Współpraca kotła olejowego z instalacją centralnego ogrzewania

2018-04-16 16:30
Instalacja centralnego ogrzewania
Autor: Andrzej Szandomirski

Kocioł olejowy wyposażony w pompę obiegową może współpracować z instalacją centralnego ogrzewania zarówno o wysokiej, jak i niskiej temperaturze zasilania. Sprawdź, jaką aparaturę sterującą trzeba zamontować, aby kontrolować temperaturę w ogrzewanym domu.

Instalacja centralnego ogrzewania nisko- lub wysokotemperaturowa

W instalacjach z tworzyw sztucznych niektórzy producenci kotłów zalecają wykonanie 1-2-metrowego odcinka za kotłem z rur metalowych. Rozwiązanie takie zabezpiecza instalację z tworzywa przed uszkodzeniem w przypadku wystąpienia krótkotrwałych przegrzewów wody wychodzącej z kotła. Wprawdzie kotły olejowe mają czujnik temperatury wody wychodzącej, który powoduje wyłączenie zasilania palnika, jednak układ zabezpieczający ma pewną bezwładność związaną z czasem reakcji czujnika na podwyższoną temperaturę. Zastosowanie odcinka z rur metalowych chroni instalację przed tym zjawiskiem.

Przy stosowaniu tworzyw sztucznych należy ograniczyć temperaturę wody wychodzącej z kotła do takiej, jaka jest wymagana przez producenta rur. Wyższa powoduje bowiem przyspieszone starzenie się rur z tworzyw sztucznych. Kotły mają zwykle możliwość regulacji maksymalnej temperatury wody wychodzącej. W razie jej braku trzeba zastosować zawór trójdrogowy mieszający wodę wychodzącą z kotła z wodą do niego powracającą w celu zapewnienia odpowiedniej temperatury.

Automatyka sterująca - ekonomiczne ogrzewanie domu

Automatyka sterująca pracą kotła ma za zadanie dostosowywać ilość ciepła wytwarzanego w procesie spalania do chwilowego zapotrzebowania przez budynek, przy jednoczesnym zapewnieniu jak najwyższej sprawności tego procesu. Aby sprostać temu zadaniu, wykorzystuje się kilka rozwiązań.

Najprostszym, najtańszym i najczęściej stosowanym jest sterowanie pracą kotła zależnie od temperatury wody w obiegu grzewczym. Droższym jest zastosowanie regulatora temperatury w pomieszczeniu wiodącym, dodatkowo z zegarem sterującym z programem dobowym lub tygodniowym. Najdroższe rozwiązanie to automatyka pogodowa, która oprócz zmian temperatury w pomieszczeniu wiodącym uwzględnia jej wahania na zewnątrz budynku i na podstawie obu tych pomiarów dobiera odpowiednią temperaturę wody grzewczej.

W przypadku sterowania z użyciem zegara można zaprogramować godziny normalnej pracy kotła i pracy ze zmniejszoną mocą. Ograniczenie mocy kotła, na przykład podczas nieobecności domowników i/lub nocą, prowadzi do obniżenia temperatury w pomieszczeniach i w konsekwencji zmniejszenia zużycia oleju.

W sprzedaży są dostępne zegary z programatorem dobowym i tygodniowym. W dobowych określa się w ciągu dnia godziny pracy kotła z mniejszą mocą, w tygodniowych można zaprogramować godziny pracy kotła z różną mocą oddzielnie dla każdego dnia tygodnia.

Zabezpieczenia jakie musi posiadać kocioł olejowy od strony instalacji wodnej

Woda podgrzana w kotle zwiększa swoją objętość, a to powoduje wzrost ciśnienia w instalacji. Jeśli nie zostanie on skompensowany, może dojść do jej uszkodzenia. Aby wyeliminować to niebezpieczeństwo, stosuje się naczynia wzbiorcze, które przejmują nadmiar objętości wody w instalacji. Niektórzy producenci kotłów wyposażają je w standardowej wielkości naczynia wzbiorcze i dołączają do instrukcji nomogram przedstawiający zależność temperatury i pojemności zładu, przy których układ będzie funkcjonował prawidłowo. W przypadku przekroczenia wartości maksymalnych należy w instalacji przewidzieć dodatkowe naczynie wzbiorcze.

Kotły olejowe są dodatkowo zabezpieczane zaworem bezpieczeństwa, który otwiera się, gdy ciśnienie w instalacji przekroczy ustawioną wartość. Dzięki temu w razie uszkodzenia naczynia przeponowego instalacji nie grozi zniszczenie. Po obniżeniu się ciśnienia zawór bezpieczeństwa ponownie się zamyka.

Zawór nadmiarowo-upustowy jest potrzebny w instalacjach z zaworami termostatycznymi. Zapewnia przepływ stałej ilości wody przez kocioł olejowy również wtedy, gdy zawory termostatyczne się zamykają, dzięki czemu praca pompy obiegowej może być stabilna. Od strony instalacji zawór stabilizuje ciśnienie na pozostałych otwartych zaworach termostatycznych i sprawia, że ich pracy nie towarzyszą szumy związane z dławieniem zbyt wysokiego ciśnienia. W przypadku zamknięcia się wszystkich zaworów termostatycznych zawór nadmiarowo-upustowy zapewnia przepływ wody i nie dopuszcza do przegrzania tej zgromadzonej w wymienniku.

Pompa obiegowa

Kocioł olejowy może być fabrycznie wyposażony w pompę obiegową wymuszającą przepływ wody w instalacji grzewczej. Zwykle ma ona kilka biegów umożliwiających dopasowanie wysokości podnoszenia do strat ciśnienia przy przepływie wody w obiegu grzewczym. Pompy obiegowe mają niewielką wysokość podnoszenia – 0,5-5 m słupa wody – co wystarcza do pokonania strat ciśnienia w instalacji.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany