rozlaniu się oleju, jeśli dojdzie do awarii zbiornika. Zastosowanie zbiornika dwupłaszczowego zwalnia z takiego obowiązku.

Aby zbiornik dało się wnieść do pomieszczenia, nie może być zbyt duży, dlatego często łączy się w baterię dwa, trzy lub więcej zbiorników. Są one wyposażone w przewody do napełniania, odpowietrzania i czerpania z nich oleju. Przepisy wymagają, aby baterię tworzyły zbiorniki tego samego rodzaju i wielkości.

Dystrybutorzy oleju raczej nie partycypują w kosztach instalacji zbiornikowych indywidualnych odbiorców, więc zbiorniki i ich osprzęt trzeba kupić na własną rękę.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Piec do ogrzewania: jak powinien wyglądać...

Piec do ogrzewania domu będzie sprawny, wydajny i bezpieczny jedynie wtedy, gdy będziemy regularnie wykonywać...

Zbiornik na paliwo. W jakiej odległości go...

Jeśli nie ma w pobliżu działki sieci gazowej i nie chcemy ogrzewać domu węglem ani prądem musimy przewidzieć...

Piec na olej: to musisz o nim wiedzieć

Olej opałowy wymaga zastosowania kotłów innych niż gazowe, chociaż kocioł olejowy można przystosować...

Zbiornik na olej na zewnątrz – w jakiej...

W przypadku oleju opałowego na wybór rodzaju zbiornika mają wpływ głównie ilość dostępnego...

Współpraca kotła olejowego z instalacją...

Kocioł olejowy wyposażony w pompę obiegową może współpracować z instalacją centralnego ogrzewania...

Zbiornik na olej opałowy: jednopłaszczowy czy...

Zbiornik na olej opałowy to podstawowy element całego systemu ogrzewania olejowego w domu. Sam olej opałowy...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.